Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XVII. Zvednutí míče, označení polohy, spuštění

Trenér Jakub Važanský seznamuje Terezu se zvyklostmi při dropování a vysvětluje, že nesmí podlehnout pokušení zašvindlovat si při něm. | foto: Martin Kabát

17 2010
S míčem lze provádět spoustu úkonů, ale lépe je říci "musí se provádět". Jedním z nejdůležitějších, i když občas podceňovaných, je jeho zvednutí - k identifikaci, k prozkoumání, jestli není poškozen, a tudíž nezpůsobilý ke hře. Nebo když překáží ve hře jinému hráči.

Identifikaci míče zvednutím golfisté podceňují. Věří, že míč je jejich, protože "tam někam" dopadl. Ale pokud se ukáže, že někdo hrál nesprávným míčem, hned má na krku trest – dvě rány, případně ztrátu jamky.

Seriál o golfových pravidlech - identifikace míče.

Úmysl prozkoumat, jestli je míč způsobilý ke hře, je před zvednutím zapotřebí oznámit soupeři nebo spoluhráči a označit jeho polohu. K označení polohy se běžně používá markovátko nebo týčko, ale může to být i jiný předmět. Spoluhráči i soupeř musí mít možnost celý postup sledovat a míč prozkoumat.

Míč nesmí být očištěn. Pro identifikaci sice ano, ale jen natolik, aby ji bylo možno provést. Pokud hráč nedodrží některý z těchto úkonů, dostává jednu trestnou ránu.

Na greenu smí být míč očištěn a musí se zvednout, když leží v dráze patu jiného hráče. Ale na greenu se míče zvedají automaticky, ležet je nechávají jen začátečníci a lenoši. 

Seriál o golfových pravidlech - míč, překážející v dráze patu.

Pozor na ty, kdo zvednutí míče Využívají k vylepšování jeho pozice – dokud jsou ostatní daleko, rychle míč zvednou, zapomenou označit polohu, identifikují a umístí do lepší polohy. Toto jednání patří v golfu k nejvíce opovrhovaným, ale je rozšířené.

Míč se zvedá také v případě, že překáží ve hře. Pravidla říkají "když překáží nebo napomáhá", v drtivém procentu případů jde ale o překážení. To nastává vlastně všude, kde se dva míče octnou blízko sebe. Místo zvednutí míče může hráč svůj míček odehrát mimo pořadí, není to trestné.

Fenomén "drop"

Vrácení míče do hry se provádí spuštěním (dropováním) z ruky ve výši ramen, případně umístěním. Míč nesmí být spuštěn blíž jamce od místa spouštění.

Místo musí být správně stanoveno. Toto ustanovení pravidel je často porušováno, zejména z nepřesné znalosti – na jednu hůl, na dvě hole, na spojnici. Na greenu se míč nespouští.

Míč se po spuštění mnohdy zakutálí tam, kam nemá. Pokud není odehrán, chybu lze beztrestně napravit opakovaným spuštěním.

Seriál o golfových pravidlech - dropování.

Spuštění se musí opakovat v těchto případech: míč se zakutálí blíže jamce, do překážky, do autu, nebo na green; vykutálí se z překážky, v níž byl spouštěn; zaběhne do polohy, kde dochází ke stejnému překážení, kvůli němuž hráč využil úlevu.

Dvakrát nepovedené spuštění vede k tomu, že míč se umístí. To je snadnější a děje se co nejblíž místu, kde se při druhém spuštění dotkl země. Ale i při umisťování se míček může odkutálet. Umístění se jednou opakuje a pak se míček umístí na nejbližší místo ne blíže jamce, kde zůstane v klidu.

Míč se také umisťuje v případech souvisejících s přerušením hry. Pokud hráč umístí míč na jiné místo než měl, znamená to dvě trestné rány, případně ztrátu jamky.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze