Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Překvapivá zpráva. Schumacher už není v kómatu a opustil nemocnici

Michael Schumacher | foto: Reuters

16 2014
Z francouzského Grenoblu letí do světa pozitivní zpráva. Michael Schumacher opustil nemocnici v bdělém stavu. Bývalý pilot formule 1 byl pět a půl měsíce v umělém spánku po nehodě na lyžích. Novinářům to oznámila Schumacherova manažerka Sabine Kehmová.

Schumacher byl převezen do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne, přijetí slavného pacienta potvrdil mluvčí nemocnice. "Jeho rodina je tu s ním ve zvlášť vyhrazených prostorách kvůli ochraně jejich soukromí, kde mu budeme moci zajistit tu nejlepší možnou péči," řekl AFP mluvčí Darcy Christen.

Kehmová bližší podrobnosti o Schumacherově aktuálním zdravotním stavu neprozradila. "Michael opustil univerzitní kliniku v Grenoblu, aby mohl pokračovat v dlouhé rehabilitační fázi. Už není v kómatu," uvedla Kehmová v oficiálním prohlášení. "Do budoucna žádáme o pochopení, že jeho další rehabilitace bude probíhat stranou veřejnosti," dodala manažerka.

Kehmová poděkovala všem, kteří se o zraněného závodníka starali a také fanouškům za spoustu pozitivních vzkazů.. "Velký dík patří lékařům a ošetřujícímu personálu nemocnice v Grenoblu a samozřejmě také všem, kteří Michaela podporovali, "napsala.

Schumacherovo probuzení značí posun k lepšímu, ale lékaři a příbuzní už dříve upozornili, že legendu formule 1 čeká dlouhý a těžký boj. Jak se na situaci dívá odborník najdete v lednovém rozhovoru, který serveru iDNES.cz poskytl Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. (Čtěte zde).

Sedminásobný mistr světa formule 1 se zranil 29. prosince 2013 při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku. V nemocnici v Grenoblu podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku.

Od konce ledna ho začali lékaři z kómatu probouzet, až počátkem dubna ale Kehmová potvrdila, že je tato fáze úspěšná a Schumacher "vykazuje známky probouzení a vědomí." Další oficiální informace o jeho zdravotním stavu až dosud rodina nezveřejnila. Podle všeho reaguje bývalý slavný automobilový závodník na některé podněty, zejména doteky a zvuky.

Připomeňte si kariéru Michaela Schumachera:

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze