Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Wawrinka je poprvé ve finále US Open, v něm se utká s Djokovičem

Stan Wawrinka se raduje ze zisku druhého setu v semifinále US Open. | foto: AP

10 2016
Srbský suverén Novak Djokovič přešel přes Gaëla Monfilse z Francie a touží po obhajobě loňského vítězství na závěrečném grandslamu sezony. Ve druhém semifinále bojoval Švýcar Stan Wawrinka s Japoncem Keiem Nišikorim a přes slabší úvod nakonec poprvé v New Yorku postoupil do bitvy o titul.

Djokovič si s Monfilsem poradil ve čtyřech setech, stejný počet sad potřeboval i Wawrinka. Výrazně se ovšem lišila doba strávená na centrkurtu, zatímco Francouz vzdoroval světové jedničce jen 2 hodiny a 32 minut, Švýcar potřeboval na zdolání houževnatého protivníka o dobrou půlhodinu více.

Nišikori vládl úvodu, pak mu došly síly

Nišikori v úvodní sadě skvěle trefoval první servis a kraloval na síti. Set zakončil hbitý tenista s typickou čelenkou na hlavě esem. „Kei je těžký soupeř a ze začátku hrál skvěle,“ přiznal Wawrinka v rozhovoru na kurtu.

O druhý set Nišikori přišel i kvůli vlastním chybám ve čtvrtém gemu, Wawrinku vrátil do mače prakticky sám. Švýcar nabídkou nepohrdl, v závěru sady pak hrál lépe a hlavně přesněji než jeho protivník a díky Nišikoriho ráně do autu srovnal krok.

Kei Nišikori gratuluje Stanu Wawrinkovi po semifinále tenisového US Open.
Kei Nišikori lituje promarněné šance v semifinále US Open v New Yorku.
Stan Wawrinka slaví postup do finále US Open.
Kei Nišikori toho má v semifinále tenisového US Open evidentně dost.

Wawrinka v tu chvíli jasně vládl na dvorci Arthura Ashe a rychle mířil za vedením 2:1 na sety. Získával jeden gem za druhým. „Hrál jsem trpělivě a snažil jsem se to Keiovi znepříjemnit. Postupně začal být unavený,“ tvrdil.

Švýcara nezastavil ani déšť. V desátém gemu si také díky Nišikoriho nepřesnostem došel pro setboly a získal třetí set 6:4. Ve čtvrté sadě Wawrinka dlouho dominoval, okamžitě si připsal brejk a vlastní podání držel až do pátého gamu.

Nišikori se nadechoval k obratu skóre. Wawrinka tomu ovšem učinil přítrž, když nenechal Japonce brejk potvrdit. Svého soupeře tím definitivně zlomil.„Jsem ve finále. Je to bláznivý pocit,“ radoval se.

Nišikori začal odvážně, vládl na síti

Japonec otevřel semifinále sebevědomým tenisem, Wawrinku zaskočil pestrostí úderů, rychlými přechody na sít a perfektním prvním podáním, jehož úspěšnost udržel kolem 70 procent. Bylo otázkou času, kdy Švýcara zatlačí do úzkých.

Stan Wawrinka při úder během tenisového US Open na centrkurtu.
Kei  Nišikori zahrává úder v semifinále tenisového US Open v New Yorku.
Stan Wawrinka se natahuje po míčku v semifinále tenisového US Open.

Stalo se tak v pátém gemu, když po prudké a přesné ráně zaskočil Wawrinku, který nečekal především délku úderu a nestihl zareagovat správně - míček skončil v síti a Nišikori slavil první brejk. Wawrinkovi poté nedal šanci, až při servírování na vítězství v první sadě trochu znervózněl a „vyrobil“ dvojchybu.

Když jej nepodržel servis, pomohl si Nišikori svou další výtečnou zbraní, bleskovým přechodem na síť. Dostal se ze stavu 30:30 a setbol proměnil esem. Po 31 minutách získal první sadu 6:4.

První setbol zastavila páska

Wawrinka ve druhém setu zabral, sice nejprve schytal ledovou sprchu, když hned na úvod přišel o podání, nicméně Nišikori mu ve čtvrtém gemu nabídl nervózním projevem šanci vrátit se do zápasu, nejprve předvedl dvojchybu, poté nevynucenou chybu a Švýcar ucítil příležitost.

Svůj první brejkbol proměnil a začal být lepším hráčem. Vlastní servis si podržel čistou hrou. Nišikoriho rozhodil, když při dalším svém podání odmítl tři brejkboly. Za stavu 5:4 pak naopak mohl Wawrinka „ukrást“ Nišikorimu nejen gem, ale také celý set. Jeho pokus zastavila páska.

Stan Wawrinka reaguje po zisku druhého setu v semifinále US Open proti Kei...
Stan Wawrinka trefuje míček ve druhém setu během semifinále US Open.
Stan Wawrinka se raduje ze zisku druhého setu v semifinále US Open.

I při dalším servisu Nišikoriho byl Wawrinka aktivní a opět se probil až k setbolu. I díky Japoncově netrpělivosti, ten zbytečně hrál míček směřující do autu. Běhavý Asiat zachyboval i při setbolu a jeho příliš dlouhý úder za základní čáru ukončil druhou sadu.

Nišikori se nevzdal, poté se zatáhla střecha

Wawrinka vletěl do třetí sady s velkým elánem a na kurtu Arthura Ashe dominoval. Hrou i gesty vyhecoval diváky. Třeba po náramné výměně, kdy míček přeletěl pásku hned 18krát. Švýcar byl ránu od vedení 5:1, dva brejkboly ovšem promarnil a Nišikori se osmělil k odporu. Servis udržel, načež sebral turnajové trojce podání. Zdánlivě ztracený set zase dostal náboj.

Když ovšem oba borci usedli na židle, přišel na dvorec muž s červenými deskami. Znamenalo to jediné: kvůli dešti se zatáhne masivní střešní konstrukce. Nišikori se nejprve rozhodit nenechal, stvrdil brejk a srovnal na 4:4, poté ovšem bylo příliš vidět, že na tom se silami není nejlépe. Třetí sadu ztratil při vlastním servisu a pak fiftýny dlouho získával jen Wawrinka.

Střecha nad centrkurtem se zatahuje v semifinále tenisového US Open.

Střecha nad centrkurtem se zatahuje v semifinále tenisového US Open.

Japonec působil odevzdaně, porážel se vlastní psychikou, bojoval s vyčerpáním. Ještě jednou ale ukázal, že touží po postupu do finále. Na třetí pokus si vzal zpátky brejk a Wawrinkovi se cesta za Djokovičem měla zkomplikovat.

Švýcar, jehož patrně drsné podmínky tolik netýraly, nepřipustil žádné potíže a Nišikoriho donutil při jeho podání k chybám. Po jedné takové z forhendu se Wawrinka dostal do vedení 4:2 a utkání již v poklidu dohrál. Nišikoriho zmar dovršil poslední úder, který asijský tenista poslal do sítě. Zaklonil hlavu, podíval se na zavřenou střechu, zklamaně vydechl. Na Wawrinku v pekle panujícím na stadionu Arthura Ashe neměl.

Světová jednička si poradila s Monfilsem

Djokovič si počínal suverénně, podával lépe než Monfils a rychle získal první dva sety. Francouzi se favorizovaného protivníka podařilo krátce znervóznit jen v polovině úvodní sady, ale šlo jen o drobnou zápletku. Lídr žebříčku ATP se vzpamatoval a bez problémů mířil za udržením neporazitelnosti nad dvanáctým hráčem světa.

Až třetí set přinesl drama. Monfils za stavu 0:2 vyhrál pět gemů za sebou a sahal po zisku sady. První setbol při servisu Djokoviče nevyužil, druhou příležitost při vlastním podání si ale již nenechal ujít. Čtvrtá sada byla dost nervózní a plná chyb, vetší taktickou vyzrálost prokázal Srb a zvítězil 6:2.

„Myslím si, že ve čtvrté sadě jsem Monfilse zlomil,“ řekl v rozhovoru na kurtu. Ve finále US Open, kde bude obhajovat loňský titul, vyzve Wawrinku.

Srb začal sebevědomě a dominoval

Djokovič vstoupil do zápasu s Monfilsem impozantně a bez váhání bral svému soupeři servisy. Prolomil první, druhý a najednou vedl 5:0. Monfils šel na podání a ačkoliv světová jednička měla jeden setbol, těžkou chvíli zvládl a oživil své šance v první sadě.

Fotogalerie

Djokoviče se posléze při jeho servisu pokoušel rozhodit laxním přístupem a utekl z dalších třech setbolů. Taktika se vyplatila, Monfils si vynutil brejk, který potvrdil parádním gemem, v němž nasadil strategii servis-volej. Za stavu 5:3 se Srb dostal do dalších potíží, Francouz zase vybojoval dva brejkboly a málem se postaral o napínavou koncovku úvodního setu.

Jenže poté Monfils zkazil na pohled snadný úder a Djokovič znovu nabyl sebevědomí: trefil servis a první set již dopodával ke zdárnému konci.

Djokovič málem načal druhou sadu dalším rychlým prolomeným podáním. Svému soupeři nakonec sebral až to druhé a to čistou hrou, brejk potvrdil. Monfils se snažil vymyslet na světovou jedničku nějakou protihru, nicméně sázka na riziko přinesla spoustu nevynucených chyb.

Navíc mu nefungoval servis,úspěšnost podání se pohybovala jen kolem 50 procent, i vinou dvojchyb. Srb brzy přidal další potvrzený brejk a vedl 5:1, Monfils již pouze korigoval skóre jedním udrženým servisem, srbský hráč se radoval z výhry ve druhém setu 6:2.

Monfils povstal ve třetím setu

Djokovič odstartoval třetí sadu brejkem a rychle vedl 2:0. Jenže pak pařížský rodák povstal a dvakrát za sebou prolomil Djokovičovo podání. Zlepšil obranu, uhrát proti němu vítězný úder ze hry se zdálo prakticky nemožné.

US Open

Na centrkurtu se náhle hrál brilantní tenis, plný pestrých výměn. Monfils vyhrál pět gemů za sebou a sahal i po šestém. Djokovič ztrátu dalšího podání ale nedopustil a první setbol odvrátil. Svého protivníka poté dostal pod tlak třemi brejkboly, Francouzi přestal fungovat první servis.

Monfils nezpanikařil a s duší showmana Djokovičovi všechny tři míčky sebral a následně využil setbol a snížil na 1:2 na sety. „Zasloužil si jej vyhrát,“ uznal Srb.

Djokovič zlomil soupeře ve čtvrté sadě

Čtvrtá sada nabídla divokou podívanou plnou chyb. Poté, co se nechal ošetřit po třetím gemu, přišel Monfils poprvé o podání. Djokovič si o brejk řekl i nádherným úderem těsně za síť, svým nejlepším v celém zápase. Francouzský hráč dokázal zareagovat a sebral svému soupeři servis, jenže „krádeže“ pokračovaly.

Novak Djokovič v tenisovém US Open slaví postup do finále.
Novak Djokovič slaví postup do finále tenisového US Open.

Monfils si totiž vybral v šesté hře slabší chvilku, chyboval při servisu i během výměn a definitivně se zlomil. Djokovič brejk potvrdil a do finále posléze pronikl čistou hrou (6:2).

Cestu do semifinále vydláždily skreče

Monfils do semifinále postoupil po souboji francouzských tenistů, když porazil Lucase Pouilleho 6:4, 6:3, 6:3. Djokovič se dostal na US Open mezi nejlepší čtyřku podesáté v řadě, ve čtvrtfinále mu další Francouz Jo-Wilfried Tsonga vzdal za stavu 6:3 a 6:2.

„Ještě jsem nezažil, abych měl cestu do semifinále tři skreče,“ komentoval „Nole“ kuriózní fakt, že mezi nejlepší čtyřku prošel jen se dvěma kompletními odehranými zápasy. Djokovič stál proti Monfilsovi potřinácté v kariéře, dosud s ním ještě neprohrál.

Mix ovládl chorvatsko-německý pár

Německá tenistka Laura Siegemundová a Chorvat Mate Pavič vyhráli smíšenou čtyřhru. Nenasazená dvojice porazila ve finále newyorského grandslamového turnaje sedmé nasazené Američany Coco Vandewegheovou a Rajeeva Rama za 73 minut 6:4, 6:4.

Německá tenistka Laura Siegemundová zahrává úder ve finále čtyřhry na US Open.
Německá tenistka Laura Siegemundová a Chorvat Mate Pavič vyhráli smíšenou...
Německá tenistka Laura Siegemundová a Chorvat Mate Pavič se radují z úspěšné...
Německá tenistka Laura Siegemundová a Chorvat Mate Pavič vyhráli smíšenou...

Osmadvacetiletá Siegemundová startovala ve smíšené čtyřhře teprve podruhé v kariéře, při premiéře ve Wimbledonu skončila spolu s Novozélanďanem Artemem Sitakem ve 2. kole. Druhý pokus s třiadvacetiletým Pavičem už ale skončil ziskem titulu. Za vítězství dvojice inkasuje šek na 150 000 dolarů.

Vandewegheová a Ram, kteří ve druhém kole vyřadili obhájce titulu Martinu Hingisovou ze Švýcarska s Indem Leanderem Paesem, získají 70 tisíc dolarů. Američané tak čekají na US Open na vítěze mixu už od roku 2011, kdy triumfovali Melanie Oudinová s Jackem Sockem.

Výsledky tenisového US Open 2016

New York, tvrdý povrch, dotace 46 303 400 dolarů

Muži
Dvouhra - semifinále:
Djokovič (1-Srb.) - Monfils (10-Fr.) 6:3, 6:2, 3:6, 6:2
Wawrinka (3-Švýc.) - Nišikori (6-Jap.) 4:6, 7:5, 6:4 ,6:2

Smíšená čtyřhra - finále:
Siegemundová, Pavič (Něm./Chorv.) - Vandewegheová, Ram (7-USA) 6:4, 6:4

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze