Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další komplikace u Schumachera. Dostal zápal plic

Michael Schumacher při lyžování v italském středisku Madonna Di Campiglio v roce 2006. | foto: Reuters

12 2014
Je to další komplikace v boji o život Michaela Schumachera. A bohužel i další informace, že to s jeho postupným uzdravováním nevypadá nijak dobře. Podle německého deníku Bild totiž sedminásobný šampion F1, který je od konce loňského roku po těžkém pádu na lyžích hospitalizován ve francouzském Grenoblu, prodělal minulý týden zápal plic.

Ten je podle lékařů u pacientů jako je momentálně Schumacher velmi nebezpečný, protože tělo dostává méně kyslíku. Tělo je obecně oslabené, a tak může zápal plic v nejhorším případě způsobit smrt či selhání některých orgánů. Bild pak přidává, že lékaři Schumacherovi nasadili silná antibiotika.

Další informace

Schumacherův boj

Manažerka jezdce Sabine Kehmová však informaci Bildu nekomentuje a veřejnosti jen vzkázala: "Moje odpověď je stejná jako vždy v podobných případech: Zprávy, které nepocházejí přímo od ošetřujících lékařů či od vedení nemocnice, považuji za spekulace."

Je nutno přidat, že tato její naučená formulka je logickým vyústěním přání Schumacherovy rodiny, která nechce zveřejňovat zprávy o zdravotním stavu jezdce. Podobně Kehmová reagovala i 29. ledna, kdy přesně měsíc po Schumacherově nehodě přišel francouzský list L'Equipe s informací, že lékaři pilota probouzejí z umělého spánku.

Kehmová to označila za spekulace, aby o den později přiznala, že je to pravda.

Jenže ani po dvou týdnech od Schumacherova probouzení zatím z Francie nepřicházejí pozitivní zprávy. Podle deníku Bild jezdec nereaguje na hlas své manželky Corinny, dětí či bratra Ralfa.

Sabine Kehmová. Žena, co se slzami mluví za Schumacherovu rodinu

Sabine Kehmová

Profesor Heinz Peter Moecke z nemocnice v Hamburku však povzbudil rodinu, aby neztrácela naději.

"Netušíme, jakým způsobem lidé v komatu vnímají a jak jim pomáhá přítomnost jejich rodiny. Je možné, že vnímají jejich hlasy a pomáhá jim to, aby se zotavili či se cítili bezpečně."

Schumacher je v intenzivní péči lékařů od 29. prosince, kdy měl na sjezdovce nad francouzským střediskem Méribel vážný pád na lyžích.

Prodělal dvě operace mozku a lékaři ho měsíc udržovali v umělém spánku, což je v obdobných případech podle odborníků poměrně dlouhá doba. Před dvěma týdny pak zahájili proces probouzení.

Už tehdy ale primář Aleš Tomek z Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole pro iDNES.cz říkal: "Řekl bych, že to skoro na sto procent nebude člověk, jakým byl předtím. Může se to stát. Ale zázraky se většinou nedějí."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze