Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šebrle je po prvním dnu desetiboje třetí

26 2003
Paříž - Až v závěrečné disciplíně prvního dne desetiboje na MS atletů v Paříži se podařilo světovému rekordmanovi Romanu Šebrlemu propracovat na medailovou příčku. V běhu na 400 metrů zaběhl třetí čas 47,90, ovšema posun na bronzový stupínek mu usnadnilo i odstoupení dosud třetího Američana Claye. Toho v první zatáčce zradil stehenní sval. V čele soutěže je s 4599 body nečekaně Kazach Dmitrij Karpov, který si i na "čtvrtce" zaběhl osobní rekord 47,33, druhý je Američan Tom Pappas (4546), Šebrle nasbíral 4423 body. Tomáš Dvořák se zatím dělí s 4145 body o 6. místo s Rusem Pogorelovem.

100 m

Úvodní stovka oběma Čechům nevyšla. Roman Šebrle měl hodně špatný start, jeho reakce byla ze všech závodníků nejhorší a výsledný čas 11,00 stačil jen na desáté místo.

 "Jsem vyloženě naštvaný, takovou stovku jsem nečekal ani v nejhorších snech," prohlásil Šebrle. "Zaspal jsem na startu, který ještě navíc neumím. Pak už to byla křeč," čílil Šebrle.

Obhájce mistrovského titulu Tomáš Dvořák, který v Paříži absolvuje svůj vůbec první setiboj v sezoně, byl ještě o tři setiny pomalejší a po první části soutěže byl jedenáctý. 

 "Není to špatné, ale mohlo by to být lepší," zhodnotil úvod závodu Dvořák. "Když jsem běžel vedle Romana, říkal jsem si, že zase po dlouhé době půjdu pod jedenáct, ale bylo to pomalé. Bych měl medaili tak mezi ženskejma. Můžeš za to ty!" obrátil se v legraci na světového rekordmana Šebrleho.

Suverénně nejrychlejším časem se 10,50 se blýskl třiadvacetiletý Američan Bryan Clay.

Dálka
 
Ani skok daleký se českým reprezentantům příliš nevyvedl, oba výrazně zaostali za svým maximem.  Šebrle první pokus přešlápl a i při dalších se potýkal s velkými nedošlapy. Nakonec mu stačilo průměrných 764 cm k odpoutání se z 10. místa po pokaženém běhu na 100 m.

"Po přešlapu, který byl daleko, jsem musel zajistit, ale při třetím pokusu jsem zase nedoběhl na prkno. Hrůza, jsem z toho dost rozladěný," láteřil Šebrle, který si po skocích ulevoval peprnými nadávkami, jež mohli slyšet i televizní diváci v přímém
přenosu. "Tak to se moc omlouvám," zhrozil se. "Když já neumím nadávat až po chvíli za rohem, nadávám hned a hotovo..." povídal provinile.

Obhájce titulu Tomáš Dvořák si zapsal 728 centimetrů a i on si polepšil. Z jedenácté příčky poskočil na osmou. "Určitě jsem měl navíc. Až poslední pokus jsem zvládl
dobře. Ale byl jsem blízko prkna a přešlápnul jsem."

Potíže však měli i další desetibojaři, svou roli sehrál nepochybně i stále se měnící vítr. Například Islanďan Magnússon skočil jen 615 cm, olympijský vízět se Sydney Erki Nool se musel spokojit s 678 cm...

Koule

Tomáš Dvořák potvrdil, že je to jedna z jeho parádních disciplín. V poslední sérii se zlepšil na 15,95 m, což byl druhý nejlepší koulařský výkon po Američanovi Pappasovi (16,11). Pro  svěřence trenéra Luďka Svobody to znamenalo posun z osmé na pátou příčku.

"Dostal jsem při dálce ťafku do kotníku," pravil Dvořák. V kouli věřil, že mohl vrhnout šestnáct. "Ale už v rozcvičování to bylo takové mdlé. Trochu mi vadil ten kotník. Ale před výškou ho nechám být, s tejpem nemůžu skákat, to mi vadí. Musím skákat dobře, abych se neublížil," plánoval.

Roman Šebrle si připsal solidních 15,47 z druhé série, ovšem na vylepšení čtvrté příčky po dálce to nestačilo. "První pokus jsem zkazil. Druhý byl jakžtakž, ale
chytla mě u něj křeč do lýtka, což se mi v kouli občas stává. Třetí už byl narychlo. Nebylo to zase tak špatné, ale čekal jsem víc," přiznal Šebrle.

Výška

Do výškařské části desetiboje už nenastoupili dva favorité - olympijský vítěz se Sydney Erki Nool a Islanďan Magnússon. Ti se po třech disciplínách krčili na konci druhé desítky celkového pořadí, bez medailových šancí.

Vynikající formu potvrdil Kazach Dmitrij Karpov, který se jako jediný dokázal na třetí pokus přenést přes laťku ve výšce 212 cm.

Roman Šebrle procházel soutěží až do 203 cm bez chybičky, 206 skočil na třetí pokus, o tři centimetry více však už bylo nad jeho síly. " Vůbec nevím, co se stalo. Skákal jsem nejlíp v životě. Pokus na dvěstě šesti byl jako prase, moc se mi povedl. A pak to
najednou nešlo.," kroutil vztekle hlavou Šebrle.

Tomáš Dvořák zahájil už na 182 cm, které, stejně jako 188 a 191 cm zdolal na první pokus. Na výšce 194 cm se zachránil až třetím pokusem, na 197 pak již ztroskotal.

I Dvořákovi se výkon v sektoru těžce komentoval. "Prostě jsem skákal blbě, nedá se k tomu moc říct. Dvořáka prostě nikdy nikdo výšku asi už nenaučí. Zrovna jsem se netrefil do toho nejlepšího dne," truchlil trojnásobný mistr světa, který musel upravovat rozběh kvůli nedostatku místa v sektoru.

400 m

Oba Češi se představili ve druhém rozěhu. Roman Šebrle v něm nestačil jen na rivala Toma Pappase, který zaběhl čas 47,58. Svěřenec trenéra Kupky za ním zaostal o 32 setin vteřiny. Tomáš Dvořák se musel spokojit s časem 50,04, i tak se však posunul z deváté příčky na šestou. Obhájce titulu byl však po čtyřstovce natolik rozladěn, že odmítl cokoliv komentovat.

Velká smůla potkala Američana Bryana Claye, který už v první zatáčce musel odstoupit kvůli zranění stehenního svalu a sen o medaili se mu tak rozplynul.

Dosud vedoucí Kazach Dmitrij Karpov měl být v běhu na 400 m podle předpokladů slabší, jenže jak se zdá, jeho forma je opravdu vynikající. Ve třetím rozběhu se zaběhl osobní rekord 47,33 a vedení si tak před druhou polovinou soutěže upevnil.

"Pappas mě trochu překvapil na čtyřstovce. Čekal jsem, že vytuhne, že ho přejedu, ale nakonec jsem vytuhl já. Udělal si osobák," komentoval závěrečnou disciplínu prvního dne Roman Šebrle.

"Ale ztráta 123 bodů není tak hrozná, počítal jsem, že dostanu tak 140," hlásil
světový rekordman, který má tradičně silnější druhý den.  "Musím mít větší štěstí, než jsem měl dneska," ví Šebrle.

"Karpov jede super, ještě to bude zajímavé. Ale všechno záleží na druhém dnu. Musím ale přiznat, má fazonu," dodal desetibojař a spěchal na masáž a odpočívat. "Jsem unaven, protože jsem šel na plné kule, nikdy jsem tak v konci netahal jako dnes," přiznal. I Karpov je v druhé části desetiboje o dost slabší než Šebrle. 

Šestá disciplína, běh na 110 metrů překážek, začíná ve středu v 10 hodin.

Soutěž desetibojařů sledujte on-line zde

Desetiboj - po prvním dnu:  1. Karpov (Kaz.) 4599 bodů (100 m: 10,72 - dálka 775 - koule: 15,51 - výška: 212 - 400 m: 47,33), 2. Pappas (USA) 4546 (10,80 - 762 - 16,11 - 209 - 47,58), 3. Šebrle 4423 (11,00 - 764 - 15,47 - 206 - 47,90), 4. Bernard (Jam.) 4239, 5. Terek (USA) 4222, 6. Dvořák (oba ČR) 4145 (11,03 - 728 - 15,95 - 194 - 50,04) a Pogorelov (Rus.) 4145, 8. Warners (Niz.) 4142.

Bude Tomáš Dvořák skákat v Aténách?

Tomáš Dvořák čeří hladinu písku v doskočišti.

Letící Tomáš Dvořák.

Start stovky: Roman Šebrle mezi Erki Noolem (vlevo) a Bryanem Clayem.

Roman Šebrle se raduje po povedeném pokusu ve vrhu koulí.

Roman Šebrle při vrhu koulí.

Roman Šebrle na stovce, vedle něj Erki Nool.

Američan Tom Pappas po doběhu desetibojařské čtvrtky.

Roman Šebrle při úspěšném pokusu ve skoku do výšky.

Roman Šebrle po jednom z pokusů ve výšce.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze