Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dřina začíná. Nový šéf atletiky Coe jde proti dopingu

Sebastian Coe | foto: Václav Mudra

20 2015
V roce 1979 překonal tři světové rekordy na mílařských tratích během 41 dnů. O 36 let později pro vytvoření nového rekordu potřeboval osm měsíců. Za tu dobu totiž muž, co dvakrát vyhrál olympiádu, pak se stal britským poslancem a pro „svůj“ Londýn vybojoval i pořadatelství olympijských her 2012, nacestoval přes 700 tisíc kilometrů. Ve snaze naklonit si 214 členů Mezinárodní atletické federace IAAF, kteří měli rozhodovat o novém předsedovi, doslova objel svět.

I proto ve středu v Pekingu, tři dny před startem mistrovství světa, rozhodli: Naším příštím vládcem bude on, lord Sebastian Coe.

„Úžasný atlet, který zorganizoval úžasnou olympiádu,“ gratuloval na dálku i britský ministerský předseda David Cameron.

„Narození dětí je pravděpodobně největší moment našich životů. Já nyní musím říct, že mít příležitost utvářet budoucnost našeho sportu je možná druhý nejpamátnější moment mého života,“ pronesl Coe.

Fotogalerie

A jen co utichl potlesk, 58letý Brit, který ve volbě o 23 bodů porazil tyčkařského rekordmana Sergeje Bubku, si vyhrnul rukávy a rozhodl se pustit se do práce.

„On může změnit atletiku,“ uvěřil olympijský šampion Mo Farah a další britská vytrvalkyně Paula Radcliffeová vzkázala: „Budoucnost našeho sportu je v dobrých rukou.“

Snad i je oslovilo Coeovo programové prohlášení, které má po 16leté vládě Senegalce Diacka přinést královně sportů svěží dech. „Kongres zvolil moudře,“ kývl předseda českých atletů Libor Varhaník a kvitoval Britův navrhovaný „facelift“ atletiky.

Coe vyhlásil nutnost harmonizace a přetransformování atletického kalendáře, potřebu změny komunikace IAAF, zatraktivnění atletických soutěží, aby přitahovaly diváky i mladé sportovce. A hlavně boj s chapadly dopingové chobotnice.

Žádných 100 dnů hájení, odmítl hned rázný Coe. Právě během nich plánuje ustanovit nezávislou komisi pro boj za čistotu atletiky. „Dřina začíná,“ napsal na Twitter.

19.srpna 2015 v 06:52, příspěvek archivován: 19.srpna 2015 v 18:22

Delighted and humbled by the confidence shown in me by the IAAF family - thank you, now the hard work begins

Jak velký problém před sebou má, ilustruje nedělní finále královské disciplíny na mistrovství světa v Pekingu – sprint na 100 metrů. Pokud v něm Američan Gatlin, již dvakrát odsouzený za dopingové prohřešky, porazí kluka z plakátů Usaina Bolta, bude to dokonalým zhmotněním velikosti práce, která atletiku a Coea čeká.

Předseda britské atletiky Ed Warner však za všechny členy IAAF vkládá do Coea víru: „Jestli existuje někdo, kdo bude pronásledovat podvodníky do všech koutů světa, pak je to Seb.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze