Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Schallert nechce kopírovat Bajce

Richard Schallert, trenér české reprezentace skokanů na lyžích. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

2 2006
Liberec - Richard Schallert, nový trenér české reprezentace skokanů na lyžích, chce u národního týmu aplikovat dlouholeté zkušenosti z působení v rakouském systému. "Je pro mě oceněním vést reprezentaci v České republice, zemi s velkou skokanskou tradicí a velkými jmény," řekl Schallert na tiskové konferenci před cestou na první přípravný kemp.

Kouč, který prošel s výjimkou funkce šéftrenéra A-týmu všemi úrovněmi rakouského skoku, nahradil v českém týmu Slovince Vasju Bajce.

Rakušan se poprvé v Harrachově setká se závodníky včetně vítěze Světového poháru Jakuba Jandy.

U rakouského týmu chtěl sám skončit a českému výběru dal přednost před jinými nabídkami. "Samozřejmě je tady Janda, ale také šance vytvořit tým na mistrovství světa v Liberci 2009," řekl Schallert, proč se rozhodl pro Českou republiku.

Třiačtyřicetiletý Schallert byl dříve aktivním skokanem a poměrně úspěšným. Čtyřikrát stál na stupních vítězů v závodech SP, byl členem bronzového rakouského týmu na mistrovství světa v Oberstdorfu 1987 a skončil pátý při MS v letech v Harrachově před 23 lety.

V roli asistenta by měl u Schallerta působit český trenér Jakub Jiroutek. Rakušan si přivedl i fyzioterapeuta Gernota Landerera. Podle vedení úseku skoku na lyžích by do konce týdne mělo být jasno, zda český B-tým povede Slovinec Matjaž Zupan.

"Do pátku se má vyjádřit. Jestli kývne, tak bude naše trenérské zabezpečení na sto deset procent," řekl ředitel skokanského úseku Leoš Škoda. Zupanovým asistentem u české zálohy se má stát David Jiroutek.

V Rakousku působil Schallert v roli trenéra přes patnáct let. Byl několikrát asistentem u A-týmu, vedl "béčko" i "céčko" reprezentace. Hlavním trenérem ale nikdy nebyl. "K tomu jsem se nedostal, ale teď šanci mám a systém, který jsme budovali v Rakousku, chci pomoci zavést tady. Principiálně chci jít vlastní cestou," řekl Schallert.

Konkrétně nechtěl o svých zkušenostech příliš mluvit, ale vycházet prý bude z dobrého fyzického tréninku. "Důležitý je trénink na suchu v návaznosti na samotný skok. Je třeba se dostat do struktury skoku," řekl Schallert, který nezůstává jen u tréninkových plánů, ale využívá i vědecké metody.

Pilířem jeho týmu by měl být Janda. Vítěz SP a Turné čtyř můstku by se měl zapojit do přípravy reprezentace. "Má jedinečnou techniku v letové fázi. Nechci nic radikálně měnit, ale pokusíme se najít cestu, jak by se mohl ještě zlepšit," řekl Schallert. Otázkou ale je, zda Jandu povede. Jeho manažeři totiž teprve budou s vedením úseku jednat o smlouvě.

Jandovou slabinou jsou v posledních sezonách lety na lyžích. V Planici se dva roky po sobě trápil. "Nevím, co všechno s Bajcem zkoušeli, ale určitě existují možnosti, jak ho do toho dostat," věřil Rakušan, který by měl smlouvu podepsat v nadcházejících dvou týdnech. Podmínky smlouvy trenér ani vedení skokanského úseku nezveřejnili. "Mělo by to být do mistrovství světa v Liberci, nebo do olympiády ve Vancouveru," řekl Škoda.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze