Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schleckovi spadl řetěz a do čela Tour jde Contador. Kreuziger si polepšil

V 15. etapě Tour de France se cyklisté před závěrečným stoupáním schovali fotografům za balíky slámy | foto: AP

19 2010
Bagneres-de-Luchon (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Jestli tohle měl být ten moment, co rozhodne Tour de France, pak to bude hodně smutné. A trapné! Závod má po patnácté etapě nového lídra – Alberta Contadora. Když španělský obhájce na pódiu přebíral žlutý dres, diváci bučeli: "Fuuj!"

Schleckovi dosud vyčítali, že je příliš pasivní: Contadorovi nedokáže ujet, vlastně to ještě ani nevyzkoušel. Lucemburčan včera nastoupil třikrát, pokaždé neúspěšně.

Když před vrcholem skoro dvoutisícového Port de Bales, posledního vrcholu před cílem, zaútočil počtvrté, Contadora zaskočil. Uháněl sám, chtěl navýšit náskok.

Jenže jeho snahu ukončila smůla, technický problém.

Schleckovi spadl řetěz, koukal zoufale na převodník, šlapal naprázdno. Musel slézt z kola, žádal jeho výměnu. A v ten moment Contador zaútočil. Nepsaná cyklistická pravidla už, zdá se, neplatí: na žlutý dres se v případě technických problémů nebo pádu neútočí.

Španěl to včera udělal.

Etiketa z pelotonu zmizela.

Nový lídr Tour de France Alberto Contador se ohlíží na Andyho Schlecka, který se pod zatáčkou snaží nasadit spadlý řetěz.

Nový lídr Tour de France Alberto Contador se ohlíží na Andyho Schlecka, který se pod zatáčkou snaží nasadit spadlý řetěz

"Já už jsem byl dávno před Andym, když se mu to stalo. Neviděl jsem to," bránil se Contador. "Ani já," přidal se Rus Meňšov, který Španěla v nástupu následoval.

Ve skupině šlapal i Samuel Sanchez, všichni Schleckovi nejbližší soupeři. Contador však byl v době Schleckova problému daleko za ním. V momentu, kdy ho předjížděl už musel vědět, že něco nehraje.

"Nevěděl jsem, že ho potkal problém," říkal přesto Contador s nevinným výrazem. "Pak jsem zjistil, že měl potíže, ale už bylo moc pozdě. Měli jsme velký náskok."

Když dokázal Lucemburčan řetěz konečně nahodit, měl 12 sekund ztráty. Uháněl sám, zuřivě předjížděl mnohé z favoritů. Na vrcholu stoupání byla jeho ztráta 20 sekund a v cíli 39.

Andy Schleck se v závěru 15. etapy Tour de France marně snažil dohnat ztrátu, kterou nabral kvůli uvolněnému řetězu.

Andy Schleck se v závěru 15. etapy Tour de France marně snažil dohnat ztrátu, kterou nabral kvůli uvolněnému řetězu

Alberto Contador se po 15. etapě Tour de France oblékl do žlutého trikotu vedoucího závodníka.

Alberto Contador se po 15. etapě Tour de France oblékl do žlutého trikotu vedoucího závodníka

I když ve sjezdu riskoval, o osm sekund mu utekl trikot lídra, dnes pojede "jen" v bílém dresu, tedy v pozici nejlepšího mladíka do 25 let.

"Já bych to neudělal," říkal Schleck. Když dorazil do cíle, blesky mu šlehaly z očí. "To bylo fér? Tihle kluci dnes ode mě cenu fair play nedostanou."

Když se dva největší soupeři Tour potkali po vyhlašování, podali si ruce, objali se. Ale neupřímně. Asi začala válka. "Není na mně, abych posoudil, jestli to bylo správné," sypal ze sebe Lucemburčan. "Teď mám v sobě tolik vzteku, že... Chci odvetu! A ta přijde v nejbližších
dnech."¨

Schleck držel vedení od 9. etapy, kdy svlékl ze žlutého Australana Evanse. "Pořád jsem tady," varoval Contadora. "Tour ještě neskončila!"

Thomas Voeckler z Francie při vítězném průjezdu cílem 15. etapy Tour de France.

Thomas Voeckler z Francie při vítězném průjezdu cílem 15. etapy Tour de France

Roman Kreuziger stejně jako v neděli při stoupání na Port de Balés, 1755 metrů vysokou vrchařskou prémii nejvyšší kategorie, příliš brzy odpadl, ovšem při sjezdu do údolí následky tohoto "vystoupení si" zminimalizoval. Cílem projel ve skupině s Rodriguezem, Klödenem, Armstrongem a Sastrem na 19. místě se ztrátou 4:08 na Voecklera, ale jen 1:18 na Contadora.

V celkové klasifikaci si tak polepšil o jedno místo, předstihl L. Sáncheze a spolukapitána Bassa, před něj se však prodral Kanaďan Hesjedal. Na první desítku nyní Kreuziger ztrácí pouhých 7 vteřin. V nejbližších dvou horských etapách a časovce budou v sázce mnohem větší odstupy.

15. etapa: Pamiers - Bagneres-de-Luchon (187 km):

1. Voeckler (Fr.) 4:44:51, 2. Ballan (It.), 3. Pérez Arrieta (Šp.) oba -1:20, 4. Mondory (Fr.), 5. Roberts (Austr.), 6. Reda (It.), 7. Contador, 8. S. Sánchez (oba Šp.), 9. Meňšov (Rus.), 10. Vandborg (Dán.) všichni -2:50, ...19. Kreuziger (ČR) -4:08.
Průběžné pořadí:
1. Contador 72:50:42, 2. A. Schleck (Luc.) -8, 3. S. Sánchez -2:00, 4. Meňšov -2:13, 5. Van den Broeck (Belg.) -3:39, 6. Gesink (Niz.) -5:01, 7. Leipheimer (USA) -5:25, 8. Rodríguez (Šp.) -5:45, 9. Vinokurov (Kaz.) -7:12, 10. Hesjedal (Kan.) -7:51, 11. Kreuziger -7:58.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze