Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Semifinále grandslamu? Euforie i klídek v prázdné šatně, vzpomíná Novák

Tomáš Berdych si vychutnává radost z postupu do semifinále Roland Garros | foto: AP

2 2010
Před osmi lety v Austrálii to prožíval sám. Velká euforie, nadšení z vítězné jízdy. Jiří Novák byl až do úterka posledním českým tenistou, který hrál semifinále grandslamového turnaje. Teď se k němu v Paříži přidal Tomáš Berdych. Toho v pátek v boji o finále Roland Garros čeká Švéd Robin Söderling. "Myslím, že uvidíme výborný tenis. A pro Tomáše to rozhodně nemusí být konečná," říká Novák.

Za obrovský úspěch označuje Jiří Novák vítězné tažení Tomáše Berdycha grandslamovou Paříží. Česká jednička vyhrála všech pět svých zápasů bez ztráty setu, v posledních dvou duelech Berdych z kurtu doslova vyprovodil Murrayho a Južného.

"Je to vynikající výsledek, strašně moc Tomášovi fandím," řekl Novák v rozhovoru pro iDNES.cz.

Právě bývalý pátý hráč světového žebříčku, který kariéru ukončil před čtyřmi lety, byl posledním českým semifinalistou na grandslamu. V roce 2002 vedl v semifinále Australian Open nad Švédem Thomasem Johanssonem 2:1 na sety, ale nakonec padl 4:6 v pátém.

Jirko, co člověk prožívá ve chvíli, kdy se probojuje na grandslamu mezi poslední čtyři?
Prožívá obrovskou euforii. Samozřejmě, že chcete dosáhnout i na to finále. Mně to bohužel nevyšlo o několik balonků. V té chvíli ale máte za sebou spoustu zápasů, můžete být uvolněnější, cítíte se líp. A víc si věříte.

Když už jste byl v semifinále, jak se k vám chovalo okolí. Všímalo a vážilo si vás víc?
Určitě. Najednou cítíte větší mediální zájem a také zájem diváků. Hlavně pro ně jste hrdina, pro ně ten tenis hrajete. Zvlášť proto, že na začátku turnaje se hraje na dvaceti kurtech a na konci jednom až dvou, takže diváci se soustředí hlavně sem.

Tomáš Berdych a jeho vítězné gesto poté, co ve čtvrtfinále Roland Garros přehrál Michaila JužnéhoTomáš Berdych a jeho vítězné gesto poté, co ve čtvrtfinále Roland Garros přehrál Michaila Južného

Radost Tomáše Berdycha z postupu do premiérového grandslamového semifinále

Je to příjemný pocit?
Ano. Hlavně jsou prázdné šatny a i péče v útrobách stadionu je o vás větší. Volnější je tam průchod pro hráče i realizační tým. Jsou to krásné pocity.

Tomáš má dva volné dny před semifinále, jak je bude trávit?
Těžko za něj můžu mluvit. Ale tam se asi nic měnit nebude. Půjde si zatrénovat, zahrát. Jeho realizační tým udělá vše proto, aby byl po fyzické i psychické stránce fit. Co se týče mediálního zájmu - ten určitě bude větší, to si nemusíme namlouvat. Ale Tomáš to ustojí, je na to zvyklý. Přeci jen se ve světové špičce pohybuje dost dlouho. Tohle jsou příjemné věci, které k tomu patří.

bude berdych na ČT?

Bude páteční semifinálový duel Tomáše Berdycha s Robinem Söderlingem k vidění i na českých obrazovkách? Není to vyloučené.

O zařazení přímého přenosu jedná Česká televize.

"Snažíme se. Probíhají jednání, máme eminentní zájem. Ale práva drží Eurosport," řekl iDNES.cz mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Jednat se bude i o případném nedělním finále s českou účastí.

Páteční program začíná ve 13 hodin, v neděli o dvě hodiny později.

Söderling porazil světovou jedničku Federera. Je výhoda, že hraje právě se Švédem než s Federerem, s nímž by neměl co ztratit?
Řekl bych, že to výhoda je. Může cítit šanci jít ještě dál. Před Federerem má každý respekt a zvlášť v závěru turnajů je těžké ho porazit. Federer má za sebou tolik grandslamových semifinále, že na sobě nenechá nic znát. Ale podcenění Söderlinga z Tomášovy strany tu určitě nehrozí, bude si na něj věřit spíš než na Švýcara.

Jaký to bude zápas?
Bude velmi náročný. Pro oba. I co se týče psychiky - Tomáš hraje své první semifinále, Söderling druhé. Možná budou trochu nervóznější. Ale myslím, že se můžeme těšit na výborný rychlý tenis od základní čáry. Vidím to padesát na padesát. Ale Tomáš v semifinále rozhodně skončit nemusí, strašně mu postup přeju.

Jaký je Söderling hráč?
Určitě není takový bombardér jako Federer. Zdobí ho výborný servis a forhend, zlepšil se od základní čáry. Ale oba to budou mlátit zleva, zprava, rozhodnou drobné detaily. Bude to krásné utkání se spoustou výměn od základní čáry.

Jiří Novák při exhibici Advantage Tennis v Praze

Jiří Novák byl až do úterka posledním českým semifinalistou grandslamového turnaje

Co zdobí Tomášovu hru?
Já jsem bohužel neviděl žádný jeho zápas, jen sestřihy ve zprávách. Ale neprohrál ani set, má skvělou formu. Věří si. Je vidět, že zapracoval na své hře. Nekazí a to je to, co ho vytáhlo nahoru. Tomáš dozrává ve velkého hráče, uplatňuje svoje zkušenosti. Cítil jsem to i na sobě. Se zkušenostmi víc víte, co za jakého stavu zahrát.

Jak důležitá je psychika?
Hodně. Zvlášť na grandslamových turnajích. To jsou spojené nádoby. Když se daří a vyhrává, tak si člověk víc věří, roste mu sebevědomí. Ale když vypadává v prvním, druhém kole, tak těch zápasů moc nemá. A neví, jak se zachová v té které situaci.

Kdo vyhraje semifinálový zápas Roland Garros mezi Tomášem Berdychem a Robinem Söderlingem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:00 4. června 2010. Anketa je uzavřena.

Berdych 9196
Söderling 2240


Najdete na iDNES.czmobilní verze