Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXII. Ztracený míč, míč v autu

Trenér Jakub Važanský tentokrát Terezu nevede, ani nekárá. Pomáhá jí. Limit na hledání ztraceného míče je pět minut. | foto: Martin Kabát

7 2010
Hráč nemůže prohlásit svůj míč za ztracený. Míč se ztraceným stává. Důvodů může být několik.

Nejběžnější případ nastane, když míč není nalezen nebo identifikován hráčem (nebo kýmkoliv z flightu, případně kedíkem), a to do pěti minut od počátku hledání. Pak je hráč povinen hrát nový míč z původního místa s připočtením jedné trestné rány.

To je běžná situace, a protože hledání samo o sobě zdržuje hru, hrají golfisté v případě, kdy nejsou jisti, že míč najdou, ještě druhý míč, provizorní. Toto je třeba ohlásit před úderem, jinak by se tento druhý míč stal míčem ve hře.

To se stane i v případě, když hráč zahraje ránu provizorním míčem z místa, kde pravděpodobně leží původní míč, nebo z místa blíže jamce. Pokračuje-li provizorním míčem ve hře, aniž by původní míč našel, je ten první "ztracený". Hráč třeba ani nezahájí hledání, poněvadž pokud původní míč najde, už s ním musí hrát.

Jinou možností je hrát nový míč z místa předchozího úderu, takový hráč ztrácí ránu a vzdálenost.

Seriál o golfových pravidlech - hledání ztraceného míče.

Jiný míč do hry se uvede, protože je známo (nebo prakticky jisté), že původní míč se nachází ve vodní překážce, v půdě v abnormálním stavu, nebo v závadě. Pak se nehraje z místa původního úderu, ale podle dalších pravidel.

V případě pohyblivé či nepohyblivé závady využije hráč beztrestné úlevy a hraje z místa, vymezeného pravidly pro beztrestnou úlevu. Podobně je to beztrestné, pokud je míč nenalezen v půdě v abnormálním stavu. Tato situace se ale nejčastěji vyskytuje u vodních překážek, tam beztrestná úleva není a hráč pokračuje s připočtením jedné trestné z míst povolených pravidly.

Pokud je známo nebo téměř jisté, že míčem pohnul vnější vliv (odnese ho pes, atd.), není to trestné.

Míč mimo hřiště, tedy v autu

Situace je to běžná, ne vždy řešená podle pravidel (pomineme úmyslné podvody). Někdy jde o centimetry a trest je přísný, ale - nesmí se!

Pokud tedy míč skončí mimo hřiště, hraje golfista nový míč z původního místa a k tomu si připočte jeden trestný úder. Hranice hřiště bývají vymezeny bílými kolíky, podle místních pravidel i ploty, apod.

Seriál o golfových pravidlech - aut vyznačený bílými kolíky.

Hranice samy nejsou součástí hřiště, hranice je tedy dána spojnicí vnitřních hran sloupků, které hranici vymezují, případně tenkou bílou čarou.

Seriál o golfových pravidlech - míč v autu.Pokud míč leží celým obvodem za touto hranicí nebo na ní, už je v autu. Pokud se aspoň dotýká hřiště, je ještě stále ve hře.

Hranice hřiště se promítají svisle nahoru i dolů, a pokud míč skončí na nějakém předmětu (větev), určující pro aut je linka, kde se ten předmět dotýká země.

Seriál o golfových pravidlech - zvláštní poloha míče.Hráč může stát mimo hřiště a hrát míč, ten ale musí být ve hřišti. Kolíky označující aut jsou považovány za pevné, nejsou to závady. Stejně tak další předměty vyznačující území mimo hřiště – ploty, stěny, zábradlí.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze