Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kde mám pivo? V semifinále šampionátu ragbistů jde i o malou sázku

Jihoafričtí ragbisté během tréninku před semifinále mistrovství světa v Anglii proti Novému Zélandu. | foto: Reuters

23 2015
Trenéři ragbyových reprezentací Nového Zélandu a Jižní Afriky mají mezi sebou zvyk. Po vzájemném zápase vítěz platí druhému pivo. "Kéž bych ho v sobotu kupoval já," přeje si jihoafrický kouč Heyneke Meyer. V sobotu se obě země střetnou v semifinále mistrovství světa. V neděli nastoupí Austrálie proti Argentině.

Soutěžení mezi Stevem Hansenem a Meyerem začalo v roce 2012 krátce poté, kdy oba trenéři reprezentace svých zemí převzali.

„Můj první zápas a hned porážka. Byl jsem strašně zklamaný. Po utkání za mnou přišel Steve, podali mi pivo a povídá: Vím, jak se asi cítíš. Popovídali jsme a stala se z toho tradice,“ líčil Meyer.

„Když jsme prohráli i následující zápas, zase za mnou přišel, zase přinesl pivo. Já byl v rozpacích. Bavili jsme se o rodině, o dětech. Pak jsem mu řekl, že se nemůžu dočkat, až budu pivo platit já.“

Stalo se loni v Johannesburgu, Jižní Afrika zvítězila 27:25 a po zápase vtrhl Hansen k Meyerovi do kabiny. „Kde mám pivo,“ spustil novozélandský kouč.

Trenér novozélandských ragbistů Steve Hansen (vlevo) a jeho asistent  Gilbert...
VYDRŽÍ MU ÚSMĚV? Trenér jihoafrických ragbistů Heyneke Mayer během přípravy na...

Zadumaný Steve Hansen (vlevo) , trenér novozélandských ragbistů. A usměvavý Heyneke Meyer.

„Samozřejmě jsem mu ho koupil a doufám, že to tak bude i v sobotu. Během zápasu si nic nedarujeme, každý chceme vyhrát, ale po zápase je to jiné. A to je přesně to, co na ragby miluju,“ vyznal se Meyer, který s Hansenem zatím prohrává 1:6 na zápasy.

Jihoafrické zlato s podpisem muže s českými kořeny

Přestože trenéři spolu mají vřelý a přátelský vztah, ragbyový souboj Nového Zélandu a Jižní Afriky je považován za největší sportovní rivalitu ve sportovním světě.

Začala už v roce 1921, gradovala především v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Od roku 1981 se jedenáct let nehrálo, protože Jižní Afrika byla kvůli apartheidu ze sportovního dění vyloučena.

Když se na stadiony mohla země vrátit, dostala i pořadatelství světového šampionátu. A ve finále v Johannesburgu porazila právě Nový Zéland 15:12 po prodloužení.

Mimochodem, všechny body vítězů zařídil z kopů Joel Stransky, útoková spojka s českými kořeny. Na konci devadesátých let minulého století dokonce nastoupil v mezistátním utkání v Praze za Česko proti výběru cizinců hrajících anglickou ligu.

Tenkrát to bylo poprvé, co se obě země potkaly na světovém šampionátu, na předchozích vrcholných turnajích v roce 1987 a 1991 totiž Jižní Afrika kvůli aparheidu startovat nemohla. Podruhé se na mistrovství světa střetly před dvanácti lety, čtvrtfinále v Melbourne bylo celkem jasnou záležitostí All Blacks (29:9).

Celkově z devadesáti vzájemných duelů jich 52 vyhrál Nový Zéland, 35 Jižní Afrika, třikrát se hrálo nerozhodně. Jak dopadne 91. souboj?

„Vyrůstal jsem v osmdesátých letech za éry apartheidu. Proto pro mě byla odmalička největším rivalem Austrálie,“ poznamenal Conrad Smith, novozélandská tříčtvrtka. Rivalitu s Jižní Afrikou poznal až později.

Současní All Blacks jsou nejlepším týmem v historii, tvrdí kouč

„Když hrajete proti Jižní Africe, je to vždycky speciální zápas. A když proti ní hrajete v semifinále mistrovství světa, je to extra speciální,“ zdůraznil Smith. „Se všemi týmy, s kterými hrajeme, máme dobré vztahy. Ale s Jihoafričany je ta úcta ještě větší. Proto jsme schopní minutu po závěrečném hvizdu si podat ruce a společně zápas probrat, popovídat si.“

Jižní Afrika obdivuhodně zvedla po senzační porážce s Japonskem na úvod šampionátu, dokázala ještě vyhrát skupinu a ve čtvrtfinále zdolala Wales pětkou šest minut před koncem.

Novozélandský útočník Ma´a Nonu při tréninku před semifinálovým soubojem na...

Novozélandský útočník Ma ́a Nonu

Nový Zéland na mistrovství světa vyhrál dvanáct utkání za sebou. A navíc od triumfu ve finále minulého turnaje v roce 2011 z 52 utkání zvítězil ve 47 duelech, prohrál jen třikrát.

„Když se podíváte na jejich bilanci za poslední čtyři roky, je úchvatná. A víte proč? Protože Nový Zéland má nejlepší mužstvo v historii ragby,“ prohlásil Meyer.

„Jestli je chceme porazit, musíme podat ten nejlepší výkon, jaký jsme kdy podali. Pro nás je to největší možná výzva,“ dodal Meyer.

Do semifinále nasadí stejnou sestavu jako ve čtvrtfinále proti Walesu. Jeho protějšek Hansem musel udělat jednu změnu, zraněného rojníka Crocketta nahradí Moody. Už během skupinové fáze se zranil jiný pilíř Woodcock, takže v první řadě v mlýnu na stranách budou za Nový Zéland hrát náhradníci.Témata: Jižní Afrika, ragby
Najdete na iDNES.czmobilní verze