Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seriál o golfových pravidlech - díl XIII. Míč se pohne

Tereza se chystá k ráně. Že zrovna hraje spoluhráč, jí nevadí. Není to hráčské, ale ani trestné, dokonce ani když do sebe míče narazí. | foto: Martin Kabát

20 2010
Čtenář seriálu už ví, nebo tuší, že hráč může svým míčem beztrestně pohnout při hledání v překážce, v závadě, půdě v abnormálním stavu a ve vodní překážce. Dále při zvedání a umisťování nebo vracení míče, při povolených opravách greenu, při odstraňování pohyblivé závady, při měření. Někdy se ale míč pohne vnějším vlivem.

Není to trestné a hraje se z původního místa. Za vnější vliv se považují třeba divák, zvíře, nebo jiný míč. Pokud by byl míč prokazatelně odnesen, je dovoleno, ba dokonce nutno jej nahradit jiným.

A co když s ním pohne soupeř (jamkovka!), jeho nosič nebo jeho výstroj? Při hledání je to beztrestné, jinak za jednu trestnou pro něj – měl si dát pozor. Míč se i v tomto případě vrací na původní místo. Spoluhráč (hra na rány), který pohnul cizím míčem, trestán není.

Při úderu na greenu zásah míčku míčkem trestán je. Potrestán je ten, kdo hrál. Zasažený míček se vrací na původní místo, ten druhý se hraje, jak leží.

Seriál o golfových pravidlech - míč trefený na greenu.

Když se balon pohne poté, co za něj hráč založí hůl, naskočí mu jedna trestná. Pokud nebyl vrácen a je odehrán z nesprávného místa, následuje trest dvou ran a v jamkovce ztráta jamky. Pokud se míček pohne až při nápřahu a hráč úder dokončí, má jen jednu trestnou.

Dvě rány navíc a nic z toho

To bychom měli "klidové" situace. Míč může být ale vnějším vlivem vychýlen nebo zastaven v letu a pohybu po trávě. Když k tomu dojde při ráně hrané kdekoli mimo green, spouští se v poli nebo v překážce co nejblíž místu, kde k situaci došlo.

Pokud rána došla až na green a tam byla vychýlena či zastavena, míček se na green umístí. Pokud se to stalo při patování, rána se ruší, opakuje se z původního místa. A opět - míč se smí nahradit.

Jestliže míč vychýlí nebo zastaví sám hráč, jeho partner nebo nosič, přibude k výsledku jedna trestná rána a míč se hraje jak leží.

Stane se také, že míč uvázne v oděvu, nebo na výstroji. To není zdaleka nemožné, naopak v bunkru nebo při odrazu od stromu míč skočí na hráče jedna dvě.

Seriál o golfových pravidlech - odraz míče na hráče.

Postup je jasný: rána se počítá, k tomu trestná za vychýlení či zastavení. Ve skóre je o dvě víc a míč je pořád tam kde byl. Hraje se z místa přímo pod místem dotyku.

V jamkovce není trestné, když soupeř nebo jeho nosič či výstroj vychýlí či zastaví soupeřův míček. Ránu lze zrušit a opakovat, nebo hrát míč jak leží. Totéž platí o oděvu a výstroji.

Dva míče v pohybu

Nikde není psáno, že nemohou být v pohybu dva míče zároveň. Kdyby došlo k té náhodě že se srazí, nic se neděje.

Trestné je to jen při patování. Penalizován je ten, kdo mimo pořadí patoval, zatímco cizí míček by byl ještě v pohybu.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku.)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze