Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dakarská telenovela: sen dvojčat zaplatil bohatý šejk Attíja

Gilbert Escalé na startu Rallye Dakar | foto: Reuters

11 2014
Je to příběh jako z telenovely, ale jelikož se Dakar už šest let jezdí v Jižní Americe, ráji srdceryvných seriálů, tak nějak do slavné rallye zapadá. Seznamte se: Španělé Oriol a Gilbert Escalé jsou jedenadvacetiletá dvojčata, která snila, že si tenhle drsný závod vyzkouší.

Šetřili, sháněli peníze a už byli připraveni poslat přihlášku k ročníku 2014, když na poslední chvíli jeden ze sponzorů couvl a sen dvojčat začal mizet. Peníze byly jen pro jednoho, proto se rozhodli: na motorce pojede Oriol a Gilbert ho doprovodí jen v novinářském autě. A příští rok naopak.

Jenže o jejich osudu se rozepsaly španělské noviny, příběh si přečetl i Lucas Cruz, navigátor Násira Al-Attíji, jenž parťákovi story převyprávěl. "A hned chtěl, abych na ně zjistil číslo a zavolal jim."

A dostal za úkol jim vzkázat: Na Dakaru budete oba, Násir to platí. Attíja totiž není jen bronzový medailista ve střeleckém skeetu z olympiády, vítěz Dakaru před třemi lety (a jeden z favoritů toho letošního) či pravidelný účastník rallyeového MS, ale také jeden z nejbohatších katarských šejků.

Proto vysvětloval: "V první řadě jsem dakarský závodník a vím, jak se oba museli cítit, když se rozpadly jejich sny. A když jsem mohl pomoct, neváhal jsem. "Když se Gilbert o daru dozvěděl (motorkář potřebuje na start zhruba dva miliony korun), nejdřív tomu nevěřil, za vším hledal vtípek kamarádů. "Ale pak jsem byl v sedmém nebi. Byl to pro mě zázrak."

Gilbert Escalé po nehodě na Rallye Dakar. U jeho záchrany pomáhal i ředitel

Gilbert Escalé po nehodě na Rallye Dakar. U jeho záchrany pomáhal i ředitel závodu Etienne Lavigne.

Na oplátku si nechal na kombinézu dát potisk s reklamou na Katar a i s bratrem vyrazili na Dakar, poznávat útrapy toho bláznovství. Okusili je hned v první etapě, když se Gilbertovi porouchal u motorky řetěz a sourozenec ho musel 40 kilometrů táhnout na laně.

Nakonec mu Gilbert zavelel: "Jeď dál, já si nějak pomohu." Do cíle se dostal s obří ztrátou, ale ze zklamání ho pak přišel osobně dostat mecenáš Attíja. V páté etapě však Gilbert kvůli pádu odstoupil a byl ve vážném stavu (!) převezen do nemocnice. Dakarská telenovela tak - jako obvykle - nekončí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze