Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Schleck s Contadorem na Tourmaletu unikli všem. Kreuziger je celkově devátý

Alberto Contador (vpravo) a vítězný Andy Schleck v cíli 17. etapy Tour de France | foto: AP

22 2010
La Mongie (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Alberto Contador a Andy Schleck, první a druhý muž cyklistické Tour de France, prokázali v 17. etapě, že jedou svoji vlastní ligu. V cílovém stoupání na bájný Tourmalet ujeli zbytku "světa" o více než minutu. Z vítězství se nakonec radoval Lucemburčan Schleck, na lídra závodu Španěla Contadora ale v celkovém pořadí nic nezískal, nadále má ztrátu osmi vteřin.

Jediný Čech v pelotonu Roman Kreuziger dojel do cíle etapy na desáté pozici se ztrátou 2:14 minuty. V celkovém pořadí ale přeskočil Američana Leviho Leipheimera a Kazacha Alexandra Vinokurova a polepšil si o dvě příčky na deváté místo.

Sedmnáctá etapa představovala podle očekávání absolutní vrchol letošní Tour v podání jejích největších hvězd Contadora a Schlecka. Byla to asi poslední Lucemburčanova možnost na svržení jeho rivala. Druhý muž průběžného pořadí musel zaútočit na svazích závěrečného kopce 17. etapy i celé Tour.

Tourmalet. Ten dvoutisícový velikán měl ukázat, zda už si mladý Schleck zaslouží vyhrát slavný závod. A jak daleko ke třetímu triumfu na Tour de France má Španěl Contador.

Peloton během 17. etapy Tour de France

Peloton během 17. etapy Tour de France

Schleck v prudkém stoupání zkoušel odjet Contadorovi. Pak znovu. Za chvíli ještě jednou. Nevzdával se. Španělovi dělal průvodce hustou mlhou, Contador jen tancoval v pedálech nalepený na jeho zadním kole. Schleck zaútočil snad patnáctkrát, Contador neodpadl.

Naopak, vzal za to sám. Já jsem tu taky, jako by říkal Schleckovi.
Když ho Lucemburčan dojel, podíval se mu zpříma do očí. Dlouze na něj zíral, možná ho ukázňoval: Tohle už nezkoušej.

"Co jsme si řekli? To bylo mezi námi a tam to i zůstane," pravil pak Contador. "Co znamenal ten pohled? Musím se prostě někam dívat," vysvětloval pak jeho sok. "Tak jsem se mu podíval do očí, chtěl jsem vědět, jestli ho to taky bolí. Trpěl, a to mi dodalo sebevědomí. Tak jsem zase zaútočil, i Alberto by vám potvrdil, že to bylo několikrát."

V cílovém stoupání na Tourmalet panovalo psí počasí. Přesto to některým fanynkám a fanouškům nezabránilo obléct se nalehko a povzbuzovat duo Andy Schleck (v bílém) a Alberto Contador

V cílovém stoupání na Tourmalet panovalo psí počasí. Přesto to některým fanynkám a fanouškům nezabránilo obléct se nalehko a povzbuzovat duo Andy Schleck (v bílém) a Alberto Contador

Schleck má báječnou formu, ale na pokoření Contadora to pořád nestačí. Na nejvyšším vrcholu tohoto ročníku se odstup dvou největších adeptů na žlutý dres nezměnil, dojeli hned vedle sebe. Tři dny cesty od Paříže je rozdíl stále jen 8 vteřin. "Je třeba věřit, ale asi je konec," potvrdil Schleckův týmový šéf Bjärne Riis.

Nejlepší mladík závodu dostal dárek útěchy, vyhrál etapu, už druhou v tomto ročníku. V ten moment už tušil: Tuhle Tour jsem prohrál. Jenže pak všechny překvapil: "Ne! žlutý dres vidím pořád před sebou."

"Vítězství nemám jisté, dokud neprojedu cílem v Paříži," souhlasil Contador. Španěl asi letos není tak dominantní, jako býval v předchozích letech. Nebo se Schleck zlepšil a stáhl náskok. Když loni slavil druhé místo, tvrdil: "Přijedu, abych Tour vyhrál."

OJEDINĚLÝ MOMENT. Alberto Contador se pokusil nastoupit Andymu Schleckovi během stouání na Tourmalet

OJEDINĚLÝ MOMENT. Alberto Contador se pokusil nastoupit Andymu Schleckovi během stoupání na Tourmalet

Na triumf si ale bude muset ještě počkat. Poslední šance tu ještě je – v sobotní časovce mezi Bordeaux a Pauillacem, jež měří 52 kilometrů.

"Táta mi říkal: Když zajedeš dobrou časovku a dáš do ní všechno, tak pod cílovou bránou musíš spadnout z kola," řekl Andy Schleck. "A věřte, já se budu snažit tak, abych z toho kola spadl!"

Kreuziger je zpět

Roman Kreuziger je zpět v elitní desítce Tour de France. Přeskočil Američana Leipheimera i Kazacha Vinokurova a patří mu 9. místo. To je jeho odměna za statečný výkon na Tourmaletu, kam přijel desátý, se ztrátou 2:14 za duem Schleck – Contador.

"Dostal jsem se do desítky a to byl cíl. Myslím, že můžu být poměrně spokojen," řekl. Při stoupání na Tourmalet už dávno odpadli Basso i Evans, kontakt ztratil Vinokurov, ale Kreuziger stále neúnavně pracoval na špici zužující se skupiny favoritů, podporovaný týmovým kolegou Szmydem.

"Dobře jsem si rozvrhl síly a jel jsem hlavou," pochválil se. Když ujeli dva titáni, ztratil na okamžik kontakt s druhou skupinkou, ale po kilometru si ji dojel. "Odpadl jsem až kilometr a půl před cílem, když nastoupil Rodriguez. Tam už jsem trošku vytuhnul, ale celkově z toho mám dobrý pocit."

Cyklisty zbrzilo během 17. etapy setkání se stádem ovcí.

Cyklisty zbrzilo během 17. etapy setkání se stádem ovcí.

Už před etapou sliboval: "Nebudu ukvapeně reagovat na každý nástup, budu se držet svého tempa." Věděl, že když tempo přepálí, může zkolabovat, tak jako včera Leipheimer. "Takže jsem si jel nahoru takovou svou časovku." Před desátým Američanem Hornerem, překvapivě nejlepším mužem Armstrongova Radioshacku, má nyní náskok 25 vteřin, před jedenáctým Španělem L. Sánchezem 2:34 minuty.

Za cílem mu masér okamžitě podal bundu, Kreuziger prohodil pár slov s týmovým ředitelem Zanattou a rychle mizel do tepla.

Sobotní časovka by měla definitivně potvrdit jeho místo v Top Ten. "Teď to chce hlavně v páteční etapě dobře pošetřit síly. A doufám, že se nám vrátí sluníčko. Silnice byly mokré kvůli nočnímu dešti a i některé ty sjezdy byly dost nepříjemné," poukazoval.

Pak sedl a na portál Twitter napsal: "Tvrdý den. Mé nohy byly O. K., i když po dni volna to bylo pro mě složité. Ale jsem šťastný."

Tour de France - 17. etapa: Pau - Col du Tourmalet (174 km)

1. A. Schleck (Luc.) 5:03:29, 2. Contador (Šp.) stejný čas, 3. J. Rodríguez (Šp.) -1:18, 4. Hesjedal (Kan.) -1:27, 5. S. Sánchez (Šp.) -1:32, 6. Meňšov (Rus.), 7. Gesink (Niz.) oba -1:40, 8. Horner (USA) -1:45, 9. Van den Broeck (Belg.) -1:48, 10. Kreuziger (ČR) -2:14.

Průběžné pořadí: 1. Contador 83:32:39, 2. A. Schleck -8, 3. S. Sánchez -3:32, 4. Meňšov -3:53, 5. Van den Broeck -5:27, 6. Gesink -6:41, 7. J. Rodríguez -7:03, 8. Hesjedal -9:18, 9. Kreuziger -10:12, 10. Horner -10:37.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze