Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šebrle si věří na špičkový výkon

9 2006
Göteborg - Český desetiboj bude mít na kontinentálním šampionátu v Göteborgu tři zástupce. Jednoznačně největší ambice má obhájce evropského zlata z Mnichova Roman Šebrle. "Je to super, vážně. Ty tréninkové ukazatele hovoří o tom, že jsem na tom o třídu, ale opravdu o třídu lépe než loni," prohlásil po dnešním rozcvičení Šebrle, který dnes slaví svátek.

Do boje s ním půjdou také Tomáš Dvořák a Josef Karas.

Šebrle ve čtvrtek zahájí svou obhajobu. Cítí takovou formu, že hovoří o výkonu nad 8800 bodů.

Podobný součet nashromáždil naposledy předloni při svém vítězství na olympijských hrách v Aténách. Nezíská-li zlatou medaili, bude zklamán.

Při desetiboji se už dvě sezony trápí, od aténských her nepřekročil hranici 8550 bodů, ale evropský šampionát ho má opět naladit na pozitivní vlnu, která ho má donést až na MS příští rok v Ósace a na olympiádu do Pekingu.

"Jsem rychlejší, chci běžet stovku pod 10,80," prohlásil rozhodně. Tak rychle sprintoval naposledy v roce 2003 v Götzisu. Skutečně má takovou formu? "Pod 8800 bodů bych byl zklamaný. Chtěl jsem si to po tréninku ještě dokonce přepočítat a trochu si přidat," uvedl.

Je si tak jistý, že by si mohl jít na sebe vsadit. Tipsport vypsal na jeho vítězství kurz 2,35:1. "Na sebe nikdy nevsázím, spíš mě mrzí, že mi nevěří, že udělám 8500 bodů, jak mi někdo už hlásil," dodal.

Při Šebrleho prohlášeních se ocitl v ohrožení letitý rekord šampionátu 8811 bodů ze Stuttgartu z roku 1986 v podání Brita Daleyho Thompsona. "Ale to je mi úplně ukradené. Hlavní je pro mě zlatá medaile a vnitřně nějaký kvalitní výkon," řekl.

Nad 8800 bodů se Šebrle dostal šestkrát v kariéře. Jediné, co mu dělá starosti, je předpověď počasí. Ta hlásí dešťové přeháňky a ochlazení. "Na velký výkon potřebuju počasí," upozornil v rozhovoru s novináři. Ale je prý na nečas připraven, má nepromokavé teplé věci, ještě musí sehnat pláštěnku.

"Hůř než v Helsinkách být ale snad už nemůže," připomněl zimu kolem deseti stupňů a déšť, kvůli kterému bylo loni mistrovství světa v Helsinkách dokonce přerušeno. Jinak se jako tradičně Šebrle připravuje na závod u počítačových her. "Pořád jsem tam zavřenej," usmíval se.

Šebrle má na svém kontě 34 desetibojů s výkony nad 8000 bodů, společně s Christianem Plaziatem a Tomášem Dvořákem. Vícekrát bájnou hranici nikdo nepřekonal. "Musím to udělat taky, aby tam Šéba nebyl sám," řekl s úsměvem Dvořák.

Prý na to má, ale nesmí chybovat. "A také se děsím toho počasí," upozornil, že letos také při jeho dvou desetibojích v Götzisu a v Jaltě na Ukrajině vždy pršelo.

"Připravený na to jsem, mám čepici, rukavice, pláštěnku až po kotníky, ale je to boj navíc, pořád se převlékat," řekl Dvořák. Bolí ho trochu záda, nevyhovuje mu hotelová postel. Dohromady ho dává fyzioterapeut Vladimír Brejcha. "Dneska budu asi spát na zemi," dodal Dvořák.

Do desetiboje nenastoupí Brit Dean Macey, adept na medaili. "To je škoda," shodli se čeští desetibojaři. Atletika ve Švédsku se jim líbí, těší se na atmosféru na stadionu, který je stále zaplněn. "Ještě víc by nám pomohlo, kdyby tam (ve startovním poli) byl nějakej Švéd," usmíval se Šebrle.

Desetibojař Roman Šebrle zdraví fanoušky po tréninku v Göteborgu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze