Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schleckové si prohodili role: Andy pomáhá Fränkovi k červenému dresu

Frank (vpředu) a Andy Schleckové - Bratři Frank (vpředu) a Andy Schleckové | foto: Reuters

1 2010
Andy Schleck, hrdina Tour de France, projel už cílem pondělní třetí etapy Vuelty na 103. místě mezi outsidery, s odstupem 14 minut za favority. Stát se totéž na Tour, byl by to šok. Tentokrát však ne.

On nepřijel Vueltu vyhrát. Přijel splnit slib daný v červenci bratrovi: "Pojedu s tebou na Vueltu a budu tam tvým domestikem."

Ta slova od něj o 5 let starší Fränk slyšel v telefonu v průběhu Tour. Závod, v němž chtěli společně uštvat Contadora, tehdy pro Fränka skončil po čtyřech etapách osobní tragédií: pádem na kostkách pavé a natřikrát zlomenou klíční kostí. "Od té doby byl každé ráno mým mentorem na telefonu," ocenil Andy.

andy schleck

Andy Schleck

Věk: 25 let

Druhý na Tour 2009 a 2010 i na Giru 2007. Vueltu loni nedokončil, letos ztrácí 28 minut. "Zkusím vydržet s Fränkem do třetího týdne a být mu něco platný," říká.

Dynamic Duo, říkají lucemburským sourozencům, když bok po boku šlapou v pelotonu. Jenže v drtivém parnu na trase do Malagy byl v pondělí dynamický pouze Fränk. Andy se vláčel za pelotonem jak mátoha, odpadl hned při první horské prémii 1. kategorie na trase letošní Vuelty.

"Ztratit 14 minut je spousta času. Pro to nemám omluvu," psal pak na Twitter. Vedro, kdy rtuť teploměru šplhá ke čtyřicítce, vždy zle snášel. "Navíc formu, jakou jsem měl na Tour, můžete mít jen jednou do roka. Zázraky se nedějí. Primární cíl je pomoci tady bráchovi.

Když se v dalších horách udržím s ním, bude to dobré. Ale nevím..." Jeho sportovní ředitel Bradley McGee jej přesto hájí: "Není důvod dostávat Andyho pod jakýkoli tlak." Včera ztratil dalších 14 minut, celkově je na hraně první stovky.

Fränk naopak drží 8. místo, 50 vteřin za lídrem Gilbertem.

fränk schleck

Frank Schleck

Věk: 30 let

Pátý na Tour 2008 a 2009, vítěz Kolem Švýcarska 2010. Na Vueltě nyní osmý. "Letos je tu spousta hor, to mi sedí," tvrdí. Společně s bratrem se tu loučí se svou stájí Saxo Bank.

"Vueltu vyhraje Schleck před Nibalim a Meňšovem. Jen vám neřeknu křestní jméno toho Schlecka," vtipkoval Andy ještě na sobotním startu v Seville. Teď si křestní jméno může každý dosadit.

"Mám v nohách jen čtyři dny na Tour. Mohu být čerstvější než ti, kteří tam odšlapali tři týdny," připouští Fränk. Na jaře ovládl etapy Kolem Švýcarska, jeho klíční kost srostla, je hladový po úspěchu.

"Když budu mít stejné nohy jako ve Švýcarsku, vyhraju Vueltu," věří. "Má hlava je na to stoprocentně připravena." Přitom dny před Vueltou měl tak hektické!

Jen považte: 20. srpna odšlapal dopoledne za otcovým skútrem 125 kilometrů. Odpoledne pomáhal přítelkyni Martine, s níž má tříměsíční dceru Leeu, s přípravou svatby, aby si 21. srpna mohli říci ano. A 22. srpna už opět trénoval. Tři dny poté odletěl na Vueltu. Žádný čas na líbánky.

Andy si naopak dopřál po Tour týdenní dovolenou, slunce a pláže.

Stejně jako Alberto Contador. Á propos – Contador. Vueltu nejede. Poblíž svého rodiště Pinta v pondělí trénoval, na olejové skvrně upadl, přivodil si zánět v koleně. Na nějaký čas dojezdil. Ale moc mu to nevadí...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze