Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Semenyaová? To je snad nějaký mladý junior, pomyslela si Formanová

Caster Semenayová se suverénně stala šampionkou na 800 metrů. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

21 2009
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na světovém šampionátu v Seville 1999 byla Ludmila Formanová nezpochybnitelnou mistryní světa v běhu na 800 metrů žen. Ale kdo vyhrál stejnou trať letos? Ani Formanová si není jista. "Nedivím se rozruchu kolem Semenyaové," říká.

Také vám připadá její ženství přinejmenším sporné?
Už při rozběhu se mi to nezdálo. Předtím jsem ji vůbec neznala a můj první dojem při pohledu na ni byl: To je snad nějaký mladý junior. Aby měla dívka v osmnácti takovou muskulaturu? A tak hrubé rysy? Až mě to zarazilo. Myslela jsem si: Je asi z nějaké exotické země a poběží za 2:20. Jenže najednou koukám: Je z Jižní Afriky. A dozvídám se, že před světovým šampionátem běžela z ničeho nic za 1:56.

Ludmila Formanová

Tehdy se zlepšila o sedm vteřin. Chápete to?
Dělala jsem atletiku 20 let a vím, jakou dřinu dá, abyste se na úrovni kolem dvouminut zlepšili jen o vteřinu. V osmnácti se zlepšit o sedm, to snad ani nejde.

A ve finále byla ještě rychlejší...
Až jsem vstávala ze židle, když jsem viděla ten čas. Čekala jsem, že zlato bude tak za 1:57. A teď tohle.
Když jsem potom v cíli znovu viděla na obrazovce ty výrazy její tváře, myslela jsem si: To je chlap. Takovou ženskou jsem nikdy na mistrovství světa neviděla. Kdyby se tohle přešlo, co by asi nastalo dál? Všichni by hledali kluky, co vypadají trochu jak ženské, aby běhali rekordy? '

Pravidelné sex-testy atletek byly na vrcholných akcích zrušeny. Jde podle vás o správné rozhodnutí?
Ne. Nevím, proč je zrušili. Tohle je důsledek. Ještě na olympiádě v Atlantě 1996 byly, v Sydney 2000 už ne. Neurážely mě, nepobuřovaly, nepřipadalymi neetické. Jak jinak zkontrolovat ženství sportovkyň? Bylo to správné i kvůli veřejnosti a soupeřkám, ať je jistota. Což platí i o Semenyaové. Pokud bude vše v pořádku a projde sex-testy, pogratulujme jí.

Kdybyste byla v pozici organizátorů, uspořádala byste slavnostní ceremoniál s předávám medailí za osmistovku?
Oni jí tu medaili musí dát, platí presumpce neviny. Nevěděla bych, co s tím. Ten ceremoniál je za takových okolností nešťastný. Pro ni, pro všechny. A aby pak někdo třeba za tři měsíce dostal zlato dodatečně? To už nikdy není ono.

Pravé pohlaví "atletky" Walshové odhalili až po smrti

Když indická atletka Santhi Soundarajanová neprošla sextestem a musela vrátit stříbro z osmistovky při Asijských hrách 2006, pokusila se o sebevraždu. Tolik jí zjištění lékařů otřáslo. Semenyaová zdaleka není první atletkou, jejíž pohlaví bylo zpochybněno nebo později vyvráceno. Už na olympiádě 1932 v Los Angeles vyhrála stovku americká sprinterka Stella Walshová (na snímku).

Stella Walshová

Světový rekord postupně vylepšovala až na 11,6. A celý život platila za ženu. Pravdu zjistil celý svět až po její smrti. Když 69letá Walshová v roce 1980 zemřela (jako náhodná kolemjdoucí se stala obětí ozbrojeného přepadení), pitva prokázala, že měla částečně vyvinuté mužské genitálie.


První atletkou, která neprošla testem na určení pohlaví, byla Ewa Klobukowská, zlatá ze štafety na 4x100 metrů na olympiádě v Tokiu 1964. Zřídka vídaná genetická anomálie, která u ní byla objevena, údajně neměla Polku proti soupeřkám zvýhodňovat. Účast na další olympiádě jí přesto zakázali.


Letos vrátila víc než 40 medailí z čínských studentských soutěží atletka Nan Siao z města Čcheng-tu.

Měla sice ženské pohlavní orgány, ale hormony v jejím těle byly převážně mužské. Přiznala, že vyhrávání ji nikdy netěšilo, protože věděla, že má v sobě muže. Díky výjimečným "ženským" atletickým výkonům však získala stipendium, proto se dlouho přemáhala.


Jiná atletka se proměnila na muže dobrovolně. Na ME v Mnichově 2002 vybojovala bronz tyčkařka Yvonne Buschbaumová. Teď si říká Balian Buschbaum. Je z ní sebevědomý, svalnatý muž se strništěm vousů na tváři. Podstoupil(a) hormonální terapii, aby se stala mužem. "Chtěl jsem za sebou zanechat život ve špatném těle," říká Buschbaum.


Na letošním MS vedl jako kouč německou tyčkařku Battkeovou. "Překvapilo mě, jak rychle mi po hormonálních injekcích narostly svaly." Věří, že kdyby zůstal ženou, překonal by světový rekord Isinbajevové. "Ale ani na vteřinu nelituju." Dokonce se hovoří o comebacku – do soutěží tyčkařů. "Nechte se překvapit," říká tajemně.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze