Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Semifinále u sítě mezi Budějovicemi a Kladnem má finálové parametry

Miroslav Sládeček (12) a Radek Mach z Českých Budějovic se marně pokoušejí blokovat smeč Marka Tomáše ze Zlína | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

9 2010
Českobudějovičtí volejbalisté si loni vybojovali třetí titul v řadě po finálovém souboji s Kladnem. Letos spolu oba celky hrají už v semifinále. Kladno vede 2:0 na zápasy. V pátek a v sobotu se hraje na jihu Čech.

Je znát, že sezony vrcholí. Napětí je větší než v sezoně. Jde o titul. "V prvních dvou zápasech to vůbec nebyl špatný volejbal. Co jsem slyšel a co mám zprávy, tak všichni hodnotí výš naši dvojici," tvrdí kouč Jihostroje Petr Brom.

Znovu si pouštěl zápasy v kladenské hale, kde Jihočeši dvakrát prohráli. "Snažil jsem se naše hráče upozornit na to, co jsme my dělali špatně," konstatoval. "Prohráli jsme tři koncovky a to rozhodlo."

program play-off extraligy mužů

Divák vidí, jak hráči zvládají herní situace, jak přistupují ke svým základním herním povinnostem. Může odhadnout, komu se daří.

Ale kouč i hráči vědí své. Znají daleko lépe soupeře, tuší dopředu, co se bude dít. Předvídají. Hledají se slabiny. Třeba přes koho útočit, na koho podávat.

Zvlášť doma podávají kladenští hráči hodně dobře. "Servisem nám ubližovali všichni," ujistil Brom. Kladno má vyloženě hru založenou na riskantním servisu."

Když má jmenovat hráče soupeře, kteří riskují podání, nemá problém. Böhm, Linz, Svoboda, to jsou hráči, kteří podávají tvrdě a často za každou cenu. "Skladaný kombinuje taktický servis s riskantním.
Sobotka má riziko servis."

Když soupeř dobře servíruje, má tým povinnost dobře přijímat a připravit přihrávku svému nahrávači, který diktuje hru a rozhoduje, kdo akci zakončí. Stará pravda. Jenže ve volejbalu i věda.

Proto je nahrávač často nejvíce sledovaným hráčem. Po téměř každém podání soupeře si sáhne na míč. Než ho odehraje, musí vědět, co chce udělat a kdo jeho představu naplní. Pro zasvěcené je sledování jeho rozhodnutí jedním z důvodů, proč na volejbal jdou.

Po dvou výhrách je Kladno nahoře. "Psychická pohoda je na jeho straně," netají ani kouč Petr Brom. "My budeme pod větším tlakem, protože chceme vyhrát oba domácí zápasy." Na jedné straně těžký úkol. Na druhé se nemusí chodit daleko.

Plzeň v hokejové extralize vedla nad Libercem po dvou jasných výhrách doma 2:0 na zápasy, a přesto postoupil Liberec. "Pevně doufám, že to zvládneme," říká Brom. Tak jako tak je pokračování série hitem víkendu.Najdete na iDNES.czmobilní verze