Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ať sestra prohraje! Nechci s ní hrát. Když los nachystá boj sourozenců

Venus (vlevo) a Serena Williamsovy se protahují před vzájemným soubojem v osmifinále Wimbledonu. | foto: AP

7 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Když jindy promění mečbol, šermuje rukama, křičí radostí, jásá. V pondělí si oddychla, vyrazila k síti a objala svoji soupeřku. Tak to vypadá, když se po šesti letech v programu tenisového Wimbledonu zase objevilo Williamsová vs. Williamsová.

„Dřív jsem se pořád musela soustředit na to, říkat si: Ne, nehraju proti Venus,“ vzpomínala Serena. „Teď už na to nemyslím. Vím jen, že hraju s těžkou soupeřkou.“

Slovy uznání světová jednička nešetřila, ač svou starší sestru porazila bez větších obtíží - 6:4, 6:3.

Roky spolu zápolily v nejdůležitějších fázích. Osmkrát se utkaly ve finále grandslamů, šestkrát zvítězila Serena. V celkové bilanci vede 15:11. To však neznamená, že by si zápasy proti sestře užívala. „Někdy prostě hrajete s někým, s kým nechcete,“ řekla - a další sourozenecké dvojice v tenisu by její slova jistě mohly podepsat.

Plíškovy: Obě to zvládáme blbě

Byl květen 2014. Karolína Plíšková prohrávala v 1. kole turnaje v Praze s Mandy Minellaovou v rozhodujícím setu 1:5.

„Aspoň nebudu muset hrát se sestrou,“ blikne jí hlavou, jelikož dle losu se obě mohly utkat ve 2. kole. A pak v nadsázce dodá: „Doufám, že ségra prohraje.“

Sama zápas otočí a „přání“ se jí nakonec splní, jelikož její sestra Kristýna 1. kolo skutečně nezvládne. Karolínu to nakonec samozřejmě mrzí, se sestrou si neustále píšou a podporují se, ale svým způsobem se jí také uleví.

„Obě to zvládáme blbě. Já ji nechci porazit, ona mě taky ne. Není to ani tak dobrý tenis. Lidem to fakt nepřeju,“ říká. Skoro příznačně mají zatím vyrovnanou bilanci 4:4.

Nejhorší možný los

Před 24 lety se ve finále turnaje v Chicagu utkali John a Patrick McEnroeové. V hledišti zazvonil telefon, a tak musel starší John chvilku počkat s podáním. Šlo přitom o klíčový moment: servírující hráč měl zrovna mečbol.

Ani v klíčové chvíli si ale neodpustil humor. „Tati, volá máma!“

Patrick pohotově zareagoval. „Vyřiď jí, že budu brzo doma!“

John se nenechal zahanbit. „Říkala, že bys ten return neměl trefovat.“

John zápas dotáhl k výhře. U sítě se s bratrem objal, pak popisoval, co se mu během zápasu honilo hlavou: „Jakákoliv emoce, kterou si umíte představit, tam je. Chcete vyhrát, ale víte, že je tam váš bratr. Jste hrdý na to, jak hraje, ale nechcete, aby vás porazil. Stárnul jsem každou minutu toho zápasu.“

Venus Williamsová je nespokojena se svým úderem v osmifinále Wimbledonu.

Venus Williamsová je nespokojena se svým úderem v osmifinále Wimbledonu.

Serena Williamsová v osmifinále Wimbledonu

Serena Williamsová v osmifinále Wimbledonu

Ve Wimbledonu letos prošly do 2. kola tři páry sester: Williamsovy, Plíškovy a Agnieszka a Uršula Radwaňské. Jen Venus a Serena musely už v osmifinále bojovat proti sobě.

„Je to nejhorší možný los,“ citovala ESPN Agnieszku Radwaňskou, která svou mladší sestru ze čtyř zápasů dokázala třikrát porazit. U Williamsových se často spekulovalo o tom, že o výsledcích jejich zápasů se rozhoduje předem. Otec Richard, případně snad sestry samotné prý určují, která z nich zrovna výhru potřebuje více.

Podobné řeči možná ožijí znovu, neboť není pochyb, že včera se výhra víc hodila Sereně, toužící po kalendářním grandslamu. I v tom je potíž, když se v programu dne objeví: Williamsová vs. Williamsová.Najdete na iDNES.czmobilní verze