Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál Světových pohárů dálkových plavců se rozjíždí v Argentině

Rostislav Vítek | foto: Jiří Seidl, MF DNES

26 2010
Argentinská mise začíná. V kalných vodách jihoamerických řek startuje Světový pohár dálkových plavců. Stejně jako loni u toho jsou i nejlepší Češi, Rostislav Vítek z Komety Brno a Libor Smolka z TJ Krnov. A ještě je doplňuje nadějný krnovský mladík Michael Mrůzek.

Ten se poprvé představuje ve Světovém poháru. "Jedu hlavně na zkušenou," přiznal před odletem na jižní polokouli.

S Rostislavem Vítkem už má za sebou nedělní závod v Rosariu na 15 kilometrů. Další souboj se světovou elitou ho čeká začátkem února ve Viedmě, v Patagonii.

Rosárijský závod Rostislav Vítek nedokončil, z vody vylezl v polovině trati, protože ho bolela ramena.

Michael Mrůzek při své premiéře doplaval na solidním osmnáctém místě. Vyhrál Ital Simone Ercoli.

Snad bude Rostislav Vítek brzy v pořádku, protože už tuto neděli má plavat s Liborem Smolkou v řece Parana nejslavnější dálkoplavecký závod Světového poháru Santa Fe - Coronda. Ten je dlouhý 57 kilometrů... A je jen pro zvané nejlepší světové dálkové plavce.

"Někdy v budoucnu bych si ten závod také chtěl zkusit, ale teď by na mě bylo tolik kilometrů ještě moc," podotkl Mrůzek.

Ostatní závody se plavou na okruhu, který je na široké řece. "Největší strach mám z toho, aby mě nestrhl proudu mimo hlavní pole plavců, z toho se pak člověk těžko dostává," přiznal Michael Mrůzek. "Hlavně je to pro mě velká zkušenost, vždyť plavu s nejlepšími dálkovými plavci na světě."

Kalná voda? Smolka už ví, do čeho jde


Podruhé vyráží na argentinské turné Libor Smolka, reprezentant v dálkovém plavání. Tentokrát však nezamířil na úvodní závody Světového poháru z domovského Krnova, leč z Austrálie, kde se od října připravuje.

Trénoval jste v Austrálii tvrději než doma?
Poslední tři měsíce hodně intenzivně, odhaduji, že o takových třicet procent více, než jsem byl zvyklý.

Libor Smolka

Jak moc jste změnil přípravu?
Největší změnou je přechod na padesátimetrový bazén. S ním jsem se vždycky trápil a ani začátek v Austrálii nebyl jiný. Teď už bych řekl, že jsem si celkem zvykl. Další výraznou změnou bylo zapojení posilovny. Ne, že bych ji doma nevyužíval, ale v průměru jen asi dvakrát týdně. Teď posilovnou, případně během či boxováním, začínám každý trénink.

Nač si v této sezoně troufáte?
Rád bych vylepšil povedenou minulou sezonu. V Austrálii budu až do června, tréninkové podmínky tam mám vynikající, takže doufám, že se ta dřina někde projeví. Maximálně spokojený bych byl s umístěním do desátého místa na letošním evropské a světovémšampionátu.

Zkusil jste v Austrálii plavat i v řece, abyste se připravil na Argentinu?
Do ničeho takového jsem se nepouštěl. Párkrát jsem byl v moři, ale nijak daleko od břehu.

Je výhoda, že už víte, co vás letos v Santa Fe, v závodě na 57 kilometrů, čeká?
Loni jsem byl hodně překvapený z kalné vody. To je něco, co si člověk nepředstaví, dokud to neuvidí. Takže už vím, do čeho jdu.

Je něco, čeho byste se chtěl po loňských zkušenostech při tak dlouhém závodě vyvarovat?
Rád bych, aby nepřišla krize před finišem, abych mohl zkusit v závěru potrápit favority závodu.

Co byste naopak poradil úplnému nováčkovi?
Ať do toho nechodí... Ne, teď vážně. Myslím, že tady je těžko radit. Loni jsem měl od Rosti Vítka spoustu informací, ale stejně si to člověk musí prožít a vyzkoušet sám. Závod je to krásný a určitě stojí za to jej zkusit.

Letos má Parana silnější proud, takže by závodměl být rychlejší. Sledujete to?
Viděl jsem na internetu, že řeka teče mnohem více a pořadatelé očekávají časy kolem sedmi až sedmi a půl hodiny. Jsem rád, protože loňských devět hodin bylo moc. Na druhou stranu pro nás asi bude mnohem těžší úsek, který poplaveme proti proudu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze