Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Odpískáno, Dvořák oželel Japonsko. Opakoval bych starou chybu, má jasno

Český sdruženář Miroslav Dvořák v závodě Světového poháru v Trondheimu. | foto: AP

20 2015
Definitivní ne padlo teprve v úterý ráno, pár hodin před odletem. Miroslav Dvořák, nejlepší český sdruženář, se rozhodl necestovat na závody Světového poháru, které se uskuteční v pátek a v sobotu v Sapporu. "Zbytečně bych riskoval a opakoval starou chybu," vysvětluje sedmadvacetiletý závodník, který zápolí s dozvuky choroby.

Jeho patálie začaly uprostřed minulého týdne, kdy čeští sdruženáři mířili na víkendové závody v Seefeldu. Dvořáka začala trápit viróza, přidal se kašel, bolesti dutin a škrábání na průduškách.

„Najednou mě opustila síla. V Seefeldu jsem zkusil páteční závod, ale po skocích mi bylo hůř a hůř, takže jsem běh i víkendové závody musel vypustit. Teď už je mi o něco líp, výsledky pondělního rozboru krve u pana doktora Koldovského už byly taky celkem v pořádku, ale čtyřiadvacetihodinová letecká cesta do Japonska by mi zřejmě nepřidala,“ pokyvuje hlavou.

Týden před Seefeldem závodil ve francouzském Chaux-Neuve a devátá příčka byla nadějná - po třetím místě z úvodního závodu Světového poháru ve finské Ruce šlo o jeho druhý nejlepší výsledek v sezoně.

„Samozřejmě mě pak štvalo, že jsem nemohl závodit dál, a nejde jen o závodění. Přijdete o tréninky, vypadnete z rytmu a než se znovu dostanete do kondice, nějaký čas to potrvá. A jelikož jsem naposledy stál na běžkách v neděli 11. ledna právě v Chaux-Neuve, před Sapporem by z toho byly téměř dva týdny bez běžek. I proto pro mě cesta do Japonska není nejlepším řešením,“ má jasno Dvořák.

Už to jednou prožil

Ve prospěch absence v Sapporu navíc hovoří i jeho osobní zkušenost. Před dvěma lety závodil v kazašském Almaty, dosáhl na šesté a třetí místo, nicméně dlouhá letecká cesta zpět jej stála ztrátu formy.

„Buď v letadle, anebo někde na letišti si na mě sedla nemoc - právě tyhle cesty přinášejí velké riziko onemocnění. Na následující mistrovství světa ve Val di Fiemme jsem už jel vyléčený, ale nestačil jsem se dát zpátky do tempa  a na šampionátu jsem byl poloviční. Navíc to poznamenalo celý zbytek mojí sezony. V závěru února bude mistrovství světa ve Falunu a nerad bych tu chybu zopakoval, byl by to zbytečný risk,“ upozorňuje.

Dvořák připomíná, že to nebylo lehké rozhodování. “Tenhle sport mě baví a chci závodit, proto přece trénuju. Jenže když pak přijedete na závod a brzy po startu zjistíte, že jste úplně marný, je to k ničemu.“

Do Sappora tak v úterý odpoledne letí pouze česká naděje Tomáš Portyk spolu s reprezentačním trenérem Ladislavem Ryglem. „Škoda, ale ta dlouhá cesta by pro Míru v tomto stavu byla opravdu riskantní, pořád není fit, pro Tomáše navíc budou závody dobrou přípravou na blížící se mistrovství světa juniorů. Víc tak dobrých závodníků bohužel zatím nemáme,“ mrzí Rygla. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze