Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XVIII. Hra z nesprávného místa

Tereza i trenér Jakub Važanský se smějí kurióznímu místu, kde skončil míč. Zároveň musí zvážit, kde dropovat. | foto: Martin Kabát

24 2010
Hra z nesprávného místa je trestuhodný počin, jehož se hráči dopouštějí zejména z neznalosti pravidel, přehlédnutím (omylem), sem tam i úmyslně.

Nejokatější případ, hru z autu, ponechme teď stranou. Podle pravidel zahraje hráč z nesprávného místa tehdy, když hraje na části hřiště, kde pravidla nedovolují hrát, nebo spustit či umístit míč.

Pravda bývalého kamaráda

Na odpališti se dá hrát z nesprávného místa několika způsoby. Jestliže hráč začne na dané jamce hrát mimo prostor vymezený příslušnými kameny a dozadu na dvě hole, není to v jamkovce trestné, ale soupeř může vyžadovat, aby hráč svou ránu zrušil a hrál novou z prostoru odpaliště.

Seriál o golfových pravidlech - špatně umístěný míč na odpališti.

Horší je to ve hře na rány: tam je za takový odpal hned trest dvou ran a hráč musí začít hrát znovu z odpaliště. Pokud hráč tuto chybu nenapraví před zahájením hry na další jamce, je diskvalifikován.

Stane se, že hráč v zápalu boje odehraje míč z jiného odpaliště. Když jeden flight využívá více odpališť (bílá, žlutá,...) mívá někdo tendenci hrát ze stejného odpaliště jako jeho předchůdce, a přitom patří na jiné.

Seriál o golfových pravidlech - umisťování míče na odpališti.

Méně často se stává, že hráč natýčkuje mimo daný obdélník – buď dopředu, nebo moc dozadu, dokonce i do boku. Gentlemanští spoluhráči většinou varují před ránou, ale povinnost to není. Když vás spoluhráč nechá zahrát z nesprávného místa a suše na to po odehrání upozorní, už si s ním nikdy nezahrajete, ale měl pravdu.

Získání významné výhody

V poli je hra z nesprávného místa většinou spojena se spouštěním či umisťováním, hlavně když je míč spuštěn či umístěn blíž jamce než pravidla připouštějí, nebo když se do takových míst zakutálí a hráč jej přesto odehraje.

Pokud se to stane, hráč dohraje jamku tímto míčem a připočte si dvě trestné rány. Pokud by odehráním z nesprávného místa získal hráč významnou výhodu a tuto chybu podle pravidel nenapravil, je diskvalifikován. V jamkovce ztrácí jamku.

Další potíže s hrou z nesprávného místa jsou u vodních překážek a půdy v abnormálním stavu. Ty jsou probrány zvlášť, v příslušných kapitolách.

Tolerovaně porušovaná pravidla

Na greenu také dochází ke hře z nesprávného místa. Hráč zapomene vrátit markovátko, posunuté na požádání do boku, na původní místo a dvě trestné jsou doma. Některým se to stává i dvakrát za kolo...

Seriál o golfových pravidlech - neoprávněné

Jako hra z nesprávného místa se dá kulantně označit i celá plejáda prohřešků. Například když si hráč pokopne míč do lepší pozice, vyhrábne ho holí z trsu trávy, vylepší si pozici při identifikace míče. Na greenu si hráč podhodí markovátko zkušeným pohybem až pod míček, který zároveň sebere.

Ti otrlejší si posouvají míč i v bunkru, vynášejí ho do hratelnější pozice na kraj lesa, nedodržují pravidly vymezené vzdálenosti od místa úlevy. Při kamarádském golfu bývají tyhle hříchy někdy tolerovány, ale tím si hráč vytváří velmi nesprávné herní pojetí, které pak nasazuje i v turnajích.

Seriál o golfových pravidlech - špatné místo pro spuštění míče.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze