Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Semenyaová se výsledky testu pohlaví dozví až v červnu. Do té doby nezávodí

Caster Semenyaová potvrdila roli favoritky a na mistrovství světa v Berlíně se stala šampionkou na 800 metrů | foto: AP

31 2010
Jihoafrické půlkařce Caster Semenyaové bleskla naděje, že bude znovu závodit. Aspoň její právníci tvrdili, že by mohla v úterý nastoupit na mítinku ve Stellenboschi. Jenže start loňské mistryně světa na osmistovce, jejíž kariéru ničí pochybnosti o jejím pohlaví, zatrhla mezinárodní atletická federace IAAF.

Šéfové světové atletiky požádali národní svaz ASA, aby zatím s nominováním Semenyaové k oficiálním závodům vyčkal do oznámení výsledků testu pohlaví.

Podle sekretáře jihoafrického atletického svazu Raye Maliho IAAF ujistila, že finišuje s lékařskou analýzou. Do zveřejnění výsledků ale nemá devatenáctiletá atletka závodit. Mali po konzultacích s představiteli IAAF upozornil Semenyaovou a její zástupce, že dočasný distanc musí respektovat.

O den později následovala další zpráva, podle níž se výsledky dozví nejdříve v červnu. "Caster je disciplinovaná a řídí se pravidly. Samozřejmě je frustrovaná, že nemůže běhat, ale to je přirozené," poznamenal mluvčí jihoafrického svazu Richard Stander.

Jihoafrická běžkyně přitom v úterý vydala prohlášení, v němž oznamuje návrat k atletice. Poukázala na fakt, že se oficiálně proti ničemu neprovinila a nemá zastavenou činnost. Prostřednictvím svých právníků údajně třikrát neúspěšně kontaktovala zástupce IAAF, se kterými by mohla vyjednávat.

Caster SemenyaováCaster Semenyaová

"Nezávodila jsem ze své vlastní vůle. Proces se ale táhne příliš dlouho bez viditelného konce. Moje atletické schopnosti a ekonomický potenciál tím významně oslabily," upozornila Semenyaová. "Mí právníci a lékařský tým budou nicméně úzce spolupracovat s IAAF a pomáhat k vyřešení případu," dodala.

Mítink z národní série Yellow Pages Series v Stellenboschi nedaleko Kapského Města tak přišel o obrovskou atrakci. Semenyaová by závodila poprvé od světového šampionátu v Berlíně, kde se proslavia a vzápětí se stala obětí spekulací celého světa.

V německé metropoli její razantní zlepšení a muskulatura vzbudily pochybnosti o jejím pohlaví a IAAF nařídila už před finálovým závodem provést testy. Atletka nicméně nikdy zastavenou činnost oficiálně neměla, protože neporušila žádná pravidla.

Mezinárodní asociace atletických federací už loni v září potvrdila, že má k dispozici výsledky testu. Zveřejnit je původně chtěla na listopadovém zasedání rady IAAF v Monte Carlu, ale nakonec tak neučinila a od té chvíle se ke kauze oficiálně nevyjadřuje.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze