Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XXI. Čištění míče, míč překáží ve hře

Profesionální trenér Jakub Važanský u vytržení - jak tu Terezu naučit, aby nezapomněla označit polohu míče? | foto: Martin Kabát

31 2010
Po dvoutýdenní přestávce pokračuje seriál ještě připomenutím zimního období, kdy se autoři uchýlili do indooru a doprovodný fotomateriál k textu je stylizovaný na druhou. Zbytek třetí a závěrečné desítky dílů už bude zase opatřen snímky, pořízenými pod otevřeným nebem.

O čištění míče během hry už slyšel každý. Základní premisa - je zakázáno, kromě hry na greenu. Ale je to o trošku složitější.

Pravidlo praví, že v určitých případech je míč potřeba identifikovat. Jestliže leží v kravinci nebo jiném blátě a kouká ho jen kousíček, neobejde se identifikace bez čištění. Ale povoleno je očistit míč jen natolik, aby bylo možno identifikaci provést. Pak je potřeba vrátit ho do kravince.

Seriál o golfových pravidlech - označení míčku na greenu.Seriál o golfových pravidlech - označení míčku na greenu.

Předmětů, jimiž lze označit polohu míče, je mnoho.

Méně častým důvodem může být očištění kvůli zjištění, zda není míč nezpůsobilý ke hře. Tady mohou nastat dva případy, které pravidla trestají. Jestliže hráč očistí míček během hraní jamky kromě vyjmenovaných povolených situací, dostane jednu trestnou a musí dát míček na původní místo.

Když vrátí míček na jiné místo, trestem jsou dvě rány, ale třetí trestnou za neoprávněné očištění už nedostane (jako v trestním právu – za jeden zločin nelze udělit dva tresty).

Zavrženíhodný švindl

Činnost spojenou s identifikací míčku by hráč neměl provádět do té doby, než je na místě přítomen spoluhráč či soupeř. Běžným porušením pravidel je zvednutí k identifikaci a následné položení do lepší pozice. Někdy stačí pár centimetrů...

Při přátelské procházce po hřišti se nad takovými činy často přimhuřuje oko, ale jakmile jde o turnaj, nebo třeba jen o kafe, toto opovrženíhodné počínání dokáže silně rozladit celý flight.

Zvedání míče

Je hráčské zvednout svůj míček z greenu a dát jej na místo, až je člověk na řadě, i když míč druhým nepřekáží. Začátečníci se často ptají, jestli jejich míč překáží a nechávají ho ležet, ale možnosti očištění je škoda nevyužít. Pokročilejší hráči to nevynechají, je to rutina.

Podle pravidla o závadách se smí očistit i míč, zvednutý při odstraňování pohyblivé či nepohyblivé závady.

Seriál o golfových pravidlech - překážení míče míči.

Když se některý z hráčů domnívá, že mu jiný míč překáží ve hře, může požádat o jeho zvednutí. To druhý hráč nemůže odmítnout, ale místo zvednutí může raději odehrát svůj míč mimo pořadí.

Před zvednutím je potřeba označit místo, kde zvedaný míč leží, a po akci vrátit míček do původní pozice. Pokud je to na jamkovišti, smí se očistit, ale v bunkeru, na fairwaji a všude jinde, kde se mohou míče octnout blízko sebe a jeden druhému překáží, očistit nelze. V praxi je to ale docela obtížně proveditelné a ještě hůř kontrolovatelné.

Seriál o golfových pravidlech - položení míčku zpět na green.

O zvednutí jinde než na jamkovišti musí být hráč požádán. Když úslužně zvedne svůj míč, aniž ho druhý požádal, dostane jednu trestnou!

Asi jen teorie

Trošku teoreticky zní, že hráč, který se domnívá, že nějaký míč by mohl jinému napomáhat ve hře, může nechat tento míč zvednout, a pokud je to jeho vlastní míč, může jej zvednout. Ve hře na rány může hráč, který má míč zvednout, raději tento míč odehrát. V jamkovce může dojít k situaci, že se hráči dohodnou, že takový míč nebude zvednut – taková dohoda vede k jejich diskvalifikaci! Tento případ však pravděpodobně za celý golfový život nepotkáte.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze