Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXVIII. Půda v abnormálním stavu

Tereza už ví, co na golfovém hřišti znamená modrá barva. Trenér Jakub Važanský jí radí, jak se chovat, když vstoupí do hry. | foto: Martin Kabát

26 2010
Co si představit pod pojmem abnormální? Většinou jde o jevy přechodné. Toto pravidlo zahrnuje náhodnou vodu, půdu v opravě a všelijaká poškození hřiště zvířaty – nory, hromádky, cestičky.

Půda v opravě je jakákoli část hřiště, kterou takto označí soutěžní výbor turnaje, a to včetně všeho, co se tam nalézá. Tráva, stromy, křoví a další rostoucí rostliny jsou její součástí.

Půda v opravě může a nemusí být označena. Označena nebývají místa, kde se něco viditelně buduje, třeba jámy nebo hromady. Pokud označena je, pak většinou modře, a to kolíky nebo čarou na zemi.

Seriál o golfových pravidlech - půda v abnormálním stavu.Seriál o golfových pravidlech - půda v abnormálním stavu.

I tyto prvky samy jsou součástí půdy v opravě a jestliže se míč těchto hranic byť jen dotýká, tak už se v půdě v opravě nachází.

Hranice půdy v opravě se promítá svisle dolů, ale ne nahoru. Kolíky, které půdu v opravě vyznačují, jsou závady.

Kde spustit, kde umístit...

Zde se vraťme zpět k širšímu pojmu půdy v abnormálním stavu. Ta překáží, pokud v ní míč leží, nebo se jí dotýká, ale také tehdy, když překáží hráči v postoji, nebo švihu. Pozor, opět platí, že překážení ve směru hry není pro toto pravidlo překážením.

Od půdy v abnormálním stavu lze využít úlevu, vždy podle toho, kde se nacházíme. Když je to v poli, hráč míček zvedne a bez trestu jej spustí ve vzdálenosti jedné délky hole od nejbližšího místa úlevy, ne blíže jamce. Nejbližší místo úlevy nesmí být na greenu ani v překážce.

Seriál o golfových pravidlech - půda v abnormálním stavu.

V bunkeru hráč míč zvedne a má dvě možnosti: buď jej spouští v tomtéž bunkeru, a to v místě, které poskytuje největší možnou úlevu. To je beztrestné. Nebo se hráč smíří s trestem jedné rány a spustí míč mimo bunker na linii vedoucí od jamky přes místo, kde původně ležel, a to jakkoliv daleko dozadu.

Na greenu je to zase jinak – míč se umisťuje (rozhdně se nespouští!) na místo, které je co nejblíž původní poloze míčku a přitom poskytuje největší možnou úlevu. Nesmí to být blíž jamce a takové místo může být dokonce mimo jamkoviště!

Seriál o golfových pravidlech - půda v abnormálním stavu.

Ve všech těchto případech lze míč očistit. Pokud není původní míč dosažitelný, smíme jej nahradit jiným míčkem. Toto typicky nastává ve vodou zčásti zalitých bunkerech, protože voda v nich nemusí být a nebývá průhledná.

Tam přichází ke slovu chladná úvaha. Pokud je tam hladina, rána z klesající části greenu bude obtížná, písek bude promočený a těžký. Tady se často vyplatí defenzivně si míček spustit s jednou trestnou za bunker.

...a kde nahradit

Narazili jsme na problém, že míč není nalezen. Pokud není prokázáno nebo prakticky jisté, že míček se v naší abnormální půdě nachází, musí se považovat za ztracený se všemi důsledky.

Seriál o golfových pravidlech - půda v abnormálním stavu.

Pokud to ale prokázáno je, musí být určeno místo, kde míč překročil hranici, a míč je nahrazen jiným. Úleva je stejná podle toho, kde ta hranice leží, jako v předchozích odstavcích (pole, bunker, green).

A na závěr - do tohoto oddílu patří i pravidlo řešící zabořený míč. Když se míč zaboří do vlastního důlku na nízko sekané ploše hřiště a zůstane v něm, smí se beztrestně zvednout, očistit a spustit, na greenu pak umístit.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze