Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech: konec, ale i pokračování příště

Jedna z nejvíc stylizovaných situací: pro simulaci odstraňování poněkud zvláštní pohyblivé závady bylo nejdřív zapotřebí najet s ní do pozice, žádané fotografem. | foto: Martin Kabát

16 2010
Originální golfová pravidla mají předmluvu, tři oddíly, čtyřiatřicet kapitol, tři dodatky a obsahují také návod, jak je používat. Ke každému novému vydání se přidává kapitolka změn, pokud ve Skotsku nějaké udělají. Uf!

Jako všechna pravidla berou i ta golfová sama sebe (společně se svými tvůrci a upravovateli) někdy až příliš vážně. Jak o nich psát, aby to nebyla nuda?

Aniž bychom chtěli proti ostrovní akurátnosti jakkoli prosazovat českou obezličku, že pravidla jsou od toho, aby se porušovala, zvolili jsme loni při představování pravidel novým čtenářům nového internetového magazínu lehký zcizovací prvek v podobě doprovodných fotografií.

Seriál o golfových pravidlech - zima 2010.

Touha zahrát si golf může přivést hráče na turnaj i s bolestmi zubů. Tereza ráda zahrála ubohou trpící dívku. Už ale ví, že když takto neodhadne situaci a zdržuje hru, trpí spíš ostatní.

Ukázalo se, že táhnout seriál přes zimu, tedy z valné části mimo domácí golfovou sezonu, byl dobrý tah. Už ne tolik dobrý pro bezproblémové pořizování obrazové složky.

O golfových pravidlech se vypráví spousta vtipů. Malou ochutnávku z golfového humoru přinese magazín golf.idnes.cz v dalším dnešním textu.

Profesionální trenér a člen PGA Czech Jakub Važanský i Tereza Zmijová, absolutní golfový nováček, byli nuceni nahrávat připravené scénky v teplotách pro golf jako nestvořených. Fotilo se na několik pokračování od října přes prosinec, leden až do dubna. Teploty v tomto období máme stále ještě tak trochu pod nehty.

Seriál o golfových pravidlech - zima 2010.

Povolená, či nepovolená rada? Záleží na tom, v jakém vztahu dvě osoby na hřišti jsou. Tato lednová část pořizování fotomateriálu byla nejstudenější. Den nato napadlo půl metru sněhu...

I proto jsou kouč i žákyně na některých snímcích oblečeni trochu víc. I proto jsme si jedinkrát vypomohli návštěvou indooru.

video: jak vznikaly fotografie k seriálu

S autory textů jsme dospěli k dohodě, že třicet dílů pravidel, jež čtenáři najdou v rubrice "Handicap", je tak akorát. Škoda kvůli fotografiím, stylizovat by se jich dala ještě spousta.

Některé nepoužité nabízíme jako "nášup" v dnešní závěrečné fotogalerii. Některé vznikly spontánně a k pravidlům se přímo nevážou, mají ale atmosféru.

Seriál o golfových pravidlech - zima 2009.

V námětu tohoto snímku žádné pravidlo nehledejte. Fotograf Martin Kabát prostě neodolal náhlému soumraku nad Prahou.

Oblast golfových pravidel a příbuznou sféru golfové etikety rozhodně neopouštíme. V brzké době se k tématům naopak vrátíme a dáme příležitost i čtenářům, aby si naším prostřednictvím vyjasnili sporné či méně časté situace s odborníky.

(Poděkování patří zástupcům golfových hřišť v Kestřanech u Písku a pražských Hodkovičkách, driving rangi na vltavském Rohanském ostrově a sportovnímu centru STEP. V neposlední řadě i správě smíchovské zahrady Santoška, kde jsme v časové tísni dokázali simulovat golfové prostředí pro obrazový doprovod jednoho z dílů seriálu.)

Seriál o golfových pravidlech - indoor.

Výpomoc indoorem byla neplánovaná a zkoušelo se tam leccos, třeba dropování na greenu. Situace byla ale přece jen později posouzena jako přitažená za vlasy a fotka u textu nebyla.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze