Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Senzace na The Open: neznámý jihoafrický Shrek dal všem na frak

Louis Oosthuizen, senzační vítěz 139. ročníku British Open | foto: AP

18 2010
Jeden z nejstarších a nejprestižnějších turnajů vyhrál hráč, u nějž během The Open většina golfové veřejnosti řešila, jak vlastně vyslovit jeho jméno. Louis Oosthuizen triumfoval skvělým způsobem - od druhého Leeho Westwooda jej dělilo sedm ran.

British Open, které v kolébce golfu v St. Andrews letos oslavovalo 150 let od svého vzniku, kdy se v Prestwicku poprvé utkalo osm golfistů o mistra Velké Británie, psalo další z velkých příběhů. Hlavním hrdinou je Louis Oosthuizen, jenž čtyři dny předváděl bezchybný golf, jako kdyby měl být robot. Nebo Tiger Woods v nejslavnějších letech.

Sedmadvacetiletý Jihoafričan letos vyhrál svůj první turnaj na významné golfové sérii, když v březnu slavil vítězství na méně prestižním Open de Andalucia. To se však s nynějším triumfem nedá srovnávat. Díky triumfu na British Open se navždy zapsal do golfové historie a v následujících letech bude pózovat s legendárními vítězi klaretového džbánu jako Jackem Nicklausem, Garym Playerem, Arnoldem Palmerem, Erniem Elsem nebo Tigerem Woodsem.

Louis Oosthuizen, vítěz British Open 2010

Louis Oosthuizen byl během letošního British Open bezchybný.

Oosthuizen hned od začátku odmítl připustit jakékoliv drama. Nedostával se do větších problémů, což se nedá říci o jeho hlavním pronásledovateli Paulu Caseym. Všechny naděje velkých evropských jmen, že se jim podaří Oosthuizena dohnat, vzala za své na jeho dvanácté jamce, kdy zahrál eagle. Pak už to byla jen jeho exhibice, ve které záhy odskočil o neuvěřitelných osm ran.

V závěru si vedení pohlídal a nakonec zvítězil o sedm úderů před Angličanem Leem Westwoodem, jenž skončil druhý už na prvním letošním major turnaji - Masters v Augustě.

Louis Oosthuizen, vítěz British Open 2010, se raduje se svou rodinou

Louis Oosthuizen se raduje se svou rodinou.

Oosthuizen, který pochází z chudých poměrů, by se golfu nemohl věnovat, nebýt Ernieho Else. Ten v JAR provozuje golfovou školu a nadějné děti finančně podporuje. Oosthuzen, kterému se přezdívá Shrek, Elsovi při přebírání klaretového džbánu nezapomněl poděkovat.

"Je to neuvěřitelné. Po dvanácté jamce bylo těžké se soustředit na hru," řekl Oosthuizen. Ještěže jsem měl takový náskok, na osmnáctce se mi s putterem klepaly ruce, dodal.

"Je to úžasné. Všechno mi to ale dojde asi až zítra," odpověděl na otázku, jak se cítí bezprostředně po životním triumfu.

McIlroyovi se Old Course pomstil za rekord. A tím mu sebral titul

Smutným hrdinou je jednadvacetiletý Rory McIlroy ze Severního Irska, který včetně letošního Open zahrál na Old Course 12 soutěžních kol jako profesionál i amatér. a rovnou jedenáctkrát zde zahrál pod sedmdesát ran. Úctyhodná statistika.

Rory McIlroy, British Open, St. Andrews, 4. kolo

Rory McIlroy v úvodní den rozstřílel nejstarší golfové hřiště rekordními 63 ranami. O den později byl o sedmnáct ran horší.

Jediný špatný výsledek mu sebral triumf na letošním majoru - v pátečních extrémních podmínkách nastřílel 80 ran, o sedmnáct úderů horší výsledek, než kterým ve čtvrtek stanovil rekord hřiště.

Po velké lekci od nejstaršího golfového hřiště se dokázal vzpamatovat a nakonec skončil na třetím místě, o které se dělí s Angličanem Paulem Caseym a Henrikem Stensonem.

Woods i Mickelson mezi poraženými

Tiger Woods nezískal třetí Open titul ze St. Andrews po sobě. Slavný turnaj se na nejstarším golfovém hřišti hraje jednou za pět let, Woods zde triumfoval v letech 2000 i 2005.

Tiger Woods, British Open, St. Andrews, 4. kolo

Tiger Woods nezískal třetí titul ze St. Andrews.

Woods se před závěrečným kolem vrátil ke starému putteru. Čtyřiatřicetiletý hráč před turnajem odložil putter Titleist, se kterým hrál od roku 1999 a vyhrál s ním 72 turnajů a 13 podniků kategorie major. Od nové hole Nike si totiž sliboval, že mu pomůže zlepšit hru na pomalých greenech v St. Andrews.

Opak byl však pravdou. Woods se při patování trápil, zejména pak ve třetím kole, kdy na greenech nasbíral 35 úderů a horší výkon předvedlo jen pět hráčů. Celkem v úvodních třech kolech zahrál 99 puttů.

Tiger Woods, British Open, St. Andrews, 4. kolo

Woods předváděl slušný golf. Nešlo mu však patování a nepomohly ani rošády s puttery.

Woods nezářil ani ve finálovém kole, do kterého vstupoval se ztrátou dvanácti ran na Oosthuizena. Hráč číslo jedna si nepolepšil, hřiště Old Course obešel v paru. Atak předních příček mu překazila dvě double bogey na lehčí první devítce. Nakonec skončil na 23. místě.

"Nemůžu uvažovat o výhře na velkém turnaji, když zaznamenám devět či deset trojputtů za týden. Greeny dnes byly rychlejší, a tak jsem se vrátil k původní holi," řekl Woods.

O post světové jedničky nepřijde. Jeho pronásledovateli Philu Mickelsonovi se na Britských ostrovech nedařilo. Před týdnem na Scottish Open neprošel cutem, v St. Andrews se taky trápil. Vše zakončil nedělními 75 ranami a propadem na 48. místo, o které se dělí mimo jiné s Johnem Daly.

John Daly, British Open, St. Andrews, 4. kolo

John Daly skončil po skvělém prvním kole na 48. místě, o které se dělí například s Philem Mickelsonem.

Skvělého výsledku dosáhl dvacetiletý jihokorejský amatér Čin Čon. Ten vůbec poprvé v kariéře hrál na pobřežním, tzv. linksovém hřišti, a hned skončil lépe než mnoho velkých jmen včetně Tigera Woodse nebo Phila Mickelsona, když se umístil na 14. příčce. Je také jediným amatérem, který dokázal projít cutem a odnesl si tak prestižní stříbrnou medaili pro nejlepšího amatéra.

Čin Čon, British Open, St. Andrews, 4. kolo

Dvacetiletý Čin Čon hrál poprvé na linskové hřišti a rovnou v kolébce golfu - na Old Course v St. Andrews, kde se do míčku švihalo holí prý už před 600 lety.

Premiéru na British Open má za sebou jednadvacetiletá americká vycházející hvězda Rickie Fowler. Old Course mu hned ve čtvrtek ukázalo, čeho je schopné - v relativně dobrých podmínkách zahrál 79 ran. Pak se ale výrazně zlepšil a dvakrát dokázal zahrát 67 ran, včetně neděle. Díky tomu skončil stejně jako Čin Čon na čtrnáctém místě.

British Open - konečné pořadí

1. Louis Oosthuizen (JAR) 65-67-69-71 (-16)
2. Lee Westwood (Anglie) 67-71-71-70 (-9)
3. Rory McIlroy (Sev. Irsko) 63-80-69-68, Henrik Stenson (Švédsko) 68-74-67-71, Paul Casey (Anglie) 69-69-67-75 (-8)
6. Goosen (JAR) 69-70-72-70 (-7)
7. Robert Rock (Anglie) 68-78-67-69, Sean O´Hair (USA) 67-72-72-71, Nick Watney (USA) 67-73-71-71, Martin Kaymer (Německo) 69-71-68-74 (-6)
....
23. Tiger Woods (USA) 67-73-73-72 (-3)
....
48. Phil Mickelson (USA) 73-71-70-75 (+1)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze