Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXVI. Pohyblivé a nepohyblivé závady, úlevy

Cizí pomoc je při odstraňování pohyblivé závady povolena. | foto: Martin Kabát

5 2010
Slovo závada nabývá v golfu jiného významu než v běžném životě. Obecně ji pravidla vymezují takto: je to cokoliv uměle vytvořeného včetně cest a jejich okrajů, ale nepatří sem předměty určující hranice hřiště (kolíky, ploty, zábradlí, stěny, atd.) ani části uměle vytvořených předmětů, které jsou mimo hřiště, nebo umělé konstrukce.

Závada je pohyblivá, pokud je přemistitelná bez vynaložení nadměrného úsilí, bez poškození a bez většího zdržování hry. Ostatní závady jsou nepohyblivé.

Hráč může využívat beztrestné úlevy. V případě pohyblivých závad (míč leží v závadě nebo na závadě): beztrestně zvednout míč, závadu odstranit, spustit míč co nejblíž místu, kde předtím ležel, ne blíž jamce než byl původně. Trocha opakování: Na greenu míč nespouštět, ale umístit!

Pokud míček neleží v závadě či na ní, odstraníme ji. Když se při tom míč pohne, beztrestně se vrátí na původní místo a ještě smí být očištěn.

Pokud je míč v pohybu, není dovoleno odstraňovat žádné závady, které by mohly ovlivnit míč a jeho pohyb. Další prověrka znalostí: kromě praporkové tyče nebo výstroje hráčů.

U závady nepohyblivé je zapotřebí zavést pojem překážení. Závada překáží, když míč leží v ní nebo tak blízko, že závada překáží hráči v postoji nebo v prostoru švihu (na greenu v dráze puttu).

Seriál o golfových pravidlech - míč u nepohyblivé závady.Seriál o golfových pravidlech - míč u nepohyblivé závady.Seriál o golfových pravidlech - míč na nepohyblivé závadě.

Často se hráči dožadují úlevy v situacích, kdy závada překáží ve směru hry, ale toto překážením není! Někdy nejde zahrát míč směrem k jamce, ale pokud to jiným směrem jde, musím hrát tam.

V poli se úleva od nepohyblivé závady realizuje takto: spustit míč na délku jedné hole od nejbližšího místa úlevy, ne blíže jamce, ne v překážce, ne na greenu. Míč se musí nejprve dotknout hřiště v takovém místě, kde nedochází k překážení té nepohyblivé závady.

Seriál o golfových pravidlech - odstraňování pohyblivé závady.

V bunkeru jsou dvě řešení: buď beztrestně spustit v tomtéž bunkeru, nebo jít s jednou trestnou mimo bunker na linii, která spojuje jamku a místo, kde míč ležel. Na tuto linii spustit míč do libovolné vzdálenosti za bunkerem.

Pokud se míč zakutálí do polohy, že dochází ke stejnému překážení jako v původní situaci, spuštění se opakuje. Až když se to znova nepovede, míč se umístí.

Ztráta míče v závadě

Stane se, že míč není v závadě nalezen. Jde-li o závadu pohyblivou a je známo nebo prakticky jisté, že se tak stalo, hráč beztrestně nahradí ztracený míč jiným, závadu odstraní a míč spustí co nejblíž bodu, kde míč překročil její vnější obvod.

Seriál o golfových pravidlech - postup u nepohyblivé závady.
Trenér Jakub Važanský může být spokojen. Co terezu naučí (nahoře), ona už často dokáže uplatnit v praxi (dole).

Seriál o golfových pravidlech - postup u nepohyblivé závady.
Při ztrátě míče v závadě nepohyblivé (tu nejde odstranit) je potřeba nalézt místo překročení hranice závady. Pak hráč vezme jiný míč a využije beztrestné úlevy – to platí v poli, bunkeru a na greenu.

Pokud je závada ve vodní překážce, není to beztrestné. Do třetice z minulých dílů: postupuje se podle pravidla o úlevách ve vodní překážce s připočtením jedné trestné.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze