Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Utkání hvězd: mladíci nepodcení začátek, mazáci myslí spíš na pomlázku

Podkošový souboj mezi děčínským Tomášem Vyoralem (uprostřed) a ústeckými Ladislavem Peckou (vlevo) a Stanislavem Votroubkem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

16 2016
Radek Nečas chtěl na velikonoční pondělí vzít synka poprvé na pomlázku. Jenže basketbaloví fanoušci mínili jinak. Prohlasovali ho do základu týmu Mazáků pro All-Star Game Kooperativa NBL, která se uskuteční právě ve sváteční pondělí 28. března v Ústí nad Labem. „Budu si muset vzít pomlázku s sebou,“ nadhodil pardubický pilíř, který obdržel 15. nejvyšší počet hlasů ze všech hráčů ligy.

Spolu s ním bude pod košem v základu Mazáků děčínský Jakub Houška, na perimetru jeho klubový spoluhráč Luboš Stria, druhý Čech v NBA Jiří Welsch z Nymburka a domácí „sluneťan“ Michal Čarnecký, který získal vůbec největší počet hlasů.

Tým Mazáků, vedený nymburským koučem Ronenem Ginzburgem, dále doplní kolínský rozehrávač Jimmie Hunt, na křídlech jeho spoluhráč BojanBakič, prostějovský Pavel Slezák a brněnský Michal Křemen. Pod košem budou operovat lídr ligy v užitečnosti Nicchaeus Doaks ze Svitav, dále pardubický „dunker“ Kamil Švrdlík a opavská stálice Jakub Blažek.

Pušky chtějí odvetu

Mazáky loni táhl MVP exhibice Corey Muirhead, který po sezoně řekl profi kariéře sbohem, ke sladkému vítězství. Soupeři, skrývající se i letos pod názvem Mladé pušky, tedy musí cílit na vendetu.

„Je to tak, Mazákům to chceme vrátit,“ jednoznačně prohlásil dirigent základní pětky Mladých pušek Tomáš Vyoral. „Loni jsme k tomu přistoupili na začátku hodně vlažně, a i když jsme postupem času taky přidávali pod kotel, skóre nám ujelo moc a na konci už jsme to nedohnali. Tentokrát si dáme větší pozor,“ varuje soupeře lídr ligových vicemistrů z Děčína.

Vyoral uznává, že na straně Mazáků může být větší zkušenost a třeba i lepší péče o míč, jeho tým se to ale chystá vynahradit větší bojovností a běhavostí. „V základu máme výborné kluky a budeme mít kvalitní tým. Divákům předvedeme dobrou zábavu a určitě máme na to Mazáky porazit.“

Děčínský dirigent bude mít v základu k ruce spoluhráče Tomáše Pomikálka a také prostějovského Lukáše Palyzu, pod košem pak bude nabíjet ústeckému letci Ladislavu Peckovi a smečaři z Prostějova Brettu Roseboroovi.

Na střídačce Mladých pušek, jež bude řídit děčínský kormidelník Pavel Budínský, budou připraveni rozehrávači a křídla Jakub Šiřina (Opava), Brison White (Jindřichův Hradec), Chasson Randle, Vojtěch Hruban (oba Nymburk), top skórer ligy Luka Igrutinovič (Ostrava) a pardubický superatlet Lamb Autrey. Zpod koše pak tým bude jistit průbojný tank z USK Igor Josipovič.

Fanoušci chtěli vidět Čechy

Zajímavostí All-Star Game je fakt, že hned devět z deseti mužů v základních pěticích tvoří Češi. „Fanoušci takto rozhodli. Ještě jsou tu ale donominace na zbývajících sedm míst, aby došlo i na exhibiční kousky,“ zavtipkoval Radek Nečas, který ale hned dodává, že i „bílí muži umějí skákat“.

„Dokonce možná, až budou na hřišti Češi proti Čechům, bude to mít větší náboj. Zároveň se ale těším na show, kterou předvedou hráči jako Lamb Autrey, Brison White a další,“ nadhazuje veterán směrem k loňským i letošním „leteckým“ účastníkům All-Star Game.

Nečas také se svérázem jemu vlastním přistoupil k osobní volbě nejlepší pětky ligy: „Zaprvé musím říct, že by byla stoprocentně beze mě. Na rozehru bych dal Kubu Šiřinu, na křídlo bych za normálních okolností nominoval Jirku Welsche, který by ale taky rád na pomlázku, tak půjdu s Lambem Autreym a Lukášem Palyzou a dolů bych povolal Kamila Švrdlíka a pak Benďáka (Petra Bendu). To není rodinný typ, na Velikonoce nic nevymyslí, tak by tam měl být.“

A zajímavá byla i Nečasova volba do soutěže smečařů: „V každém případě bych chtěl vidět zarazit Benďáka. Pak by tam musel být Lamb Autrey od nás z Pardubic, který rozhodně má co nabídnout. Co ho můžu vídat při trénincích, tak si pořád něco zkouší a vždycky tam něco „smékne“. A zajímavé kousky by předvedl i spoluhráč Kamča Švrdlík, který má dunk skoro každý zápas.“

Mezi deseti borci v základních pětkách nejde přehlédnout čtyři zástupce děčínských Válečníků. „Naše základna fanoušků je v Česku nejlepší, možná ještě s Nymburkem. Fanoušci za námi hodně stojí a díky nim jsme i v základu All-Star Game, takže touto cestou jim děkuju,“ pochvaluje si armádu příznivců Tomáš Vyoral, aktuálně 10. nejužitečnější hráč NBL.

I on by při úspěchu svého týmu kvitoval prémii, jíž jsou letos luxusní hodinky Lotus pro každého člena vítězného celku. „Vzal bych si je pak i na trénink, ale jen proto, abych vyprovokoval ty starší, kteří je nevyhráli,“ říká se šibalskou jiskrou v oku děčínský playmaker, a to směrem ke starším kolegům Houškovi se Striou.

To Radek Nečas ještě nemá rozmyšleno, co by s případnou výhrou udělal. Důvod? „Řídím se podle slunce, takže hodinky nepotřebuju. Uvidím ale, jak s případnou prémií naložím.“

Sestavy pro All-Star Game Kooperativa NBL 2016

hvězdičkou jsou označeni hráči základních pětek, zvolili je fanoušci

Mazáci
Kouč: Ronen Ginzburg (Nymburk)
Rozehrávači: Michal Čarnecký* (Ústí), Jimmie Hunt (Kolín)
Křídla: Jiří Welsch* (Nymburk), Luboš Stria* (Děčín),Bojan Bakič (Kolín), Pavel Slezák (Prostějov), Michal Křemen (Brno)
Podkošoví: Jakub Houška* (Děčín), Radek Nečas* (Pardubice), Nicchaeus Doaks (Svitavy), Kamil Švrdlík (Pardubice), Jakub Blažek (Opava)

Mladé pušky
Kouč: Pavel Budínský (Děčín)
Rozehrávači: Tomáš Vyoral* (Děčín), Jakub Šiřina (Opava), Brison White (Jindřichův Hradec)
Křídla: Lukáš Palyza* (Prostějov), Tomáš Pomikálek* (Děčín), Chasson Randle, Vojtěch Hruban (oba Nymburk), Luka Igrutinovič (Ostrava), Lamb Autrey (Pardubice)
Podkošoví: Ladislav Pecka* (Ústí nad Labem), Brett Roseboro* (Prostějov), Igor Josipovič (USK Praha)Najdete na iDNES.czmobilní verze