Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XIX. Na greenu

Při doklepnutí míče do jamky je povolen i jiný než standardní postoj, ale Tereza to přece jen maličko přehání. | foto: Martin Kabát

3 2010
Na greenu se toho děje spousta. Toto dění je spoutáno několika "musí se" a "nesmí se". Těch "nesmí se" je víc.

Dráhy patu se hráč smí dotknout při odstraňování volných přírodních předmětů, ale nesmí při tom nic stlačovat. Také smí odstranit stopu po dopadu míčku.

Lze doplatit na nezodpovědné jedince, kteří právě odešli z greenu. Stopy po jejich spajcích, jimiž green poškodili, ani jiné poškození greenu hráč opravit nesmí, ač to někteří běžně dělávají.

Seriál o golfových pravidlech - nezvyklé, ale povolené zakládání putteru.

Při zakládání putteru se tato hůl smí přiložit i před míč. Je to nelogické, ale smí se to, a taky je to občas k vidění.

Dotknout se greenu je možné při označení polohy míčku, nebo při opravě důlku po dopadu míčku. Jinak se hráč greenu dotýkat nesmí. Nesmí na něj sahat, hladit ho, škrábat ani zkoušet povrch kutálením míčku nebo podobnou metodou.

Seriál o golfových pravidlech - nedovolené zkoumání greenu.

Toto všechno se smí dělat na greenu právě dohrané jamky. V tu chvíli může každý dokonce na greenu cvičit – patovat. To je praktické zejména při zácpách hřiště.

Povolený doklep

Běžný postup na greenu je následující – označit polohu míčku mincí nebo podobným předmětem, míček zvednout, očistit, před hrou umístit zpět na správné místo a hrát. Zvedat se nemusí, ale je to hráčské.

Spoluhráč i soupeř mohou požádat o zvednutí míčku, pokud leží blízko dráhy jeho patu. Pak jsou dvě řešení – požádaný buď míč zvedne, nebo svůj pat odehraje první, tedy mimo pořadí.

Seriál o golfových pravidlech - doklepnutí míčku do jamky.

Hráč nesmí zaujmout při patování postoj obkročmo vůči dráze patu, ani před ani za míčkem. Smí, kdyby jinak stál v dráze patu jiného hráče. Ale tolerováno je doklepnutí krátkého patu a to se hrává i v této zakázané poloze - hráč stojí za jamkou a jen míček doťukne.

Nesmí se hrát, pokud je na greenu v pohybu jiný míč. Za to jsou dvě trestné, nebo ztráta jamky. Kdo byl na řadě, zatímco někdo jiný zahrál mimo pořadí a míče běžely současně, trestán není.

Zrádné markovátko

Málo využité, ale obecně známé je pravidlo deseti sekund. Je to napjatá situace. Míček leží úplně těsně u jamky, nebo dokonce částí nad ni přesahuje. Pak se čeká 10 vteřin, jestli přece jen do jamky nespadne. Hráč smí přejít k němu, ale nesmí dupat ani vytvářet jiné otřesy.

Pokud míček spadne sám od sebe do jamky po uplynutí této doby, k výsledku se přičte jedna trestná.

Seriál o golfových pravidlech - čekání, pravidlo deseti sekund.

Jestliže markovátko jednoho hráče překáží v dráze patu druhému hráči, může ten druhý požádat o přesun markovátka na stranu. Pak se ale musí vrátit zpět. Stává se, že zapomene – pak dostane dvě trestné rány.

Ještě jedna běžná situace – dva míčky leží na greenu, jeden z hráčů zahraje tak, že zasáhne soupeřův míček. Dostane dvě trestné a hraje míček jak leží, zatímco spoluhráčův míč je vrácen na místo, kde ležel původně. V jamkovce je to bez trestu, stejně tak je beztrestné, když se to stane z území mimo green.

(Fotografie byly pořízeny v golfovém indooru sportovního centra STEP v Praze.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze