Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šest trofejí na jednom odpališti - finále European Tour je světové

Golfové trofeje a jejich majitelé. Zleva: Ryder Cup, Graeme McDowell, US Open Cup, Louis Oosthuizen, Claret Jug, Martin Kaymer, Wannamaker Trophy, Lee Westwood s Dubai World Championship, Race To Dubai Trophy. | foto: David Cannon/Getty Images

24 2010
Klid před bouří – tak by se dala charakterizovat atmosféra vpředvečer posledního turnaje letošní evropské sezony. Dubai World Championship ve čtvrtek začne a hřiště Earth ovládly pohoda a dobrá nálada. Jak bývá dobrým zvykem na European PGA Tour.

Boj o pozici evropské jedničky není ještě rozhodnut, ale šanci na prvenství už mají pouze dva hráči – Martin Kaymer a Graeme McDowell. Pokud by si někdo myslel, že kolem sebe chodí jako dva boxeři před nástupem do ringu, mýlí se.

Oba navzájem vtipkují a jen tak se přátelsky popichují. I když od tichého Kaymera nikdo žádné velké žerty čekat nemůže. To "G-Mac" se umí pořádně rozjet. Podobně jako jeho krajan Rory McIlroy nebo Angličan Lee Westwood.

Do Dubaje přiletěly za nejlepšími hráči evropské série také golfové cennosti, které spolu pohromadě jen tak nepobydou. Hlavní šéf European PGA Tour George O´Grady představil hrdě divákům trofej z nedávného vítězného Ryder Cupu. Kousek od něj stál Graeme McDowell, v jehož rukou se skvěl pohár z US Open.

K náladě před Dubai World Championship 2010 přispěl i Rory McIlroy. Nelenil a na charitativní akci uvařil své oblíbené hovězí maso.

K náladě před Dubai World Championship 2010 přispěl i Rory McIlroy. Nelenil a na charitativní akci uvařil své oblíbené hovězí maso.

Právě s ním měl hráč na letištích docela problémy: "Vezl jsem ho do Singapuru a poté do Hongkongu, abych udělal radost tamním divákům. Ale letecká společnost pro mé obsáhlejší zavazadlo neměla pochopení. Musel jsem zaplatit 300 eur navíc."

O to víc ho rozzlobilo, když se stejným zavazadlem cestoval poté do Dubaje a všechno prý bylo v naprostém pořádku. Tedy co se týče platby za kufry. Ty se však pro změnu na chvíli ztratily. A tak G-Mac nevycházel z údivu. "Jsou to problémy, které se mi normálně vůbec nestávají," neztrácel dobrou náladu.

McDowell se rozhodně nenechal rozhodit. "Soustředím se především na souboj s Martinem. Chtěl bych si odvážet trofejí víc," ukázal na Westwooda, který se na prvním odpališti právě fotil s dvěma trofejemi – obrovským pohárem pro vítěze Race to Dubai a zároveň s žezlem pro šampiona Dubai World Championship.

Chybí jen zelené sako

Obě vyhrál loni, letos je zatím bez trofeje. "Měl vyhrát Masters. Se sakem by neměl zdaleka takové problémy na letištích," vtipkoval na adresu svého kolegy Westwood, jenž unikli štiplavé odpovědi, že na svůj major titul stále marně čeká.

Na prvním odpališti se vzápětí sešli všichni důležití hráči s neméně důležitými trofejemi. Přidali se Louis Oosthuizen s Claret Jugem za britský The Open i Martin Kaymer s Wannamaker Trophy z PGA Championship, takže relikvií bylo dohromady šest.

Evropa je letos silná. Je to vůbec poprvé v historii, kdy jsou tři ze čtyř major titulů jsou v rukou členů European PGA Tour. A navíc v době, kdy světovému žebříčku vládne Westwood. Za jistých okolností by ho v čele mohl vystřídat Kaymer.Najdete na iDNES.czmobilní verze