Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbal ztrestá Lafatu i sudího, basket jen hráče, kritizuje šéf Ústí

Tomáš Hrubý, manažer ústeckého basketbalového klubu | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

30 2015
Nemít Pecku, vadí! Basketbalovému Ústí chyběl klíčový pivot Ladislav Pecka v závěru čtvrtfinálové série s Prostějovem a vedení vyřazeného klubu to dodnes cítí jako křivdu. Pecka dostal od disciplinárky za nesportovní gestikulaci a projev pokutu pět tisíc korun a stopku na dva zápasy.

„Ovlivnilo to celou sérii. My jsme Prostějov nachytali trochu mimo formu, naopak ta Peckova gradovala. Kdyby hrál, mohlo to dopadnout jinak,“ tvrdí i s odstupem času Tomáš Hrubý, ústecký generální manažer. Sluneta vypadla s Prostějovem 1:3 na zápasy.

Proč si myslíte, že trest pro Pecku nebyl adekvátní?
Byl nejvyšší možný, podle mě neadekvátně tvrdý. Neobhajuju Peckovo gesto, za to dostal trest i od nás jako od klubu, ale myslím, že vyloučení a diskvalifikace ze zbytku zápasu byly jako trest dostatečné, to bychom byli ještě schopni akceptovat. Ale další dva zápasy stop pro klíčového hráče v tak vyrovnané sérii, to mi přišlo moc. A vnímám to i jako chybu celého systému.

Jak to myslíte?
Každý dělá chyby. Pokud ji udělá hráč, je tvrdě potrestán, ale když ji udělá sudí, nestane se nic. Přitom jeho rozhodnutí může ovlivnit třeba návštěvu na příští duel, sponzory. Líbí se mi, jak je to zavedené ve fotbale či hokeji. Nedávno udělal chybu sparťan Lafata, že nafilmoval penaltu, a sudí, že ji pískl. Lafata dostal pokutu a sudí má pozastavenou činnost do konce sezony. Někde bylo vyčísleno, že může přijít až o 150 tisíc korun. Až bude stejný metr pro všechny i v basketu, tak nemůže nikdo nic říct. Ať je to padni, komu padni. Kámen úrazu je, že trestaní jsou jen hráči a sudí za chybu nenese odpovědnost.

Jak jste uzavřeli případ Pecka?
Podali jsme odvolání proti rozhodnutí komise, které nám bylo zamítnuto. Majitel našeho klubu pak napsal otevřený dopis na svaz, v němž vetujeme rozhodčího Petra Hrušu na celou příští sezonu.

Jak vůbec hodnotíte letošní ligový ročník, v němž jste prošli podruhé v řadě do play-off?
Jedině pozitivně. Obhájili jsme loňské pozice, což je jak známo vždycky těžší. A ještě se nám proti loňsku povedla nadstavba v tom, že jsme ve čtvrtfinále NBL aspoň jednou vyhráli. Navíc jsme dvakrát vyprodali halu, sezona ve čtvrtfinále gradovala. Lidem se líbilo, jaký basketbal jsme předváděli.

Před sezonou byl hlavní úkol zacelit díru po hvězdě Mitchellovi. Povedlo se to?
Ukazuje se, jaká top osobnost Mitchell je, září i v polské lize, která je kvalitnější než česká. My jsme tu díru po něm zacelili tím, že jsme minutáž rozdělili na víc hráčů. A celkem se nám to podařilo.

EMOCE. Manažer basketbalistů Ústí nad Labem Tomáš Hrubý prožíval ligový duel na...

EMOCE. Manažer basketbalistů Ústí nad Labem Tomáš Hrubý prožívá duely velmi emotivně.

Ale začátek se nepovedl, vzestup přišel, až když jste uprostřed sezony sáhli do kádru.
Nikdo do týmu v průběhu sezony zasahovat nechce, všichni se tomu brání. Ale my to museli udělat s ohledem na to, jak se sezona vyvíjela. A zásah to byl prospěšný, produktivní. Vyšlo to.

Zůstane kádr pohromadě?
Budeme se o to snažit, ale je to otázka financí. Naši cizinci dostali nabídku, řeší se to s jejich agenty. Jednáme i s českými kluky, chtěli bychom, aby zůstali Žampach, Pecka, Čarnecký, Alič i Bejček. A k nim chceme vhodně tým doplnit. Uvidíme, jestli zase vyrazíme do USA, kde jsme objevili Mitchella a loni další hvězdu Vetteho. To byl zase skvělý tah trenéra Martina Stavěla. Vette hrál jen třetí německou ligu a tady se vypracoval v jednoho z nejlepších pivotů, vždyť se dokonce dostal do All Star týmu NBL!

V průběhu sezony z Děčína přišel křídelník Jiříček, jak hodnotíte jeho přínos pro tým?
Musím k němu být kritický, zatím nenaplnil, co jsme od něj čekali.c Ale má dlouhodobější smlouvu a já pořád věřím, že se to změní.

S hvězdným Mitchellem vás pojí přátelství, několikrát vás navštívil. Nevrátí se do Ústí?
Určitě ne. Vždyť jemu už začíná být pomalu malá i polská liga. Přejeme mu jen dobré, on nám taky, ví, že se tady jeho kariéra nastartovala, když jsme ho objevili ve Vegas. Nedá na nás dopustit. Ještě o něm hodně uslyšíme, myslím, že brzy po něm sáhne nějaký opravdu zvučný evropský klub.

Váš přemožitel Prostějov teď hraje s Děčínem, jak se vám líbí semifinálová série?
Reklama na český basket! Má to náboj, klobouk dolů, jaký Děčín v pondělí předvedl obrat. Asi to půjde až do pátého zápasu, a já doufám, že nakonec postoupí Děčín.

A jaké budou cíle vašeho Ústí v příští sezoně?
Zopakovat letošní výsledek a možná být ještě lepší. Sluneta začíná být v Ústí pojem, lidé ji vnímají pozitivně. Přejeme si, abychom fanoušky bavili, byla tu plná hala a tak elektrizující atmosféra jako třeba v sérii Děčína s Prostějovem.Najdete na iDNES.czmobilní verze