Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXIII. Provizorní míč, provize

Trenér Jakub Važanský je ochoten Tereze leccos odpustit, ale návrat na odpaliště k provizi by případný čekající flight neocenil. | foto: Martin Kabát

14 2010
V kapitole o etiketě golfové hry se praví, že pokud se hráč domnívá, že by jeho míč mohl být ztracen mimo vodní překážku, nebo se nacházet mimo hřiště, měl by zahrát pro úsporu času provizorní míč.

To je výborně řečeno, ale není v tom zakotvena povinnost takový míč odehrát. Z nějakých neznámých pohnutek spousta hráčů provizorní míče hraje jen nerada. Pak jsou z toho trapné běhy zpět k místu odpalu minulé rány za naštvaného přihlížení čekajícího dalšího flightu.

Seriál o golfových pravidlech - míč v autu.

Lepší je tedy provizorní míč v případě sebemenší pochybnosti zahrát. Ale pozor, provize se smí hrát jen při podezření na míč ztracený, nebo v autu. Nehraje se po každém nepodařeném úderu, to by bylo považováno za cvičnou ránu s následkem dvou trestných!

Rozhodnutí je třeba oznámit spoluhráči nebo soupeři, jinak se tento míč stane novým míčem ve hře (s trestem ztráty rány a vzdálenosti) a s původním míčem už nelze hrát.

Provizorní míč musí hráč odehrát ještě předtím, než on sám nebo spoluhráči odejdou hledat jeho původní míč, ale až poté, co odpálí své míče ostatní ve flightu. Pokud se více hráčů rozhodne hrát provizi, hrají v původním pořadí.

Seriál o golfových pravidlech - hledání provizorního míče.

Pokud je původní míč nalezen a je ve hře, provizorním míčem už se nesmí hrát, to by byla hra nesprávným míčem s jasnými důsledky – dvě trestné, v jamkové hře ztráta jamky.

Stává se, že i provizorní míč je ztracen nebo v autu, pak se hraje další provizorní míč. Ten je pak k prvnímu provizornímu míči ve stejném vztahu jako ten první k míči původnímu. Uff!

Našli - nenašli

Jestliže je původní míč opravdu ztracen mimo vodní překážku, nebo je v autu, stává se provizorní míč míčem ve hře s trestem rány navíc a ztráty vzdálenosti.

Totéž si hráč může způsobit tak, že hraje provizorním míčem ještě i poté, kdy dosáhne místa, kde asi leží původní míč. Pak se provizorní míč stává míčem ve hře se stejnými důsledky.

Stane se, že původní míč se nenajde a v blízkosti jeho pravděpodobné polohy je vodní překážka. Zde nelze bezdůvodně tvrdit, že míč skončil ve vodní překážce, a hrát s jednou trestnou od oné vody. Ne, tady zase platí to nové "je prokázáno nebo téměř jisté".

Seriál o golfových pravidlech - míč ve vodní překážce.

Pokud to tak není, hraje se dál provizorním míčem s příslušnými tresty. Pokud by původní míč skončil v té vodě, byla by trestem rána navíc, ale hrálo by se od vody, tedy bez ztráty vzdálenosti, takže trest by byl mírnější.

Nastává také opačná situace - je zahrán provizorní míč a vzápětí nalezen ten původní ve vodní překážce. Pak se nesmí provizorní míč uplatnit, hraje se dál původním. Když někdo potvrdí, že míček skončil ve vodě, musí se hrát podle pravidel o vodní překážce a provizorní míč je nutné zvednout.

Rány, zahrané provizorním míčem (ani tresty, nasbírané během hry s ním) se v případě nálezu původního míče nezapočítávají.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze