Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šestidenní: Michalík pojede vyšší kubaturu

17 2000
P r a h a - S cílem odčinit loňské desáté místo v soutěži Trophy týmů odletí za týden čeští enduroví reprezentanti do španělské Granady, dějiště jubilejního 75. ročníku Šestidenní. Hlavní hvězdou Trophy týmu bude stejně jako v předešlých letech Roman Michalík, bronzový medailista z letošního mistrovství světa, který bude premiérově startovat v kubatuře čtyřtaktů do 400 ccm. "Od příští sezony bude jezdit tuto třídu, a tak nás jeho tovární tým TM požádal abychom jej do ní přesunuli již pro Šestidenní," vysvětlil reprezentační manažer Ladislav Krupička nečekanou změnu.

Vedle seniorského týmu budou Českou republiku na jihu Evropy zastupovat i junioři, obhajující třetí místo, soukromý tým KBS ÚAMK Unhošť a dva jednotlivci.

Nejzkušenějším jezdcem bude Bohumil Poslední, který bude startovat již na své osmnácté Šestidenní. "Poprvé jsem startoval v roce 1982 a od té doby jsem chyběl pouze v roce 1991 ve Spojených státech," zavzpomínal devětatřicetiletý Poslední. Startem v Granadě vyrovná dosavadní český rekord Petra Válka. Vedle Michalíka a Posledního se v prestižní kategorii představí i Martin Macek spolu se Zdeňkem Gottvaldem, jeho bratrem Martinem Gottvaldem a Milanem Barošem. Pouze devatenáctiletý Baroš, který se letos stal mistrem Evropy, bude v Trophy týmu startovat premiérově. "Několik zkušených jezdců ukončilo kariéru nebo jezdí již jen pro radost, proto na šesté místo byl zařazen Baroš jako nejlepší junior," uvedl Krupička.

Juniorský Trophy tým bude spoléhat na nejzkušenějšího Martina Maláta, který se jako jediný podílel na loňském bronzu v Portugalsku. Letos ho doplní Petr Kotrla, Víťa Kuklík a Michal Rudolf. Stejně jako v minulosti budou i nyní konečné výsledky záviset na spolehlivosti strojů a počtu jezdců, kteří soutěž dokončí. "Našim velkým cílem je protrhnout tradici posledních let a dojet do cíle v šesti lidech," přál si Krupička. Do celkového pořadí se totiž nezapočítávají výsledky nejhoršího jezdce týmu. "Pro psychiku je důležité, že když se někomu něco menšího stane, další za něj zaskočí," podotkl Krupička.
 
Na nejvyšší posty však přesto české týmy mnoho šancí nemají. "Kdybychom skončili do pátého místa, bylo by to super," přiznal reprezentační manažer. Podle Posledního budou muset všichni jet na hranici svých možností. "Konkurence stále stoupá, zatímco naše výkonnost ne, to si nemá cenu nalhávat," konstatoval Poslední, který právě ve Španělsku před patnácti lety dosáhl nejlepšího individuálního výsledku. "Jel jsem sice za soukromý klub, ale dokázal jsem vyhrát celkově svou třídu. Kdyby se to opakovalo, byl bych rád," dodal kapitán českého týmu.

Slavnostní zahájení 75. ročníku mezinárodní šestidenní motocyklové soutěže se uskuteční v neděli 29. října, 'ostrý' start je na programu o dva dny později.
 
Nominace české reprezentace na Šestidenní:
 
Trophy tým:
Zdeněk Gottvald (dvoutakty do 125 ccm, Husqvarna), Milan Baroš (2T nad 175, TM), Roman Michalík (čtyřtakty 400, TM), Martin Macek (4T 400, Yamaha), Martin Gottvald (4T 400, Husqvarna), Bohumil Poslední (4T 500, Husaberg).

Junior Trophy tým: Martin Malát (2T 125, Husqvarna), Petr Kotrla (2T 125, TM), Víťa Kuklík (4T 250, Husaberg), Michal Rudolf (4T 500, KTM).

Soutěž klubů: KBS ÚAMK Unhošť - Martin Šašek (4T 400, KTM), Pavel Melichar (2T do 125, KTM), Josef Císař (2T nad 175, Gas Gas).

Jednotlivci: Luboš Klimeš (4T do 250, Kawasaki), Martin Procházka (4T 500, Husaberg).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze