Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sbohem, řekl krosu etiopský král

Kenenisa Bekele - Naposledy? Kenenisa Bekele získal na mistrovství světa v krosu ve Fukuoce pátý "double" a překvapivě oznámil, že starty na dalších šampionátech už neplánuje. | foto: Reuters

3 2006
Praha - Dublin 2002, Lausanne 2003, Brusel 2004, St. Galmier 2005, Fukuoka 2006. Sečteno - posledních pět let vystoupil na nejvyšší stupeň na mistrovství světa v krosu pouze Kenenisa Bekele. Příští rok v Mombase může být situace jiná. "Jsem nakloněný tomu nezávodit už na šampionátu v krosu," říká Etiopan.

Nikdy předtím atletický svět od něj tak velké vyhlášení nedostal.

Ani po zisku prvního titulu mistra světa, když v Paříži 2003 ve finiši běhu na 10 000 m porazil svého slavného krajana Heile Gebrselassieho.

Ani po olympijském triumfu v Aténách nebo obhajobě titulu světového šampióna na "desítce" loni v Helsinkách.

Až ve Fukuoce. Pět zlatých "double" stačilo. V cíli nedělního vytrvaleckého závodu si Kenenisa Bekele uvědomil: "Už není, co bych mohl v krosu dokázat."

Získal osmnáct titulů - Paul Tergat má o jeden méně. Vyrovnal Keňanův rekord - také pětkrát v řadě vyhrál vytrvaleckou trať. Navíc k ní přidal bonus - v poslední pětiletce nenašel přemožitele ani na mílařské vzdálenosti. Jeho pět "double" už nikdo nevyrovná: ve Fukuoce startovali mílaři naposledy.

Tak řekl: Konec.

A začal rozviřovat spekulace. Že by jej z krosařských tratí vyhnalo dějiště příštího šampionátu - Mombasa v Keni, zemi jeho největších soupeřů? "Nechci, aby si to kdokoli myslel. Závodil jsem na šampionátech šest let v řadě a teď chci dát šanci i mladším kolegům," zdůrazňuje.

Přitom mu je pouhých třiadvacet let. Momentálně je pravděpodobně nejdražším atletem světa. "Jeho cena je určitě víc než 50 000 dolarů," odhaduje atletický manažer Alfonz Juck.

Před dvěma lety přitáhl etiopského vytrvalce na Zlatou tretru - a Ostrava viděla zlepšení světového rekordu v běhu na 10 000 metrů na 26:20,31 min. V Bruselu z něj odebral téměř tři vteřiny - poprvé zvládl člověk desetitisícmetrovou trať v čase lepším 26:20 min. Rekord Kenenisy Bekeleho má hodnotu 26:17,53 min.

Jak kraluje na dráze, tak vévodí závodům v krosu. Nebo-li, vévodil. Japonsko prý bude poslední štací.

Důvody rozhodnutí útlého Etiopana?

1. Šance na "double" neexistuje - příští rok mílaři v Mombase nepoběží. "Svoji roli to mohlo sehrát," říká Alfons Juck.

2. Rozhodnutí soustředit se jenom na dráhu. Letos Etiopana nečeká žádný velký šampionát - "pouze" se pokusí zaútočit na milionový jackpot Zlaté ligy. Bekele navíc touží zlepšit své světové rekordy na 5000 a 10 000 metrů. "Už loni avizoval, že by se rád zrychlil i na mílařské trati a v běhu na 3000 metrů," připomíná Juck.

3. Urychlení přechodu na silnici. Kromě rekordů není, co by na dráze "honil". Klidně se může za pár let pokusit o přechod k maratoncům, po vzoru svého krajana Haile Gebrselassieho.

Každý z nich je dostatečný. Ale stejně je vyhlášení Kenenisy Bekeleho překvapivé.  "Nestává se často, aby tak špičkový atlet dopředu říkal, že na vrcholných akcích nechce startovat. Kdo ví, možná jenom v návalu emocí ustřelil," říká Juck. Kenenisa Bekele na startu v Mombase prý pro něj nebude žádným překvapením.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze