Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šebrle se bude učit golf u mistryně světa

Adventure Golf Horní Bezděkov | foto: Martin Kabát

2 2010
První české hřiště adventure golfu v Horním Bezděkově otevřelo druhou sezonu na apríla akcí "Puttujeme s Olivií". Den před odletem do USA předvedla několikanásobná mistryně světa zájemcům, jak se jedno z nejtěžších hřišť na světě v tomto sportu hraje.

Olivia Prokopová oslaví za týden patnácté narozeniny v plné přípravě na US Open a další turnaje. "Po návratu se soustředím na Czech Open," řekla magazínu golf.idnes.cz rakovnická rodačka v areálu nedaleko Unhoště.

Významný turnaj, první svého druhu na českém území, se uskuteční právě zde a mají přijet hráči světové špičky. Nejen tímto vrcholem ale bude žít středočeský areál, nacházející se v těsném sousedství golfového hřiště Botanika.

Adventure Golf Horní Bezděkov, akce Puttujeme s Olivií

Plán akcí druhé sezony adventure golfu zahrnuje šestnáct termínů, z nichž jsou dva zasvěceny ryze sportovním turnajům. Tím prvním bude už na konci května domácí mistrovství Czech Championship.

"Čekáme účast lidí kolem Olivie a amatérů z řad nadšenců, co sem chodí pravidelně," říká majitelka Jitka Vlčková.

Srpnové Czech Open už bude jiný kalibr, domácí hráči se sem budou muset kvalifikovat právě skrze výsledky ze šampionátu, a také z ligy. "Vytvořila se skupina lidí, kteří ji chtějí. Je to jedna z loňských zkušeností. Viděli jsme, jak lidé reagují, a podle toho plánujeme letošní provoz," dodává šéfka.

Když říká, že cílovou skupinou jsou hlavně rodiny s dětmi, mimoděk to doloží omluvným odchodem do kuchyně, aby pomohla manželovi s vařením obědů pro návštěvníky. A manžel, to je jediný člověk, schopný spolu s Olivií Prokopovou hrát domovské hřiště pod par.

Adventure Golf Horní Bezděkov

Ano, je to zábava a je to sport. Obě linie se v Horním Bezděkově vinou bezproblémově vedle sebe a proplétají se. Grilování, noční turnaj, firemní akce, absolutní špička, to vše tu letos bude.

Otec světové šampionky mezi ženami Jan Prokop si je vědom, že v domácím prostředí by jeho dcera mohla porazit i muže, jestli se jí to ostatně nepovede dřív v cizině. "Po loňské úspěšné sezoně si nemůžeme klást nižší cíle. V ženách nás čekají samé obhajoby a první desítku v kategorii open chceme obhájit také," říká bez okolků.

Osmnáctka v Horním Bezděkově je podle něj nesmírně těžké hřiště. Vždyť golfisté si sem občas chodí zatrénovat, i když podle Vlčkové poznají, že umělý povrch není totéž, co tráva.

Podle Olivie si přes zimu hřiště "sedlo", takže na některých jamkách bude vymýšlet jinou strategii. "Tu si tady vytvářejí i jiní, někdy jde o centimetry," potvrzuje ze zkušenosti Vlčková. Světová šampionka ovšem přemýšlí ještě trochu jinak - v milimetrech...

Adventure Golf Horní Bezděkov, Olivia Prokopová

Svou skvělou techniku puttování by Olivia měla zanedlouho učit velkou sportovní celebritu. Roman Šebrle už adventure golf zná, a protože desetibojařský mistr světa hodlá vyměnit atletickou kariéru za golfovou, má v mladé člence stáje bývalého kolegy Roberta Změlíka vynikající učitelku.

Adventure golf tak může vytvořit zajímavý kolorit jednoho interesantního sportovního příběhu. Ale stále zůstává i kratochvílí pro kohokoli. V Horním Bezděkově letos připravují možnost evidence osobního rekord na jejich webu. Ale kdo si chce zahrát jen tak, obejde se i bez toho.

cíl olivie prokopové se nemění - porazit všechny muže

Kdo by snad pochyboval, že jde o sport, nebo by byl skeptický vůči konkurenci, ať si nechá projít hlavou, že Olivia Prokopová trénuje adventure golf denně (v zimě doma v malém rakovnickém indooru), dále pak: posiluje na eliptickém rotopedu, jednou týdně běhá, každé ráno cvičí, dvakrát do týdne absolvuje nápravná cvičení na záda. A před důležitým turnajem tři neděle piluje strategii pro dané hřiště.

Máš se vůbec ještě kam zlepšovat?

Pořád bude kam. Nikdy se nedá dosáhnout absolutního vrcholu. Chci vyhrát US Masters v kategorii open. Loni jsme byla čtvrtá, čtyři údery za vítězem. A vyhrát mistrovství světa v open, tam jsem loni byla druhá.

Adventure Golf Horní Bezděkov, Olivia Prokopová

To znamená porážet chlapy. Cítíš se dospěle?

Spíš pozoruju, jak rostu. Podle toho měním hole. Měla jsem od Švédů na míru gumu, ale přešla jsem na golfové puttery. Už mám asi čtvrtý. Vybírám si v obchodě v Americe podle sklonu a podle toho, jak mi sedne do ruky.

Když rosteš nemusíš měnit techniku?

Ne. Já mám prý odmalička takzvaný švédský úder. Mám pořád stejný nápřah, dokážu to pak zkorigovat podle potřeby.

Když Olivia ještě dodá, že ji za to všichni obdivují, není v jejích slovech zrnko nafoukanosti. Chystá se studovat střední školu (i když dálkově) a myslí i na případné další studium. Do té doby ale hlavně hodlá porazit všechny muže na světě v adventure golfu.Najdete na iDNES.czmobilní verze