Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli Trutnovu odmítla senegalská posila reprezentovat svou zemi

Aminata Fallová | foto: Vilém Fischl

22 2015
Pět let hrála za americký univerzitní tým Southern Nazarene v Oklahomě, nakoukla do senegalské basketbalové reprezentace a teď se pokusí prorazit v Evropě. Nová africká posila Kary Trutnov Aminata Fallová chce pomoci týmu zopakovat bronzový úspěch z loňského ročníku Ženské basketbalové ligy.

Rozhodla se jít do Evropy i přesto, že kvůli tomu přijde o možnost startovat v reprezentačním dresu na podzimním mistrovství Afriky.

„Taková je situace, nebylo moc co řešit. Trenéři národního týmu chápou, že to jinak nejde. Jsem ráda, že můžu být v Trutnově,“ říká 193 centimetrů vysoká Senegalka. Ačkoliv česká liga začíná až na konci září, vedení trutnovského celku chtělo, aby se hráčka zapojila už do letní přípravy.

Jaké jsou vaše první dojmy z týmu?
Cítím se tady spokojeně. Holky jsou hodně otevřené. Doufám, že se časem naučím také trochu česky, abychom spolu mohli lépe komunikovat.

Aminata Fallová

Narodila se v roce 1991 a v Senegalu, má šest sourozenců. Basketbalu se začala věnovat ve 12 letech. Posledních pět let hrála druhou nejvyšší americkou univerzitní soutěž za Southern Nazarene, v poslední sezoně měla průměr přes 21 bodů a 14 doskoků na utkání. Nakoukla také do senegalské reprezentace, v květnu za ni odehrála tři zápasy. Trutnov je pro ni prvním angažmá v Evropě. Za svůj basketbalový vzor pokládá dvojnásobného šampióna NBA nigerijského původu Hakeema Olajuwona.

Je to pro vás jednodušší, když je v družstvu Američanka Jamie Russellová?
Určitě, Jamie je fajn holka. Nabídla mi pomocnou ruku a říká mi, jak to tady chodí. Oceňuju, že je součástí týmu. Bez ní by to pro mě bylo mnohem těžší.

Proč jste se rozhodla hrát v Evropě?
Chci se neustále zlepšovat, být co nejlepší basketbalistkou je moje práce. Evropský basketbal je podle toho, co jsem slyšela, jiný než ten americký nebo africký. Hrát v Evropě vnímám jako novou zkušenost a výzvu. To je důvod, proč jsem tady.

Co víte o českém basketbalu?
Většinu informací jsem se dozvěděla od mého agenta, který s českými týmy spolupracuje. Hráčky, kterým tady sehnal angažmá, byly velice spokojené. Agent mi přímo doporučil Trutnov, protože zde dobře funguje spolupráce a zpětná vazba. Myslím si, že pro mě to je skvělá příležitost naučit se něco nového.

Nemrzí vás, že přijdete o africký šampionát?
Věděla jsem, že pokud se rozhodnu hrát v Evropě, budu muset reprezentaci odmítnout. A to i přesto, že národní tým bude na mistrovství Afriky bojovat o účast na olympijských hrách v Brazílii. Taková je ale situace, nebylo moc co řešit. Trenéři chápou, že to jinak nejde. Jsem ráda, že můžu být v Trutnově. Zároveň doufám, že zůstanu s národním týmem v kontaktu a určitě budu ráda reprezentovat, pokud to bude možné. Třeba národní tým postoupí do Ria a já si budu moci zahrát s reprezentací na olympiádě.Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze