Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf ČEZ: U Temelína bych klidně bydlel

12 2000
Čtenáři internetového magazínu iDnes ve čtvrtek zasypali generálního ředitele elektrárenské společnosti ČEZ Jaroslava Míla desítkami otázek. Většinou odpovídal na dotazy ohledně Temelína.

Co si myslíte o budoucnosti jaderné energetiky v Česku a ve světě? Myslíte, že Česko se za několik desítek let nevyhne stavbě další jaderné elektrárny, respektive vybudování dalších bloků v Temelíně?

Myslím si, že jaderná energetika jak v Česku, tak ve světě má budoucnost. Stačí se podívat do Francie.

Jak daleko bydlíte od Temelína a myslíte si, že kdyby k něčemu došlo, může vás a vaši rodinu dostihnout záření nebo jiné vlivy?

Bydlím u Prahy a neměl bych nejmenší problém bydlet v Týně nad Vltavou nebo i blíže k elektrárně. Myslím si, že z řady studií je prokazatelné, že například při řadě lidských a průmyslových činností dochází k působení řady negativních vlivů, které v okolí jaderných elektráren neexistují.

Je pravda, že existuje varianta postavení dalších dvou původně plánovaných bloků na Temelíně? A pokud ano, nakolik vážně se s ní počítá v plánech ČEZ do budoucna?

Před patnácti lety se v Temelíně uvažovalo o výstavbě čtyř bloků. V současných rozvojových plánech ČEZ se s výstavbou třetího a čtvrtého bloku neuvažuje.

Proč se říkalo, že se Temelín staví pro nedostatek elektřiny. Jaký je tedy dnes, kdy elektřinu ještě vyvážíme, jeho smysl?

Zdroje, které nahrazujeme Temelínem, byly už odstaveny. Temelín je zdrojem, který by zde měl být provozován příštích minimálně čtyřicet let.


Témata: Jaroslav Míl
Najdete na iDNES.czmobilní verze