Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Série IndyCar v Torontu: kdo zastaví Willa Powera?

IndyCar Series v Torontu: Novozélanďan Dixon (vpravo) se po kontaktu s vozem Huntera-Reaye dostal do vzduchu. | foto: AP

19 2010
Honičce ulicemi Toronta sice dlouho vládl Brit Justin Wilson, z šachovnicového praporku se ale jako první letos počtvrté radoval Will Power. Navýšil tak vedení v celkové klasifikaci série IndyCar.

Kvalifikace kanadského podniku skončila malou senzací: dřívější pilot F1 Justin Wilson sice jistě patří mezi nadanější jezdce ICS, že se mu ale na monopostu stáje Dreyer & Reinbold podaří porazit favorizovanou konkurenci Penske a Ganassi, s tím opravdu těžko kdo počítal. Trať ovšem někdejšímu pilotovi Minardi a Jaguaru vysloveně seděla, což jednatřicetiletý Brit podtrhl již nejrychlejším časem ve volném tréninku.

Až za vytáhlým Wilsonem se tedy museli na startu seřadit Will Power a Helio Castroneves z týmu Rogera Penskeho, Andrettiho Pilot Hunter-Reay a Ganassiho jezdci Franchitti s Dixonem.

Velká naděje kanadských fandů a pořadatelů, někdejší hvězda CART, veterán Paul Tracy neměl dobrou kvalifikaci a vyrazil z beznadějné 24. pozice zdravého, šestadvacetičlenného pole. Svůj vůz stáje Kalkhoven-Vasser označil jako "nezvladatelný".

První pole-position stáje Dreyer & Reinbold její jezdec v neděli využil na výbornou a dokázal se v začáteční fázi závodu držet na špičce, zatímco Power zahájil svou jízdu pro vítězství zdrženlivě a propadl se na šestou pozici.

Australan Will Power s vozem týmu Penske se raduje z triumfu v závodě Indy v Torontu.

Australan Will Power s vozem týmu Penske se raduje z triumfu v závodě Indy v Torontu.

Další průběh závodu byl poznamenán nehodami a dlouhými neutralizacemi. Nejdříve se střetli týmoví kolegové Mores a Sató, později Castroneves s Meirou, Alex Lloyd s bariérou a nakonec ještě jednou Moraes – tentokrát s Romancinim.

Na prvních místech pořadí se dokázali seřadit ukáznění Franchitti, Power a Wilson. Vítěz kvalifikace se přitom dokázal probojovat zpět na špičku a oběma soupeřům lehce ujel, než jej zbrzdila další neutralizace po kolizi Taglianiho, Matose a Visa 20 kol před cílem.

Obnovený start zastihl však lídra nepřipraveného: Wilson lehce opustil čistou ideální stopu a umožnil Powerovi využít na rovince lepší akcelerace, čehož v USA vydělávající Australan chladně využil. Justin Wilson toto své smolné kolo později "korunoval" hodinami a nadobro ztratil šanci na přední umístění.

Will Power tedy slavil čtvrté vítězství roku a zvýšil celkové vedení. Druhý dojel jeho největší soupeř v tabulce, Dario Franchitti, před dvěma vozy Michaela Andrettiho s Hunterem-Reayem a Kanaanem v kokpitech.

Svou znovu započatou spolupráci se stájí Newman/Haas oslavil Graham Rahal hezkým pátým místem, před nejlepší ženou v cíli, Danicou Patrickovou.

Šampionát pokračuje již příští víkend svým druhým kanadským podnikem v Edmontonu.

Výsledky závodu ICS v Torontu:

1. Will Power (Aus.) Penske 1h47m15.2554s
2. Dario Franchitti (Brit.) Ganassi + 1.2757s
3. Ryan Hunter-Reay (USA) Andretti + 1.7605s
4. Tony Kanaan (Braz.) Andretti + 3.5382s
5. Graham Rahal (USA) Newman/Haas + 9.7349s
6. Danica Patrick (USA) Andretti + 11.9439s
7. Justin Wilson (Brit.) Dreyer & Reinbold + 12.3783s
8. Marco Andretti (USA) Andretti + 16.3360s
9. Simona de Silvestro (Švýc.) HVM + 21.5321s
10. Dan Wheldon (Brit.) Panther + 23.1537s

Celkový stav IndyCar Series
1. Will Power 377 b.
2. Dario Franchitti 335 b.
3. Scott Dixon 299 b.
4. Ryan Briscoe 292 b.
5. Ryan Hunter-Reay 286 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze