Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Strachové: Šárka si příliš připouštěla tlak. Teď ho setřásla

Česká lyžařka Šárka Strachová na trati slalomu v Santa Caterině. | foto: Reuters

6 2016
Santa Catarina. V italském středisku to před jedenácti lety začalo. A tady se nyní raduje opět. Šárka Strachová dojela v úterý druhá ve slalomu Světového poháru.

Tehdy, v únoru 2005, se jmenovala Šárka Záhrobská, když v Santa Catarině vyválčila na mistrovství světa svoji první velkou medaili a v cíli jí hlasatel k bronzu zapěl i „Happy birthday“, protože právě slavila 20. narozeniny.

Vzápětí poprvé poznávala, jaký že je chaos medailistů.

„Někdo mi říkal: Bude interview pro televizi. Jiný tvrdil, ať počkám ve stanu. Pak vyhlášení, potom mě hnali na doping, pak na tiskovku. Nevěděla jsem kam mám jít dřív,“ líčila.

Byla ve špičce nová, neokoukaná, nejmladší z elitní patnáctky slalomářek. Bojovala o medaile s Kosteličovou, Pärsonovou, Poutiainenovou, Nefovou či Ertlovou.

Dávno všechny opustily scénu.

Šárka Strachová je zde stále, i v sezoně 2015-2016. Znovu v Santa Catarině. Znovu skvělá. Třetí po prvním kole.

Jenže v kole druhém při předchozích třech slalomech pořadím klesala...

Ze druhého místa na třetí v Aspenu.

Ze čtvrtého na sedmé v Aare.

Ze čtvrtého na páté v Lienzu.

Fotogalerie

Proč se to dělo? Mohla úřadovat i fyzická únava? Vždyť ve třiceti letech je nyní pro změnu druhou nejstarší ženou z Top 10.

„Ne, nebylo to o únavě. Ani o technice, ta je O.K. A silná je Šárka dost,“ namítá její kouč Klaus Mayrhofer.

Co byl tedy důvod?

„Sebevědomí. V Aspenu se jí závody povedly, ale pak na sebe nakládala až příliš tlaku. Teď ho setřásla. Uvěřila, že dokáže i druhé kolo zajet stejně dobře jako první. To bylo nejdůležitější. O tom jsme spolu i mluvili.“

V úterý ve finálovém dějství neřešila, kdo je o kolik setin před ní a kdo za ní. „Soustředila jsem se jen na techniku.“ Za cílem spontánně vymrštila pravou ruku. „Dojela jsem a vedla, což se mi předtím nedařilo. Tentokrát jsem hned věděla, že budu na stupních vítězů.“

Zbývaly dvě ženy na startu.

Ani Švýcarka Chableová, s číslem 28 pozitivní šok z prvního kola, ji však z vedoucí pozice nesrazila. Nejen že na Strachovou na trati ztrácela, ale čtyři branky před cílem navrch i upadla a v poloze vleže ze sebe vykřičela zklamání.

Až 25letá Nina Loesethová, nejlepší ze tří norských lyžujících sester, Češku po životní jízdě pokořila a s převahou 1,12 vteřiny poprvé v kariéře ovládla pohárový závod. Strachová skončila druhá.

A druhá je už také v bitvě o malý glóbus pro královnu slalomářské zimy. Na Švédku Hansdotterovou, v úterý pátou, ztrácí 94 bodů.

„Hansdotterová byla v úvodu sezony ze všech nejstabilnější, až do Santa Catariny neustále na stupních vítězů, proto vede,“ říká Mayerhofer. „Ovšem Šárka rozhodně zůstává ve hře o glóbus. Jen potřebuje dojíždět co nejčastěji na pódiu a třeba i vyhrát. Pak jsou body úplně jiné než za 7. místo. Pořadí se může rychle měnit.“

Rakouský kouč vyjmenuje pět žen, které podle něj stále patří mezi kandidátky glóbu: „Hansdotterová, Šárka, Zuzulová, Vlhová a možná Loesethová.“

Na Slovenky má Strachová nyní náskok 51 bodů. Na Loesethovou 65.

A pak je zde ještě záhada Mikaela Shiffrinová. Kdy se zraněná suverénka ze dvou podniků v Aspenu vrátí? „Slyšel jsem, že údajně v Mariboru,“ říká Mayrhofer.

Ve Slovinsku se pojede osmý slalom zimy. Ale tou dobou už nejspíš bude bodová ztráta Američanky příliš velká.

Pro ty ostatní platí: pět slalomů zimy máme za sebou, pět jich stále zbývá.

Jsou v poločase.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze