Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sbohem, extraligo. Ztracené tie-breaky a série zranění rovná se sestup Liberce

Miroslav Malán, trenér TU Liberec, zadumaný na lavičce | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

31 2010
Desítky let se v Liberci chodilo pravidelně na elitní ženský volejbal. Od příští sezony se však tato tradice změní. Hráčky Technické univerzity skončily v extralize na posledním 10. místě a spadly o patro níž.

Klub ze severu Čech, který pod různými názvy dodal do reprezentace i špičkových evropských týmů řadu hráček v čele s Václavíkovou, Ritschelovou nebo Pechovou, tak bude bojovat jen v 1. lize.

"Podle některých zdrojů se tady prý hrálo v nižší soutěži před čtrnácti lety, ale já tvrdím, že v Liberci byla nejvyšší soutěž žen trvale aspoň čtyřicet let," uvedl Jindřich Martinec, šéf současného libereckého týmu.

Hráčky univerzity vyhrály pouze šest utkání z osmadvaceti a tím si "vysloužily" sestup s bodovou ztrátou za Přerovem. Liberečanky potopily prohrané tie-breaky. Ze sedmi dokázaly vyhrát jen jediný, a to až v závěrečném kole, kdy už o nic nešlo...

"Páté sety jsou o psychice. O tom, kdo bude hrát odvážněji. Naše bojácnost a strach z toho nic nezkazit rozhodly. Byla to jedna z příčin našeho sestupu," tvrdil trenér univerzity Miroslav Malán,

Liberecký tým ničily i série zranění a nemocí opor. V plné síle nastoupil jen k šestině zápasů. "Okolo volejbalu se motám už dlouho, ale v tomto ohledu jsem takovou sezonu ještě nezažil," řekl Malán.

O těchto dvou důvodech pádu mluví i Jindřich Martinec. A podle něho je tu ještě jedna hodně důležitá příčina. "Nesehnal jsem jednu zkušenou hráčku, která by družstvo dokázala v klíčových chvílích usměrnit a podržet. Měl jsem sice domluvenou stejně jako vloni Ritschelovou, ale ta dostala nabídku z Itálie." popsal Martinec.

"Přiznám se ale, že jsem tu situaci potom podcenil. Myslel jsem si, že současný mančaft už má odehráno tolik, že nějakou tu ‚mámu‘ nepotřebuje. Ale mýlil jsem se. Jinak bychom aspoň dva z těch tie-breaků vyhráli a nemuseli sestoupit," dodává Martinec.

Šéfa oddílu zklamal i přístup některých hráček. "Mrzí mě to, protože náš kádr byl herně výš než některé týmy, které skončily před námi. Ale na hřišti tým nepůsobil jako tým, nestačí, aby bojovaly pouze jedna nebo dvě," zlobí se.

Pád do 1. ligy však konec ženského volejbalu v Liberci neznamená.
"Byla to nešťastná sezona s nešťastným koncem. Juniorky patří k nejlepším v zemi, takže když tým žen z větší části udržíme a vhodně doplníme, jsem přesvědčený, že za rok jsme zpátky v extralize," prohlásil Jindřich Martinec.Najdete na iDNES.czmobilní verze