Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schumacher slavil titul až do rána

23 2000
K u a l a L u m p u r - Až ve čtyři hodiny ráno malajského času odložil pilot formule 1 Michael Schumacher rudou paruku, v které spolu s mechaniky stáje Ferrari oslavoval zisk titulu mistra světa a Poháru konstruktérů. Své deváté vítězství v sezóně oslavil německý pilot v hotelovém baru v Kuala Lumpuru při živé rockové hudbě a po krátkém spánku se vydal s manželkou Corinnou za dětmi do Švýcarska.

Po skončení sezóny měl Schumacher jediné přání. "Konečně se chci vytratit z obrazovek a dobít v klidu baterie. Už to potřebuji, mám za sebou skvělý, ale náročný rok na nejvyšší možné úrovni," ulevil si Schumacher. "Na tři měsíce bych rád pověsil volant na hřebík," dodal.

Triumf trojnásobného mistra světa se dočkal odezvy v celém světě. Například v Petrohradu se po vítězném tažení chystá vznik prvního fanklubu Ferrari v Rusku. V severoitalském městě Modena, kde před lety Ferrari spatřilo světlo světa, zase pro Schumachera připravují čestné občanství. "Jeho obrovské zásluhy musejí být náležitě odměněny," prohlásil starosta Guiliano Barbolini.

Vedle toho Schumacherovi bude vyhrazeno čestné místo v Muzeu Enza Ferrariho, jehož otevření se v Modeně plánuje. Prezident Ferrari Luca di Montezemolo upozornil, že triumf je pro italskou stáj zavazující. "Bude nesmírně těžké zopakovat stejně vynikající sezónu i příště. Každopádně jsme k tomu získali potřebné sebevědomí," míní di Montezemolo.

Šéf závodního týmu Jean Todt, se může v klidu soustředit na další působení u Ferrari, neboť jeho setrvání ve funkci bylo spojeno s výsledkem skončené sezóny. Při hodnocení byl proto naměkko: "Mým přínosem pro tým bylo jen to, že jsem vydržel u kormidla," prohlásil skromně.

Italský tisk znovu vynáší německého hrdinu do nebes. Listu Tuttosport Schumacher řekl, že Itálie si podmanila jeho srdce. "Schumi a Ferrari vyhráli všechno, co se vyhrát dá. Když už máme něco Schumacherovi vyčítat, pak tedy neměl v Malajsii optimální start," konstatuje deník. "Ale poslední závod byl tak výjimečný, že jej nelze hodnotit běžnými měřítky. Schumacher je prostě nenahraditelný."

Podle Gazzetty dello Sport podtrhlo Ferrari triumfem v Malajsii svoji absolutní nadvládu nad formulí 1 a světové tituly jsou výsledkem fantastického roku. "U Ferrari začal karneval. Za osm měsíců boje mezi Ferrari a McLarenem jsme byli jednou dole, jednou nahoře. Ale na konci byl náš náskok tak velký, že lze hovořit o bezproblémovém triumfu," napsal list.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze