Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXVII. Držení a používání hole

Tereza zahrála do kopce mizerně. Sklon terénu způsobil, že příští ránu bude hrát dál od jamky než tu předchozí. | foto: Martin Kabát

19 2010
Pravidla zhusta hovoří o míči, valná většina situací se odvíjí od jeho polohy, nebo nakládání s ním. Ale v několika předchozích dílech jsme tu a tam narazili na pasáž, která byla víc o holi.

Pojďme si povědět něco o tom, co by mohla způsobit neznalost správné manipulace s golfovou holí. A také jak postupovat, když už dojde k nesprávné manipulaci s ní.

Nejen rukavice

Hůl se drží bez použití zvláštních pomůcek. Povoleny jsou rukavice, kolem rukojeti můžeme omotat ručník či kapesník. To je ale trochu dřevní ustanovení, papírové kapesníky posledních let by moc nepomohly.

Seriál o golfových pravidlech - držení hole.Seriál o golfových pravidlech - držení hole.Seriál o golfových pravidlech - držení hole.Seriál o golfových pravidlech - držení hole.Seriál o golfových pravidlech - držení hole.

Na rukojeť hole se taky smí nanést vysoušecí či naopak zvlhčující prostředky. Toto pravidla rozšiřují ještě na použití takové výstroje, která má pro daného hráče zdravotní účinek, například když to zmírňuje jeho zdravotní hendikep.

Sem patří i použití měřicích přístrojů, které jsou čím dál víc tolerovány. Jejich povolení či zákaz upravují ve většině případů místní pravidla.

Při obtížných úderech se může stát, že hráč udeří míček víckrát než jednou. Říká se tomu dabl nebo dvoják. Pak se mu k ráně, která je většinou už tak dost zkažená, připočte ještě jedna trestná, a to i v tom nepravděpodobném případě, že by hůl zasáhla míček třikrát.

Nepočítají se tedy údery, to by mohlo být předmětem sporů, ale úder a jedna navíc.

Nebezpečný pohyb

Jestliže se míč pohybuje, hrát se nesmí. To jsou ty situace, kdy míč nedoběhne na greenu na kopeček a vrací se, a běží, běží kolem hráče. Tu a tam se to stane i na fairwaji při nepovedené ráně do kopce, vždyť ty jsou hodně rizikové.

Výjimky jsou i tady. Spadne-li míč z týčka v momentu nápřahu, pak lze úder beztrestně přerušit, a to i pokud sám hráč nešikovně shodí míček při založení. Pokud však už nejde úder zastavit, rána se počítá.

Seriál o golfových pravidlech - pád míče z týčka.

Seriál o golfových pravidlech - pád míče z týčka.
Míček se také může pohybovat ve vodě. Tam se hrát smí. Nemůžeme ale čekat, až doplave na mělčí vodu. O dost jednodušší je míček vylovit a spustit ho podle příslušného pravidla mimo překážku.

Ale to už jsme zase u míče. A většinou už zase o něm budou závěrečné díly seriálu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze