Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Aleš se rozhovory teprve učí, říká novinářka Sudová o příteli Razýmovi

Šárka Sudová v Novém Městě na Moravě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

13 2014
Pokaždé, když český běžec na lyžích Aleš Razým při víkendových závodech v Novém Městě na Moravě přišel mezi novináře, měl o jeden důvod k radosti víc.

V mix zóně na něj totiž čekala jeho přítelkyně, bývalá akrobatická lyžařka Šárka Sudová. "Je to příjemné. Alespoň se na mě stále někdo směje," pochvaloval si Razým. "Kdykoliv můžu, dám jí za to pusu," doplnil.

Jeho životní partnerka, 27letá rodačka z Jablonce nad Nisou, se od roku 2012 živí jako novinářka. V letošní sezoně je navíc nově manažerkou komunikace Svazu lyžařů České republiky.

Při domácích rozhovorech nešly zvuky v rozhlase použít

"Rozhovor s přítelem se dělá lehce. Ale nesmí to být právě Aleš," směje se Sudová. "Takhle venku, v mix zóně, je to v pohodě. Protože tam se nějak moc netváříme, že k sobě máme bližší vztah. Ale když s ním mám dělat rozhovor doma, tak to není nic jednoduchého," prozradila.

V minulosti si, coby sportovní redaktorka Českého rozhlasu, proto dost "vytrpěla" při pořizování záznamů právě s Alešem Razýmem či svou sestrou Nikolou Sudovou. "Bylo to těžké. Člověk musí použít opravdu ten zvuk, který měl. A tady to většinou nešlo, protože jsme se u toho různě smáli, dělali si z toho srandu. A kdybychom to použili, vypadali bychom jako blbci," vysvětluje.

"Psaní je v tomhle jednodušší, protože už trošku odhadnu, co a jak chtěli říct," pochvaluje si. "Ale je pravda, že nejsem úplně ráda, když ty rozhovory s Alešem musím dělat. Protože mi přijde, že se mnou nemluví jako s normálním novinářem," překvapuje.

Že by se před svou milou nedokázal tolik otevřít jako před ostatními? "Já se spíš bojím, aby ta práce nepřerostla do našeho osobnějšího vztahu. Aby se mi nebál cokoliv říct s tím, že bych to použila," říká. "Což se určitě bát nemusí," dodala. Něčeho podobného se však Razým neobává. "Že bych jí nemohl nic říct? To ne, bavím se s ní jako s každou přítelkyní," má jasno.

"Akorát když je člověk po závodě a má trochu náladu, vydrží si v mix zóně povídat třeba hodinu. Ale i když lyžováním žiju, není to tak, že bych o něm dokázal zaníceně vyprávět i doma," má jasno.

Novou práci své milé však vítá. "Je fajn, že se snaží skloubit soukromý život s pracovním. Všemožně se snaží, abychom spolu mohli trávit co nejvíce času," těší ho.

Při závodech však platí nepsané pravidlo: "Vždy si najde jiné ubytování než my. Aby tam nebyly žádné dohady nebo pochybnosti o tom, jestli se na závod koncentruji," doplnil.

Výsledky svého partnera Sudová před závody prý raději netipuje. A jinak tomu nebylo ani v Novém Městě na Moravě. "Když se obávám, že by se něco mohlo stát, a vyslovím to nahlas, tak se to většinou i stane," omluvila se při tipování výsledků týmového sprintu.

A nakonec mohli být s přítelem spokojení: Razým s Jakšem v nedělním finále vybojovali čtvrté místo. "Tak je to dobré, ne," ptala se spokojená Sudová kolegů v mix zóně.

Při vztahu s lyžařem si nenaplánujete ani dovolenou

Ve své nové práci Sudová využívá bohaté kontakty z předchozí závodní kariéry. "Na svazu lyžařů je výhoda, že všichni ti sportovci jsou moji kamarádi. Je zde minimum nových lidí, které neznám. Jádro zůstává už léta stejné," pochvaluje si.

"S těmi lidmi jsem prolyžovala spoustu let, sama deset let na nejvyšší úrovni," připomíná účastnice olympijských her v Turíně a Vancouveru. "Jsou to buď kamarádi, kterým fandím, nebo příbuzní a partneři. Takže k nim mám určitě blíž."

Pokud by šlo o srovnání, je pro ni osobně snadnější udělat rozhovor se sestrou. "U ní to není problém, přepne a nic neřeší. Aleš se to teprve učí."

Díky svým bohatým závodnickým zkušenostem je ve vztahu s aktivním lyžařem tolerantnější. Rozumí tomu, že během sezony je časově vytížený. "Když jsem ještě sama lyžovala a ten druhý nesportoval, nikdy jsem pořádně nechápala, co doma zažívá. Co mu furt vadí," vzpomíná s úsměvem.

"Teď musím říct, že bych se před nimi sklonila a omluvila," doplnila. "Tím, že žiju s lyžařem – reprezentantem, se mu podřizuje všechno. Pak si člověk pomalu nenaplánuje ani dovolenou," povzdechne si.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze