Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schumacher útočí na místo Senny

1 2000
M a g n y C o u r s, P r a h a - Do druhé poloviny se přehoupne mistrovství světa formule 1 nedělní Velkou cenou Francie, která zahajuje tradiční letní "turné" závodů po Evropě. Ačkoli Michael Schumacher vede s náskokem 22 bodů - což odpovídá dvěma vítězstvím a jednomu pátému místu - a on i Ferrari jsou na nejlepší cestě za tituly, do cíle šampionátu zbývá ještě devět startů. "Máme důvod k optimismu, ale ještě není nic rozhodnuto. Budeme potřebovat také štěstí," brání se vítězné náladě Němec.

Pokud Schumacher vyhraje znovu, tak jako před dvěma týdny v Kanadě a jako už čtyřikrát ve Francii za posledních šest let, počtem 41 vítězství v kariéře dožene v historických tabulkách druhého Brazilce Ayrtona Sennu. Schumacher by k tomu potřeboval jen 137 závodů, o 25 méně než Senna.

Nejvíc Velkých cen, 51, vyhrál Francouz Alain Prost. "Statistikami se budu opájet až v důchodu. Teď mě zajímá jenom titul mistra světa," řekl Schumacher, vítěz pěti z osmi letošních závodů.

Teze o tom, že v úvodu sezony Ferrari těžilo ze smůly McLarenu a že v přímém souboji má britský tým stále navrch, se rozplývá. Tréninkové výsledky naznačují přinejmenším vyrovnanost obou značek, ne-li mírnou převahu Ferrari. Ostatně nikdo jiný než Schumacher mezi jezdci a Ferrari mezi značkami letos šampionát nevedl. McLaren dělá chyby, což se projevuje na napjaté atmosféře v týmu. Brit Coulthard sice letos jezdecky konečně dohnal dvojnásobného mistra světa Häkkinena, ale Schumacher pořád bere za svého největšího soupeře Fina. "Až bude Coulthard stabilně rychlejší než Häkkinen, pak změním názor," pravil Schumacher.

Podle finského tisku ovšem Häkkinenova motivace na trati slábne, protože jeho manželka čeká dítě. Häkkinenovi se navíc ve Francii nikdy nedařilo, nejlépe dojel loni, třetí.

Potíže cloumají i dalšími týmy. Jordan zastavil svůj vzestup z posledních let, v osmi letošních závodech získal jen deset bodů a zřejmě těžko naváže na rok staré vítězství Němce Frentzena v Magny-Cours. Pozitivem však pro Jordan je, že si zajistil pro příští rok tovární motory Honda, o něž se bude dělit s týmem BAR.

"Magny-Cours není pro jezdce zrovna nejatraktivnější okruh, špatně se tam předjíždí," připomněl Frentzen, který loni vyhrál v dešti díky jediné zastávce v boxech. Velká cena Francie startuje v neděli ve 14.00, vysílá Prima. V sobotu se jede závod mezinárodního mistrovství formule 3000 (Tomáš Enge), od 14.30 vysílá Eurosport.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze