Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sedmnáctiletý dorostenec překonal český rekord

17 2000
P r a h a - Nejoptimističtější prognózy vzaly za své v průběhu druhého dne mezinárodního mistrovství České republiky v plavání v případě Květoslava Svobody. Sedmnáctiletý znojemský dorostenec dnes překonal v Praze na kraulové dvoustovce nejen limit k účasti na červencovém mistrovství Evropy v Helsinkách, ale časem 1:51,03 pokořil o 1,17 sekundy čtyři roky starý český rekord Josefa Horkého. K splnění nominačních kritérií pro OH v Sydney chybělo Svobodovi 25 setin. Letenku do Helsink si vybojovala již v dopoledním semifinále padesátky znakařka Alena Nývltová, která dohmátla v čase 30,14.

"Čekal jsem čas pod 1:52, což mi vyšlo. Takhle rychlý závod mě ale překvapil," řekl po závodě Svoboda, jehož letošním hlavním cílem je mistrovství Evropy juniorů za měsíc v Dunkerque. "Proto také s trenérem zvažujeme, zda do Helsink vůbec pojedeme. Uvidíme, jak se mi bude trénovat," prohlásil plavec, jenž se stal po Nývltové již desátým "evropským" limitářem.

Osobní maximum si Svoboda vylepšil o 1,2 sekundy a pasoval se tak na hlavního favorita MEJ. "Už před tímto závodem jsem byl v tabulkách v čele, nyní jsem jim ještě utekl. Dělám si na MEJ velké ambice, uvidíme, zda mi to vyjde," vzhlédl znojemský plavec k blízké budoucnosti. "Včera se mi nepovedla dvojnásobná trať, ale trenér mě přesvědčil, že jsem trénoval na kratší sprinty," uvedl. O olympijský limit se prý bude ještě pokoušet. "Olympiáda ale není prioritou," dodal plavec, jenž musí do středy oznámit, zda na ME pojede, či nikoliv.

Velká radost vyzařovala po dopoledním semifinále z Nývltové, která viděla příčinu překonání limitu na ME především v psychice. "Hodně mi pomohli trenéři, pořád mě hecovali a fandili, jsem jim za to moc vděčná," řekla jihlavská plavkyně, která se letos připravovala především na domácí šampionát. "Na trénink už moc času před ME nezbývá, zkusím ještě něco natrénovat a pak pár dní vyladit," nastínila svůj plán na příštích čtrnáct dní Nývltová.

Spokojená i nespokojená je po dvou dnech šampionátu již jistá účastnice ME i OH v Sydney Hana Černá z Komety Brno, která v Podolí testuje formu. "Včera jsem sice plavala dobrý čas, ale skončila druhá," glosovala závod na 400 metrů volně, "a dnes jsem sice vyhrála, ale ten čas zase nebyl nic moc," ohodnotila svůj výkon na dlouhé polohovce. Černá zúročila své zkušenosti k tomu, aby závod zvládla i bez trenéra Nalezeného, jenž se zotavuje v brněnské nemocnici z infekčního onemocnění. "Samozřejmě, že je lepší, kdyby tu byl, ale mně to nevadí. Doufám, že nebude chybět v Helsinkách," věří.

Květoslav Svoboda se raduje z českého rekordu na 200 metrů volným způsobem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze