Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


České tenisové derby v Anglii. A zase Petra s Lucií!

Lucie Šafářová ve čtvrtfinále turnaje v Birminghamu. | foto: Reuters

24 2017
Slast z vítězství přebíjející tělesnou i duševní únavu po bitvě provázela tenistku Petru Kvitovou z birminghamského centrkurtu do sálu k fyzioterapeutům.

Jakmile vstoupila, spatřila ji. Parťačku z Fed Cupu. Dobrou známou, se kterou se poprvé viděla před dvanácti lety v Prostějově, chodila s ní na kafe i do kina, strávila s ní dovolenou. Další slavnou českou levačku, sobotní semifinálovou sokyni. Lucii Šafářovou.

„Hned jsem se začala smát,“ líčila sedmadvacetiletá Kvitová na tiskovce po čtvrtfinálové výhře nad Francouzkou Kristinou Mladenovicovou 6:4, 7:6.

On-line

Kvitová vs. Šafářová budeme od 12.30 sledovat v podrobné on-line reportáži.

„Co se děje?“ ptala se jí Šafářová, která předtím přemohla Australanku Darju Gavrilovovou 6:7, 6:3, 7:6.

„Nemyslíš si, že na sebe narážíme až příliš často? Zvlášť na trávě?“ tázala se Kvitová.

„No jo, naposled loni, tady v Birminghamu,“ podotkla Šafářová.

Dva nevšední lidské i sportovní příběhy se znovu protínají.

Vzájemná bilance? 9–0!

Jedna prožívá až nečekaně podařený návrat po prosincovém přepadení a vážném zranění ruky.

Druhá delší dobu zápolí s nemocemi, nedávno propustila trenéra Františka Čermáka. Na turnaji v Birminghamu jí fandí její přítel a kamarádka Iveta Vacenovská, reprezentantka ve stolním tenisu.

Fotogalerie

Oběma zprvu tráva vůbec neseděla, doma na ní neměly kde trénovat. Obě si ji časem oblíbily, byť Kvitová se do ni zamilovala rychleji a dřív. Dvakrát ovládla Wimbledon, Šafářová se na něm v červenci 2014 protloukla do semifinále, kde ji zdolala... Ano, Kvitová.

Jejich vzájemná bilance je šokující. V minulých pěti sezonách se střetly devětkrát. A pokaždé triumfovala Kvitová s celkovým skóre 18–3 na sety. „Vůči Lucce je ta statistika nespravedlivá. Skoro vždy rozhoduje pár míčů,“ tvrdí Kvitová.

Na pečlivě sestřiženém anglickém pažitu se utkají počtvrté. Obě na něm nyní prožívají báječné rozptýlení po trudných zkušenostech.

Kvitová po dojemném comebacku na Roland Garros v Birminghamu postupuje bez ztráty sady.

Šafářová minulý týden pronikla do semifinále v Nottinghamu, z posledních sedmi partií ztratila jedinou. Šest zápasů se protáhlo na tři sety, proti Slovence Dominice Cibulkové odvracela dva mečboly, v pátek proti Gavrilovové tři.

Fulnek versus Brno

Vyjukané Kvitové bylo čtrnáct či patnáct, když se začala připravovat v Prostějově. Šafářová, tehdy jediná dívka mezi chlapci v klubu, pro ni byla hvězdou.

„Byla jsem ráda, že jsem si s ní vůbec směla zatrénovat,“ vzpomínala předloni v Singapuru, kde Šafářovou skolila na Turnaji mistryň.

Do desátého vzájemného mače půjde svěžejší Kvitová. Mladenovicové sice v pátek za stavu 6:4, 5:4 odevzdala podání, ale v tie-breaku ji dorazila. „Jsem ráda, že jsem ušetřila nějakou energii,“ řekla slečna z Fulneku.

Hrdá Brňačka Šafářová se s Gavrilovovou na dvorci bila tři hodiny a tři minuty. Stehno jí stahoval obvaz. „Mám ho trochu natažené, ale nechám si ho ošetřit, odstoupila jsem ze čtyřhry. Doufám, že na sobotu budu fit,“ prohlásila. „Pořád čekám na své první vítězství nad Petrou. Ale zatím se na trávě cítím skvěle. Fakt mě to na ní baví.“

Ať v Birminghamu uspěje Kvitová, nebo Šafářová, jedna kouzelná story bude pokračovat. A ta druhá třeba vyvrcholí ve Wimbledonu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze