Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Krasobruslařská story: Dejte nám Francouze. Nedáme. Leda za 70 tisíc eur

Aljona Savčenková a Bruno Massot na evropském šampionátu v Bratislavě. | foto: Reuters

2 2016
Při vší úctě ke všem (staro)novým vítězům, toto je nejsilnější příběh mistrovství Evropy krasobruslařů v Bratislavě. Pětinásobná světová šampionka sportovních dvojic Aljona Savčenková se ve 32 letech vrátila. S novým partnerem Massotem a po čekání, o němž říká: „Připadali jsme si jako ve vězení.“

Dojeli volnou jízdu a dlouze na sebe beze slova hleděli. On se tvářil provinile, ona se přesto usmívala. Vzápětí ho utěšovala.

Ano, udělal dvě chyby. Ale mají přece stříbro. A to má cenu zlata.

„Nemůžeme hned chtít vše.“

Dříve, s partnerem Robinem Szolkowym, se tak mračila, když cokoliv pokazili. Zato teď? „Nepoznáváme ji,“ tvrdí němečtí novináři. Byla uvolněná, šťastná, vtipná. Její druhá kariéra ji proměnila.

Aljona Savčenková a Bruno Massot.  On se tvářil provinile, ona ho utěšovala.

Aljona Savčenková a Bruno Massot. On se tvářil provinile, ona ho utěšovala.

„Skoro všechno je pro mě nové,“ povídala už v létě 2014, v roce tolika zásadních změn. „Nový partner, nové město, nový trenér, nová láska – ale zároveň i starý sen.“

Sen o olympijském titulu. Ten jediný postrádá. Druhý pokus o něj zakončila na hrách v Soči v slzách.

Fotogalerie

Její dlouholetý ledový partner Robin Szolkowy potom závodní kariéru ukončil, nyní už trénuje bronzový ruský pár Tarasovová-Morozov. „Ale já potřebovala nadále závodní adrenalin,“ vypráví Savčenková.

Rozešla se s trenérem Ingo Steuerem, jenž byl zároveň jejím životním druhem. Odstěhovala se ze saského Chemnitz do bavorského bruslařského centra v Oberstdorfu, kde posléze našla novou lásku, britského umělce Liama Crosse. Letos v srpnu chystají svatbu.

Na ledu tehdy nabídla spolupráci o pět let mladšímu Francouzi Brunovi Massotovi. „Dočetla jsem jednu knihu, zavřela ji a otevřela novou,“ říká.

Od dubna 2014 spolu bruslili. Jakou zemi však budou reprezentovat? Ona chtěla Německo, kde třináct let žije, on Francii.

Ustoupil on. Ale nikoliv francouzská federace. Nepustíme ho!

Co dál? Vyjednávání se vleklo. „Každé ráno jsme vstali a šli trénovat, jenže bylo obtížné se motivovat, když jsme nemohli plánovat závody,“ líčí Massot. Vlastní federace ho už ve Francii nepodporovala, dostával pouze 200 eur měsíčně ze sportovní nadace.

Nový krátký program, sestavený na hudbu z Cirque du Soleil a vyprávějící příběh princezny a bezdomovce, k jejich příběhu vlastně pasoval.

Aljona Savčenková a Bruno Massot na evropském šampionátu v Bratislavě.

Krátký program sestavili na hudbu z Cirque de Soleil.

V srpnu 2015 Dider Gaillaghuet, předseda francouzské asociace, oznámil: „Uvolníme Massota do Německa jedině za 70 tisíc eur.“ Přesto dosáhli posléze kompromisu: za 30 tisíc eur je váš.

Sama Savčenková sháněla peníze, než jim pomohl německý svaz. Ale s podmínkou: „Jestliže výsledky nepřijdou, finance vrátíte.“

Po roce a půl čekání byli konečně volní. „Naše motivace rázem narostla o 10 tisíc úrovní,“ říká Massot. Pilovali programy, vymyšlené v jiném duchu než kdysi se Szolkowym. „Není úplně fér, že Bruna s Robinem pořád srovnávají. Ale snažím se mu s tím pomáhat,“ říká Savčenková.

„Aljona je nyní zjevně lepším bruslařem než Massot, ale to se může srovnat,“ věří mezinárodní rozhodčí Olga Žáková.

Těsně před mistrovstvím Evropy v Bratislavě sužovaly Savčenkovou bolesti zad. Ale ani ty je nemohly zastavit. Kvůli časnému začátku sobotního finále dvojic vstávala už ve čtyři ráno, aby zvládli ještě i dopolední trénink, a přece byla šťastná. „Život i bruslení mě teď mnohem víc baví.“

A pak se smáli s medailí na stupních vítězů. Na tiskové konferenci jim rázem patřila mnohem větší pozornost než vítěznému ruskému duu Volosožarová-Traňkov.

Na rameno si Massot nechal vytetovat pět olympijských kruhů.

A právě na hry v Koreji 2018 jejich společná pouť směřuje. Starý sen Aljony Savčenkové se stále nerozplynul.

Autor:


Témata: Bratislava, bruslení
Najdete na iDNES.czmobilní verze