Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šéfové sportovních svazů: Chceme vyšší finanční podporu od státu

Šéf fotbalového svazu Ivan Hašek dává dohromady skupinu | foto: Dalibor GlückMF DNES

23 2009
Lze to vnímat jako rázné bouchnutí do stolu ve stylu "takhle to dál nejde". Teprve se však uvidí, zda se po téhle ráně český sport otřese a změní k lepšímu. Fotbalový šéf Ivan Hašek se rozhodl spojit s dalšími mocnými muži českého sportu a vytáhl s nimi do boje proti velké krizi v jeho financování.

Informoval o tom Radiožurnál, jemuž mluvčí fotbalového svazu Petr Svěcený potvrdil: "Vyvíjí se určitá aktivita, která by měla směřovat k daleko vyšší podpoře sportu ze strany státu."

Haškovo společenstvo zahrnuje velmi vlivné osoby: šéfa českého hokeje Tomáše Krále, advokáta s vazbami na sociální demokracii Miroslava Janstu, vedoucího basketbalu, šéfa ragbyové unie a bývalého eurokomisaře Pavla Teličku či tenisového bosse Iva Kaderku.

Silná sestava má jasnou motivaci. "Vláda by měla s představiteli nejsilnějších svazů dát návrh, jak dál financovat sport," řekl Hašek.

Do boje jdou generálové

Že je český sport hluboce podfinancován, o tom není sporu. Plyne to mimo jiné i z analýz, které si nechalo vypracovat ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Českým olympijským výborem.

Sportu chybějí peníze od státu i od společnosti Sazka, jež splácí výstavbu Sazka Areny a sportovním svazům kvůli tomu nedává dost peněz.

To nese závažné problémy, pro menší svazy takřka zničující. Skupina vlivných by měla zkusit pro sport vylobbovat lepší podmínky.

Logickým mluvčím českého sportu by přitom měl být Český svaz tělesné výchovy, přesto se rozhodli do věci vložit "generálové" velkých sportů. Vedení ČSTV totiž nepůsobí schopným dojmem, je dlouhodobě kritizováno i svazy, které sdružuje, výhrady má kupříkladu právě Telička stojící v čele ragby.

Kritika letí i od basketbalu, jeho šéf Jansta dokonce Radiožurnálu řekl: "Přimlouval bych se, aby měl větší sílu olympijský výbor, protože ČSTV nedokázal sílu za posledních 20 let."

Výsledky prý přijdou brzy

Komplikací pro snahu o stanovení nových pravidel financování sportu je nynější dočasná vláda, jež patrně nebude schopna problém řešit.

"Haškovci" se tak snaží orientovat už na budoucí politickou garnituru, přičemž nespekulují, jaká z voleb vzejde: problém musí podle nich chtít odstranit každá strana.

"Myslím, že by obě velké strany měly odhodit řevnivost a říci si: musíme sport podpořit," představuje si Král. "Je nezbytné, aby se otázka financování vyřešila za pomoci státu, města. A musí jít stranou věci osobního rázu. Stát a Sazka musí najít společnou řeč, to vidím jako úplně základní věc."

Možná ještě základnější věc je, že politici mají podle funkcionářů konečně vůli financování sportu změnit, první výsledky by měly být údajně vidět začátkem příštího roku čili už v době Fischerovy vlády.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze