Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Éra hvězd i návštěvy jako na U2. Zlaté časy, ví šéf mužského tenisu

Šéf ATP Chris Kermode s Rogerem Federerem. | foto: Profimedia.cz

23 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Výjimečná generace s třemi silnými osobnostmi: Rogerem Federerem, Novakem Djokovičem a Rafaelem Nadalem. Stoupající návštěvnost zápasů i sledovanost v televizi. Přibývající počet fanoušků na sociálních sítích. "Zažíváme zlaté časy. Ale musíme myslet i na budoucnost," uvědomuje si šéf ATP, mužské asociace tenistů, Chris Kermode.

Do funkce nastoupil v lednu minulého roku - a těžko mohl začít v lepším období. Zatímco ženský tenis kromě Sereny Williamsové výraznější ikony hledá, mužskému vládnou hráči, kteří mohou vstoupit do historie jako nejlepší tenisté všech dob.

I díky rivalitě Djokoviče, Nadala či Federera se organizace vedená Kermodem ocitla v báječném období. Stačí čísla z roku 2014: na místě sledovalo turnaje ATP zhruba 4,3 milionu fanoušků. Televizní přenosy vidělo 884 milionů diváků ze 190 různých zemí.

„Je skvělé, že máme jednu z nejlepších generací. Ale nejde jen o hlavní hvězdy, ale i silné podhoubí dalších tenistů. Hráče jako Dimitrov, Raonic a vycházející hvězdy typu Čoriče nebo Zvereva,“ řekl 50letý Kermode.

O stavu ATP hovořil na Turnaji mistrů, výkladní skříni své organizace. Loni na něj přišlo rekordních 263 tisíc diváků. „Lidé se báli, že tenis nebude v zimě v Evropě fungovat. A teď chodí každý rok 250 tisíc lidí. To je podobné jako patnáct vyprodaných koncertů U2 za sebou,“ přirovnal Kermode.

Ví však, že musí myslet i dopředu, aby jeho produkt nezačal stagnovat. Chce zvýšit prestiž menších turnajů, challengerů, aby podpořil růst dalších mimořádných osobností. Nabídnout z nich více přenosů, obsadit je kvalitnějším personálem, ať už jde o fyzioterapeuty, či rozhodčí. Dál plánuje zvyšovat prize money na turnajích, které za poslední rok narostlo o 200 tisíc dolarů.

Kermode si rovněž vytyčil za cíl klást stále větší důraz na nová média, aby oslovil i mladší publikum. I pro něj je určená nová sociální síť MyATP, díky níž lze snadno sledovat aktuality ze světa tenisu.

Významnou novinkou má být i turnaj pro hráče do 21 let, který by se konal mezi halovým kláním v Paříži a Turnajem mistrů. Poprvé by se mohl hrát už v roce 2016, pokud se povede dotáhnout dohoda s některým z pěti pořadatelských měst, která jsou ve hře.

„Chceme se dívat do budoucna. Posílat mladé hráče na velkou scénu, aby se o nich už vědělo. Aby už za sebou měli nějaký příběh ve chvíli, kdy prorazí,“ přiblížil Kermode.

Turnaj označovaný jako ATP XXI by měl vyčnívat i tím, že na něm asociace bude zkoušet možné novinky ve hře.

„Většina lidí, kteří už mají šedivé vlasy jako já, říkají, že je tenis v současné podobě dobrý. Což on je, ale musíme se dívat dopředu. Budeme experimentovat právě tam,“ řekl, ale konkrétnější nebyl; pouze zmínil, že by se mu líbilo zkrátit rozehru před zápasem.

Pochvaluje si, že se změnou ve vedení Mezinárodní tenisové federace (ITF) jsou změny uskutečnitelnější než dřív. Novým šéfem ITF se stal v září Dave Haggerty a Kermode si pochvaluje: „Náš vztah s ITF je o sto procent lepší. A pozitivní je i přítomnost Steva Simona v čele WTA. Přijde mi, že to je dobrá skupina lidí, kteří mohou nějaké změny uskutečnit.“

Djokovič, Nadal a Federer totiž věčně hrát nebudou - a zlatá éra může jednou skončit.Najdete na iDNES.czmobilní verze